ECB zaskakuje rynki i podnosi stopy procentowe. Walka z inflacją w UE pozostaje priorytetem banku
Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25 pb, co jest już dziesiątym z rzędu podwyżką. Ruch ECB zaskoczył bo rynki oczekiwały, że stopy procentowe nie ulegną zmianie.
Premiera iPhone'a 15: Apple nie wzbudza zachwytu na Wall Street. Analiza po premierze
Podobnie jak Federalna Rezerwa, Europejski Bank Centralny szybko zwiększa koszty pożyczek w celu ograniczenia inflacji w gospodarce. To zaskakuje bo w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie gospodarka utrzymuje się w dobrej kondycji, perspektywy wzrostu w Europie są mniej optymistyczne, a wskaźnik inflacji jest znacznie wyższy.
Bank centralny, odpowiedzialny za 20 państw korzystających z euro, podwyższył stopy procentowe o 4,5 punktu procentowego w ciągu ostatniego roku. Decyzja podjęta w czwartek była bardzo kontrowersyjna - większość ekonomistów oczekiwała utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, ale na rynkach już wcześniej uwzględniono możliwość podwyżki.
Europejski Bank Centralny dał do zrozumienia, że może nie być potrzeby dalszego zwiększania stóp procentowych, choć decyzja będzie uzależniona od danych gospodarczych.
W oświadczeniu towarzyszącym decyzji ECB stwierdził: „Kluczowe stopy procentowe ECB osiągnęły poziomy, które, jeśli zostaną utrzymane przez odpowiednio długi okres, znacząco przyczynią się do skutecznego ograniczenia inflacji do poziomu docelowego".
Walka o produkcję chipów i nowa konkurencja dla Tajwanu. CEO Nvidii spotyka się z premierem Indii
Mimo że cała strefa euro uniknęła recesji do tej pory, Niemcy, największa gospodarka w regionie, wpadły w recesję. Wyższe stopy procentowe to nie jedyny czynnik obciążający aktywność gospodarczą. Niedobór gazu ziemnego po inwazji Rosji na Ukrainę w ubiegłym roku oraz słabość gospodarki chińskiej, drugiej co do wielkości na świecie, na której opiera się niemiecki przemysł produkcyjny, również przyczyniają się do trudności.
Jednocześnie wskaźnik inflacji w strefie euro wynosi obecnie 5,3%, nadal znacznie przekraczając cel ECB wynoszący 2%. Choć spadł on z poziomu 10,6% w październiku, nadal istnieje ryzyko, że pozostanie na wysokim poziomie.
Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, obniżyła wcześniej w tym tygodniu prognozy wzrostu gospodarczego i prognozuje, że inflacja będzie nadal przekraczać 3% w 2024 roku.
Prezes Christine Lagarde wystąpi na konferencji prasowej aby wyjaśnić decyzję ECB oraz przedstawić najnowsze prognozy gospodarcze banku centralnego.
Federalna Rezerwa ogłosi swoją następną decyzję 20 września, a oczekuje się, że nie wprowadzi kolejnych podwyżek stóp procentowych, zachowując niezmienioną politykę pieniężną.
18 spółek zagranicznych, których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć ponad 60%