Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Walka o produkcję chipów i nowa konkurencja dla Tajwanu. CEO Nvidii spotyka się z premierem Indii

CEO Nvidii, Jensen Huang to obecnie jedna z najważniejszych postaci całego świata AI. Kieruje spółką, która zyskała status pierwszego producenta chipów, którego wartość przekroczyła 1 bln USD. Tym samym firma stała się siódmym amerykańskim przedsiębiorstwem, które dołączyło do ekskluzywnego klubu bilionowych graczy. Teraz spotyka się z premierem Indii, Narendra Modim i to rzuca światło na aspiracje tego kraju w zakresie produkcji układów scalonych.


Premiera iPhone'a 15 budzi sporo emocji na rynku. Rośnie presja na akcje Apple, tuż przed kluczowym wydarzeniem

Spotkanie Huanga z Modim odbyło się w poniedziałek wieczorem, przed nadchodzącym szczytem G20, które odbędzie się w Delhi w dniach 9-10 września. „Przeprowadziliśmy wyczerpujące rozmowy na temat bogatego potencjału, jaki Indie oferują w dziedzinie sztucznej inteligencji” - oświadczył Modi w swoim wpisie na X.com (dawniej Twitter).

Ożywienie w Chinach wzmacnia globalne rynki finansowe. Goldman Sachs przewiduje kolejne, pozytywne bodźce dla gospodarki

Indie jako potencjalna konkurencja dla Tajwanu w produkcji układów scalonych

Indie kojarzą się jako informatyczna, tania siła robocza. Jednak ten kraj ma apetyt na duży kawałek tortu jaki jest obecnie do zgarnięcia w wyniku napięć Chiny - USA, czyli pozycję wiarygodnej alternatywy w zaawansowanej produkcji półprzewodników. Chodzi o kontrowanie roszczeń Chin dotyczące niezależnej wyspy Tajwan. 

Akcje Nvidia są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

nvidia

Przemożna piątka: Skala dominacji pięciu największych firm wzbudza niepokój inwestorów

Jednak Indie mają jeszcze długą drogę przed sobą, zanim staną się godnym konkurentem dla Tajwanu. Najważniejszym projektem produkcji układów scalonych, który został zaproponowany, była współpraca między tajwańską firmą Foxconn Technology a indyjskim konglomeratem Vedanta w celu utworzenia fabryki półprzewodników w stanie Gujarat, rodzinnym regionie Modiego. Wartość kontraktu, według szacunków Bloomberga, miała wynosić około 20 mld USD. Jednak w lipcu było już pewne, że nie dojdzie do współpracy, a eksperci wskazują na brak doświadczenia obu firm w tej dziedzinie.

18 spółek zagranicznych, których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć ponad 60%

Taiwan Semiconductor jako kluczowy gracz w planach rozwoju przemysłu półprzewodników w Indiach

O dziwo, ta porażka zamyka drzwi, ale otwiera okno. Największym wyzwaniem dla Indii jest przyciągnięcie Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), największego na świecie producenta układów scalonych na zlecenie i producenta najnowocześniejszych półprzewodników Nvidii.

Akcje TSM są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

tsm

Goldman Sachs przewiduje, że AI zmieni gospodarkę, a guru analizy fundamentalnej sprzedaje akcje spółki Nvidia

Taiwan Semiconductor inwestuje w Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach, aby rozszerzyć swoją działalność poza Tajwan. W lipcu, The Economic Times donosiło, że Foxconn prowadzi rozmowy z Taiwan Semiconductor w sprawie potencjalnego wspólnego przedsięwzięcia.

Wyścig AI to nowa era. Nvidia podbija rynek dzięki rekordowym wynikom

Ani Nvidia, ani Modi nie wspomnieli o inwestycjach w fabryki produkcji układów scalonych w swoich oświadczeniach po spotkaniu. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę priorytet rozwijania krajowego sektora zaawansowanych technologii przez indyjskiego lidera, trudno sobie wyobrazić, że takie rozmowy nie miały miejsca. Globalna rywalizacja o produkcję układów scalonych trwa, a Indie postanawiają w niej odegrać swoją rolę.

Nvidia na szczycie, dzięki sztucznej inteligencji. Wartość spółki przekroczyła 1 bln USD

udostępnij: