Przejdź do treści
Europa znaki ożywienia
Kategorie

Niemcy i Francja ogarnięte przez kryzys, ale rynki widzą w 2025 roku szansę na odreagowanie

Udostępnij

Rewolucja w dziedzinie sztucznej inteligencji rozpala nowojorski parkiet, a klub największych technologicznych gigantów zyskał nowe miano BATMMAAN. Inwestorzy na Wall Street intensywnie analizują wyceny spółek, szukając kolejnych beneficjentów boomu na AI. W tym samym czasie, w Europie, dotychczas postrzeganej jako słaby punkt światowej gospodarki, pojawiają się pierwsze sygnały ożywienia.

BATMMAAN to nowy klub technologicznych gigantów z Wall Street. Oto jaki potencjał wzrostu mają ich akcje w 2025 roku

Niemcy przed kluczowymi wyborami i Francja w centrum zawirowań

Upadki rządów dwóch kluczowych potęg kontynentalnych – Niemiec i Francji – wstrząsnęły regionem. Tymczasem Donald Trump, ponownie wybrany na prezydenta USA, grozi wprowadzeniem wysokich ceł, by zmniejszyć deficyt handlowy z UE o 175 miliardów dolarów. W dodatku USA sugerują pozostawienie Europy samej sobie w kwestii wsparcia Ukrainy i powstrzymywania Rosji. Sytuację komplikuje także dominacja Chin w zielonych technologiach i sektorze pojazdów elektrycznych – obszarach, w których Europa była niegdyś liderem.

W obliczu tych wyzwań inwestorzy wycofują się z europejskich aktywów. Fundusz giełdowy iShares MSCI Eurozone zanotował 2% spadek w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, podczas gdy amerykański indeks S&P 500 wzrósł o 12%. Rozpad niemieckiego rządu skoncentrował się na końcówce roku, a przez cały 2024 rok, DAX wzrósł ponad 19% i na tle innych europejskich indeksów wypada najlepiej. 

Notowania niemieckiego indeksu są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

[PODCAST] Niemcy to chory człowiek Europy. Lejb Fogelman

Holger Zschaepitz zwraca uwagę, że prognozowany na 2025 rok wzrost gospodarczy wyniesie zaledwie 0,4%, co wypada blado w porównaniu z przewidywanym wzrostem przekraczającym 2% w USA. Choć wielu liczy, że nadchodzące wybory dodadzą gospodarce impetu, Zschaepitz podkreśla, że propozycje ekonomiczne partii politycznych są mało inspirujące i nie odpowiadają na ogrom wyzwań, przed którymi stoi kraj.

Dołącz w styczniu 2025 do Strefy Inwestorów

Oczy inwestorów zwrócone są na lutowe wybory w Niemczech, które mogą przynieść zmiany na stanowisku kanclerza. Friedrich Merz, potencjalny następca Olafa Scholza, zapowiada bodźce fiskalne, które mogą ożywić niemiecką gospodarkę. „Przy stosunkowo niskim długu publicznym wynoszącym 64% PKB, Niemcy mają przestrzeń na inwestycje rzędu 1-2% rocznie” – komentuje Eoin Drea z Wilfried Martens Centre for European Studies.

Eksperci przewidują, że nadchodzące miesiące mogą przynieść poprawę sytuacji, a w rezultacie stworzyć atrakcyjne okazje inwestycyjne. „Sytuacja zaczyna wyglądać bardziej obiecująco” – mówi Mathieu Savary, główny strateg na Europę w BCA Research.

Niemiecka gospodarka zwalnia, a giełda i DAX rośnie i bije historyczne rekordy

Nadzieja na porozumienie z USA

Savary przewiduje, że Europa może osiągnąć kompromis z administracją Trumpa w sprawie ceł, unikając tym samym wprowadzenia powszechnych taryf na poziomie 10%. Współpraca mogłaby obejmować wzrost eksportu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego oraz większe zakupy broni od amerykańskich dostawców, co wpisywałoby się w cele Trumpa związane z promowaniem amerykańskiej produkcji.

Volkswagen sparaliżują strajki pracownicze? Napór chińskich elektryków podmywa filar niemieckiej gospodarki [Briefing]

Słabsze euro – szansa dla eksporterów i strefa euro wraca do wzrostu

Od października euro osłabiło się względem dolara, z 1,11 USD do 1,05 USD, a analitycy prognozują możliwy parytet na początku roku. Deprecjacja wspólnej waluty zwiększa konkurencyjność eksportu i poprawia zyski europejskich firm działających na rynkach międzynarodowych. „Euro na parytecie może być korzystne dla europejskich akcji” – twierdzi Michael Field z Morningstar.

Prognozy makroekonomiczne również wyglądają optymistycznie. Po niemal recesji w 2023 r., Europejski Bank Centralny przewiduje wzrost PKB o 1% w 2024 r. Spadająca inflacja może umożliwić dalsze obniżki stóp procentowych, co wspomoże rozwój gospodarczy. „Obecna sytuacja makroekonomiczna jest znacznie lepsza niż rok temu” – ocenia Field.

Para walutowa EUR / USD jest dostępna na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Polityczny chaos we Francji uderza w tamtejszą giełdę. Paryż już nie jest największym rynkiem akcji Europy

Francja jako słaby punkt

Mimo pozytywnych sygnałów, jednym z głównych problemów pozostaje Francja. Zadłużenie na poziomie 100% PKB i deficyt budżetowy sięgający 6% tworzą trudną sytuację, którą dodatkowo komplikuje polityczny impas po upadku rządu Michela Barniera. Agencja Moody's obniżyła rating kredytowy Francji, co może pogłębić problemy kraju. Francuski indeks obok warszawskiego parkietu był najsłabszym w Europie.

Carsten Brzeski z ING Research podkreśla, że Europa potrzebuje silnej współpracy niemiecko-francuskiej, aby sprostać globalnym wyzwaniom. Jednocześnie uważa, że rok 2024 może przynieść oznaki wzrostu oraz większej autonomii strategicznej. To z kolei może stanowić impuls do odbicia niektórych europejskich akcji, które obecnie pozostają niedowartościowane.

Notowania CAC są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Goldman Sachs ocenia perspektywy dla akcji i obligacji Francji. Nowy rząd i premier zwiększa niepewność

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Udostępnij

Tagi