W '25 wzrost PKB Polski 4,4 proc., silny PLN może skłonić RPP do obniżki stóp - Grant Thornton (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 lip 2024, 12:11

W '25 wzrost PKB Polski 4,4 proc., silny PLN może skłonić RPP do obniżki stóp - Grant Thornton (opinia)

W 2025 r. wzrost PKB Polski może wynieść 4,4 proc., a jeśli szukać powodów ewentualnych obniżek stóp proc. w przyszłym roku, to może być to kontynuacja siły złotego, napędzana przez napływ kapitału na rynki złotowe, przy niższych stopach za granicą - ocenia główny ekonomista Grant Thornton Marcin Mrowiec.

"Najbliższe kwartały stać będą pod znakiem przyspieszania tempa wzrostu gospodarki. Główny obecnie silnik wzrostu, konsumpcja prywatna, ma tak silne wsparcie ze strony realnego wzrostu dochodów szerokich grup konsumenckich, że może przyspieszyć jeszcze mocniej niż 4,6 proc. rdr, zanotowane w I. kw. br. Drugi silnik, inwestycje, włączy się na dobre dopiero w 2025, głównie dzięki +spiętrzonemu+ napływowi środków unijnych, tak z KPO, jak i w ramach funduszy spójności z nowej perspektywy finansowej. Łączne działanie tych dwóch silników przyniesie w 2025 wzrost PKB wyraźnie powyżej 4 proc. rdr - nasza prognoza to 4,4 proc. rdr, z polem do zaskoczeń w górę" - napisał Mrowiec w aktualizacji prognoz.

Zdaniem Mrowca inflacja konsumencka przyspieszy w pierwszej połowie przyszłego roku wyraźnie powyżej 5 proc. napędzana zarówno czynnikiem regulacyjnym (wzrost cen energii od lipca bieżącego roku będzie oddziaływał na wskaźnik inflacji do końca czerwca przyszłego roku), jak i przede wszystkim czynnikami fundamentalnymi: dalszym wzrostem płac, który będzie się utrzymywał w konsekwencji ograniczonej podaży pracy przy wzroście popytu na nią.

"Wyższe płace to z jednej strony wsparcie dla wyższej konsumpcji – ale także +wsparcie+ dla wyższej inflacji, co w klasycznym podejściu do polityki monetarnej blokować będzie możliwość obniżki stóp procentowych" - dodał.

Wg ekonomisty wymuszona procedurą nadmiernego deficytu – ale także ryzykiem przekroczenia pułapu 60 proc. długu do PKB (liczonego metodą unijną) konsolidacja fiskalna poprawiać będzie metryki makroekonomiczne Polski w 2025 r.

W takiej sytuacji - jak wskazał Mrowiec - stopa referencyjna utrzymywana na poziomie 5,75 proc. będzie bardzo silnym magnesem dla globalnego kapitału szukającego wysokich stóp zwrotu przy niskim ryzyku – szczególnie iż stopy procentowe innych banków centralnych (w tym FED oraz ECB) będą coraz niższe.

"Ten +magnes+ prawdopodobnie przyciągnie kapitał na rynki złotowe – i złoty będzie pod silną presją aprecjacyjną. Biorąc pod uwagę poziomy techniczne, kurs EUR-PLN może testować nawet okolice 3,90 w pierwszym półroczu 2025, zaś kurs USD-PLN – biorąc pod uwagę prawdopodobną aprecjację EUR-USD – może nawet zbliżyć się do 3,30 w tym okresie" - napisał Mrowiec.

"Tak silny złoty oznaczałby znaczny spadek atrakcyjności cenowej eksportu z Polski – i mógłby skłonić RPP do obniżek stóp procentowych. Na razie nie jest to nasz bazowy scenariusz, ale jeśli szukać powodów ewentualnych obniżek stóp w 2025, ten czynnik może okazać się +wyzwalaczem+ takiej decyzji" - dodał. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost