30 lat temu George Soros złamał Bank Anglii i zarobił ponad 1 mld USD
Równo trzy dekady temu miała miejsce Czarna Środa. George Soros przyczynił się do krachu na notowaniach funta brytyjskiego i zarobił na szorcie 1 mld USD.
16 września 1992 roku. Ten dzień przeszedł do historii rynków walutowych. George Soros swoim wielkim szortem na funcie złamał Bank Anglii i zarobił ponad 1 mld USD.
Jak George Soros złamał Bank Anglii
Po II wojnie światowej w Europie zawiązywano głęboką współpracę na polu gospodarczym. Zanim powstała Unia Europejska, politykę pieniężną poszczególnych krajów chciano regulować poprzez wprowadzony w 1979 roku Mechanizm Kursów Walutowych (European Exchange Rate, ERM). Państwa należące do ERM były zobowiązane do utrzymania stałych kursów walutowych, kurs wymiany był ustalony w markach niemieckich. Kursy mogły ulegać wahaniom o zasięgu 6%.
Wielka Brytania dołączyła do ERM pod koniec kadencji Margaret Thatcher. Kolejny premier John Major był wielkim zwolennikiem tego mechanizmu. Przez pierwsze lata obecności w ERM gospodarka brytyjska na tym korzystała, ale w 1992 w Wielką Brytanię uderzyła recesja.
Panowało wśród analityków przekonanie, że funt brytyjski jest mocno przewartościowany. A sama obecność tego wyspiarskiego kraju w ERM była coraz mocniej krytykowana przez dziennikarzy i analityków. 16 września 1992 roku w „Wall Street Journal” prezes niemieckiego banku centralnego Helmut Schlesinger napisał, że zmniejszanie stóp w RFN nie będzie mieć wpływu na waluty innych dużych krajów z ERM.
Domyślał się tego George Soros, który był wtedy 62-letnim zamożnym i doświadczonym inwestorem. Już od początku sierpnia 1992 roku za pośrednictwem swojego funduszu budował wielkiego szorta na funcie, opiewającego na 1,5 mld USD. Gdy podwładny Sorosa Stanley Druckenmiller przeczytał słowa Schlesingera w WSJ, zaczął namawiać do powiększenia szorta. Doszło do tego, że pozycja krótka Quantum Fund na funcie wynosiła 10 mld USD.
Nadeszła Czarna Środa. Kurs funta zbliżył się na włos do dolnej granicy przedziału ustalonego przez ERM. Bank Anglii zaczął kupować funty, ale inwestorzy z całego świata rzucili się do sprzedawania GBP idąc śladem funduszu Sorosa. Władze brytyjskie wydały 27 mld GBP na skup krajowej waluty, jeszcze przed południem Bank Anglii podniósł stopy o 200 pb., z 10% do 12%, a po południu do 15%.
Ale ta obrona nic nie dała, kurs funta spadł jednego dnia o 25% w stosunku do USD i o 15% w stosunku do marki niemieckiej, a Wielka Brytania zadecydowała o opuszczeniu ERM i przywróceniu płynnego kursu walutowego. Fundusz Sorosa zarobił na tym około 1,4 mld USD, a strata brytyjskiego skarbu wyniosła około 3,4 mld GBP.
Notowania GBP do niemieckiej marki 1988-93
Źródło: economicshelp.com
Wracają czasy, kiedy dobrze jest mieć złoto pod łóżkiem – ostrzega Jim Rogers
Co dziś ma George Soros w portfelu
Do dziś George Soros jest znany i wspominany jako inwestor właśnie głównie za złamanie Banku Anglii. Wciąż jednak inwestuje, za pośrednictwem Soros Fund Management. Jego fundusz ma portfel wart 4,9 mld USD, a w nim 246 pozycji. Od 2000 roku Soros Fund Management wypracował średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 30%.
Aż 9% portfela funduszu Sorosa zajmują akcje spółki Rivian produkującej auta elektryczne. Soros wciąż pokłada dużą wiarę w Big Techy – ma duże pozycje na akcjach spółek Amazon (ostatnio znacznie powiększył tę pozycję) oraz Alphabet. W ostatnich miesiącach przebojem do portfela wdarły się także akcje spółek American Campus, Alleghany oraz Biohaven. Soros znacznie powiększył także pozycję na akcjach Salesforce.com.
TOP 10 pozycji Soros Fund Management
Źródło: hedgefollow.comPrzeciętny człowiek musiałby żyć 550 lat, żeby wyemitować tyle CO2 co przeciętny miliarder. Powstał ranking największych emitentów CO2 listy najbogatszych Forbesa