Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Fed znowu podnosi zdecydowanie stopy procentowe. FOMC na wojnie z inflacją

FOMC, organ Fedu odpowiedzialny za ustalanie polityki pieniężnej, zgodnie z oczekiwania kontynuuje walkę z rekordową inflacją i podwyższa stopy procentowe o 75 do przedziału 3%-3,25%. To już trzecia tak wysoka podwyżka w tym roku z rzędu.

Pierwszy raz Fed zdecydował się na tak wysoką podwyżkę na posiedzeniu w czerwcu, co było największym takim ruchem od 1994 roku. 

Najlepiej płynąć pod prąd i inwestować w czasie, gdy większość ludzi uważa to za błąd - mówi Dr Rainer Zitelmann

Fed kontynuuje walkę z inflacją 

Przed sierpniowym raportem CPI na początku tego miesiąca wielu na Wall Street oczekiwało, że Fed zwolni tempo we wrześniu, podnosząc stopy o pół punktu.

Podwyżka stóp procentowych to oczekiwany ruch przez rynek. To na co czekają inwestorzy oraz Wall Street to przemówienie przewodniczącego Fedu, Jerome Powell, które rozpocznie się o 20:30 (polskiego czasu). 

Powell od tygodni podkreśla, że bank centralny wie, że jego działania wywołają bolesne skutki, ale nie zniechęci się do zrobienia tego, co musi, aby sprowadzić inflację z powrotem do poziomu 2%. Podkreśla, że Fed pozostanie tak długo nieugięty jak to będzie konieczne. Teraz pozostaje pytanie, jak bolesne będą konsekwencje podwyżek stóp przez bank centralny. Podczas gdy urzędnicy Fed zdają się przyznawać, że „muszą być przynajmniej świadomi negatywnych skutków ekonomicznych zacieśniania".

Ostatnie odczyty danych jak CPI lub wieści z rynku mieszkaniowego są lekko negatywne, ale tego właśnie oczekuje Fed. Bank centralny musi spowolnić i schłodzić gospodarkę, aby stłumić popyt konsumpcyjny i ograniczyć inflację, a gospodarka pokazuje teraz skutki tego działania.

Ostatnie dane o inflacji w USA za sierpień nie pozostawiły złudzeń, że inflacja nie zwalnia. To skłoniło ekonomistów z Jefferies do podniesienia oczekiwań dotyczących tzw. stopy końcowej Fed do co najmniej 4,5%, z 4%. Ostatni odczyt danych CPI uciszył również głosy, że Rezerwa Federalna osiągnie miękkie lądowanie, rozwiewając nadzieje, które wzrosły po tym jak CPI w lipcu było uważane za szczyt.

30 lat temu George Soros złamał Bank Anglii i zarobił ponad 1 mld USD

 

udostępnij: