Przejdź do treści
Kategorie

Najnowszy raport Saxo Bank: które branże wyjdą obronną ręką z kryzysu? Od boomu technologicznego do supercyklu surowcowego

Udostępnij

W 2022 roku świat wszedł w fazę przejściową, ponieważ globalizacja, jaka znamy od 1980 roku, dobiegła końca. W tym nowym świecie, napędzanym przez geopolitykę i dwa różne systemy wartości, modele, które były skuteczne w czasie globalizacji, przestaną się sprawdzać. Peter Garnry w najnowszym raporcie kwartalnym Saxo Banku wymienia 5 najistotniejszych następstw takiej sytuacji, które dotyczą m.in. inflacji, marż przedsiębiorstw, aktywów fizycznych, optymalizacji dla solidnych łańcuchów dostaw i stóp wzrostu realnego.


Zmiany te mają ogromne znaczenie dla rynków kapitałowych i mogą skłonić inwestorów do zmiany podejścia w kwestii inwestycji.

Rynki finansowe i gospodarka się zmieniły, oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach - raport Saxo Bank, Podcast 21% rocznie

Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku, w rozdziale „Rynki kapitałowe: przejście przez bolesną fazę” powołuje się na jedną z lepszych propozycji literatury giełdowej. Przytacza książkę Andrew Lo „Adaptive Market" z 2017 roku, gdzie przytacza przykład o dominującej hipotezie rynku efektywnego. „W przyrodzie niektóre gatunki są lepiej przystosowane do danego środowiska i dlatego mają wyższy wskaźnik przeżywalności, zdobywają więcej zasobów i tym samym rozmnażają się z większym powodzeniem. Te zwierzęta mają wyższą sprawność, ale czasami w wyniku losowej mutacji lub zewnętrznych zmian w środowisku, to inne gatunki stają się bardziej skuteczne”.

Najnowszy raport do pobrania pod tym linkiem.

Digitalizacja i jej wpływ na rynek gospodarczy

Garnry zauważa, że digitalizacja rozpoczęła się już w latach 90-tych, ale dopiero po kryzysie finansowym zaczęła dominować na rynkach kapitałowych. Firmy zdominowane przez prawa własności intelektualnej i wartości niematerialne, takie jak marki, patenty itp., zaczęły przewyższać spółki oparte na aktywach materialnych. Wraz z rozwojem technologii nastąpił boom w świecie niematerialnym, który trwał do października 2020 roku, kiedy to wiadomość o szczepionkach mRNA przeciwko Covid-19 spowodowała ponowne otwarcie i uwolnienie popytu w świecie fizycznym.

Analityk porównuje to do impulsu po II wojnie światowej, kiedy to Europa została odbudowana. Jednocześnie zauważa, że obecnie branże oparte na wartościach materialnych są lepsze od niematerialnych. W dalszej części tekstu autor opisuje, że spółki z sektora towarowego (rolnictwo, energia i górnictwo) oraz przemysł obronny były jedynymi pozytywnymi trendami w ubiegłym roku.

Autor podkreśla, że „wojna" o różne systemy wartości i bezpieczeństwo dostaw towarów, infrastrukturę i obronę zmienia globalne łańcuchy dostaw, a do tego wszystkiego przestawiając gospodarki na energię z paliw kopalnych. Zauważa, że boom na firmy niematerialne zmniejszył kapitał dostępny dla świata fizycznego, co przyspieszyło tę zmianę.

saxo bank wykres sily rel

Gra Hogwarts Legacy może powtórzyć sukces GTA, a Wall Street liczy na miliardowe przychody. Zobacz jaka spółka na tym zyska

Te informacje są ważne dla inwestorów, ponieważ mogą pomóc im w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, uwzględniając zmieniające się trendy i perspektywy w różnych sektorach. Na przykład, w świetle boomu na firmy niematerialne, inwestorzy mogą zdecydować się na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego i zainwestować w spółki materialne, które według autora będą w nadchodzących latach coraz bardziej wartościowe. Ponadto, inwestorzy mogą wziąć pod uwagę informacje na temat sektora towarowego oraz przemysłu obronnego, które - jak pisze Garnry - były jednymi z nielicznych pozytywnych trendów na rynku w ostatnim roku.

Porsche może stać się europejską Teslą. Akcje niemieckiego producenta samochodów wzrosły od debiutu 40%

Zgarnij 450 zł na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 11 marca)

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który w ostatnim czasie wprowadził znaczące zmiany w swojej ofercie dla polskich inwestorów. Zostały m.in. obniżone prowizje od transakcji i zlikwidowano dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee). Bank udostępnia też atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym i zamierza wprowadzać kolejne udogodnienia.

Z tej okazji proponuje naszym widzom i czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 450 zł na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 11 marca 2023 r.

Załóż rachunek w Saxo Banku do 11 marca i odbierz 450 PLN na prowizje 

 

Udostępnij