Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Umorzenie pożyczek studenckich w USA może osłabić dolara i amerykańską gospodarkę w długim terminie – twierdzi znany inwestor

Jako inwestor i zarządzający pieniędzmi moich klientów uważam, że usuwanie z portfela USD staje się rozsądnym posunięciem – przekonuje znany inwestor w wartość Vitaliy Katsenelson.


Umorzenie pożyczek studenckich to de facto transfer bogactwa od zaradnych i oszczędnych do niezaradnych i rozrzutnych – uważa Vitaliy Katsenelson, inwestor i autor bloga ContrarianEdge.

Biden ogłosił plan umarzający sporą część długu studenckiego

Prezydent USA Joe Biden pod koniec sierpnia ogłosił plan zakładający umorzenie do 20 tys. USD kredytów studenckich w przypadku osób zarabiających poniżej 125 tys. USD rocznie. Obejmie on do 43 mln obywateli USA, czyli nie będzie dotyczyć jedynie 5% najwięcej zarabiających.

Władze USA tłumaczą, że umorzenie długów jest konieczne m.in. ze względu na szybki wzrost kosztów edukacji na poziomie wyższym, które w ciągu ostatnich 40 lat zwiększyły się o 300%. Prezydent Biden zapewnił, że nie wpłynie to na podwyższenie stopy inflacji oraz zwrócił uwagę, że przeciw umorzeniom pożyczek dla firm w trakcie pandemii nie było protestów, więc teraz też nie powinno być.

Według obliczeń Białego Domu, łączna wartość długu z tytułu kredytów studenckich to 1,6 bln USD. Pożyczki spłaca 45 mln osób. Średni roczny koszt czesnego na uczelniach opiewa na około 21 tys. USD. Jeśli chodzi o całkowite zadłużenie amerykańskich gospodarstw domowych, to sięga ono 16,15 bln USD i jest o około 44% wyższe, niż 9 lat temu.

Wartość długów studenckich w USA (bln USD)

dług studencki usa

Źródło: CNBC

Sentyment inwestorów giełdowych w Polsce i USA znacznie się pogorszył, ale do paniki wciąż daleko

USA wchodzą na drogę pełną pułapek

Na kwestię ułudy neutralności umorzeń pożyczek studenckich dla amerykańskiej gospodarki zwrócił uwagę inwestor w wartość Vitaliy Katsenelson na swoim blogu. Jego zdaniem, ta operacja wpłynie negatywnie na dolara, budżet federalny i gospodarkę USA.

„Mnie i moją żonę przez lata obciążała spłata pożyczek studenckich. Raty stanowiły około 7% naszego dochodu po opodatkowaniu i to bardzo nas uwierało. Mieliśmy bardzo skromny lifestyle. Zamiast chodzić do Starbucksa i latać dwa razy w roku na wakacje, rozpisywaliśmy dokładnie budżet, jeździliśmy używanymi autami. Nie chcieliśmy, aby nasze dzieci były obciążone takim długiem na początku swojej kariery, więc gdy się rodziły, uruchamialiśmy dla nich konta oszczędnościowe. Nasza generalna porada jest taka, że trzeba spłacać długi jak najszybciej, oszczędzać, stosować planowanie budżetowe i tego uczymy nasze dzieci” – opowiada Katsenelson.

Aż tu nagle, wskazuje Katsenelson, jednym ruchem prezydent Biden umarza sporą część pożyczek i cała dotychczasowa edukacja finansowa idzie w diabły. „To jest bardzo groźny ruch. To jest wejście na drogę pełną pułapek. Niektórzy mówią, że wejście na nią nastąpiło już w trakcie kryzysu finansowego 2008 roku, gdy umorzono długi bankom, ale gdyby tego nie zrobiono, to amerykańska gospodarka by się rozpadła. W trakcie pandemii Fed wydrukował tony dolarów, ale było na to jakieś usprawiedliwienie. Tymczasem dla umorzenia pożyczek studenckich nie ma żadnego usprawiedliwienia, a istnieje niebezpieczeństwo, że jest to wyłom w murze, który sprawi, że dojdzie w przyszłości do kolejnych podobnych umorzeń. Kierowcy ciężarówek nie mają długów studenckich, ale można im umorzyć część kredytu hipotecznego, nieprawdaż? A spawaczom można umorzyć długi z kart kredytowych” – tłumaczy inwestor.

Według niego, takie umorzenie to ukaranie rozsądnych. „Umorzenie pożyczek studenckich to de facto transfer bogactwa od zaradnych i oszczędnych do niezaradnych i rozrzutnych. I wbrew pozorom, będzie to miało wielki wpływ na amerykańską gospodarkę. Dolar ma dominującą pozycję na rynku forex, gdyż jest walutą najsilniejszej gospodarki wolnorynkowej na świecie, w której ludzie ryzykują. Imperia upadają, gdy stają się aroganckie, leniwe. W miarę wzrostu zadłużenia publicznego oraz podnoszenia stopy opodatkowania, inflacja będzie się stawać coraz większym problemem. Z każdym kolejnym programem umarzającym pożyczki, USD będzie stawał się coraz mniej atrakcyjny, będzie coraz bardziej tracił na wartości. Jako inwestor i zarządzający pieniędzmi moich klientów uważam, że usuwanie z portfela USD staje się rozsądnym posunięciem” – przekonuje Vitaliy Katsenelson.

Notowania indeksu USD (DXY)

notowania dxy

Źródło: TradingView

Zgarnij 300 Euro na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 9 września)

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który z początkiem września wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. Od 6 września obniża prowizje od transakcji ,likwiduje dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee) i udostępnia atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym. Saxo Bank również stawia na inwestorów, dlatego z okazji startu serwisu Strefa Global Market proponuje naszym czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 300 Euro na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 9 września 2022 r.

Załóż rachunek w Saxo Banku i odbierz 300 EUR na prowizje

Ważna informacja

Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Założenie rachunku za jego pośrednictwem pozwala uzyskać dodatkowe 300 EUR na prowizje (oferta obowiązuje do 9 września 2022 r.). Strefa Global Market uzyskuje wynagrodzenie z tego tytułu.

 

Warren Buffett obchodzi dziś 92. urodziny. Oto kilka niezwykłych i mało znanych faktów z jego życia

Tagi

udostępnij: