Bankman udzielił szerokiego wywiadu. "Spieprzyłem" mówi dziennikarzom NYT i tłumaczy, że FTX to nie oszustwo
Bankman-Fried, były CEO FTX, jest centralną postacią w burzy największego bankructwa tej dekady. New York Times opublikował z nim wywiad w którym Sam przeprosił mówi wprost: „Spieprzyłem”. Oto co wiemy i jak wygląda sytuacja.
Prawdopodobnie miną miesiące, zanim śledczy i sądy dojdą do wniosków na temat tego, co wydarzyło się w FTX i czy doszło do oszustwa.
Bankman-Fried nie zniknął, nie zamilkł, a przeprasza w mediach. Jego aktywność w Internecie wywołują tylko kolejne lawiny pytań o to, czy może wkrótce stanąć przed zarzutami karnymi i co się stało z miliardami dolarów na kontach klientów - teraz utraconych lub w zawieszeniu, ponieważ postępowanie upadłościowe trwa w Delaware i na Bahamach, gdzie FTX ma siedzibę.
Jak dotąd wiemy, że giełda złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem, ponieważ nie była w stanie sprostać gwałtownemu wzrostowi liczby wypłat dokonywanych przez klientów. Wydaje się, że giełda pożyczyła miliardy dolarów z funduszy klientów do Alameda Research, firmy handlującej kryptowalutami związanej z FTX. Kiedy pozycje Alamedy poszły na marne, pieniędzy po prostu nie było, aby spłacić klientów, którzy posiadali konta w FTX.
W 2022 Bitcoin nie ochronił przed inflacją, dlatego w 2023 złoto wróci do łask
FTX to nie oszustwa, a po prostu niekompetencja, mówi Bankman
Bankman-Fried próbował przedstawić upadek jako wynik niekompetencji, mówiąc w wywiadzie z Timesem, że „nigdy nie chciał nikogo oszukać" i „nie próbował angażować funduszy".
Dodał, że FTX powinien był mieć możliwość zamknięcia pozycji zabezpieczających i pokrycia zobowiązań, zanim mogły one doprowadzić do upadku całej giełdy. „Oczywiście, że tak nie było w tym przypadku, i to jest ogromna porażka nadzoru nad zarządzaniem ryzykiem i rozproszenia odpowiedzialności od siebie prowadzącego FTX" – powiedział.
W amerykańskim prawie udowodnienie oszustwa wymaga ustalenia zamiaru. Jeśli Bankman-Fried może twierdzić, że był nieświadomy pozycji Alamedy i nie wiedział o ryzyku, jakie stwarzały dla FTX, może położyć fundamenty pod obronę prawną opartą na niekompetencji lub zaniedbaniu.
Innym kluczowym pytaniem jest to, czy fundusze klientów były używane przez Alamedę w naruszeniu warunków świadczenia usług FTX, które stwierdzają, że konta klientów nie mogły być pożyczane FTX Trading i nie były własnością FTX Trading.
Czy klienci FTX.US z siedzibą w USA będą mogli odzyskać środki? Komentarze Bankman-Frieda dały nadzieję klientom FTX.US i FTX.US Derivatives, które są regulowanymi w USA podmiotami jego w dużej mierze zagranicznego imperium kryptowalutowego. „Według mojej wiedzy, [amerykańska platforma jest] w pełni wypłacalna; to znaczy w pełni finansowana" - powiedział Timesowi. "Wierzę, że wypłaty mogłyby zostać otwarte dzisiaj, a każdy mógłby być z tego cały i żaden z tych problemów nie nęka amerykańskiej platformy" - dodał. "Jestem zdezorientowany, dlaczego FTX U.S. nie przetwarza wypłat klientów w tej chwili".
Jednym z kluczowych pytań jest to, czy amerykańscy klienci zostaną zaklasyfikowani jako niezabezpieczeni wierzyciele, co stawia ich daleko za zabezpieczonymi wierzycielami z priorytetowymi roszczeniami do aktywów FTX. Na razie nie jest jasne, jak klienci amerykańscy zostaną sklasyfikowani.
Jakie jest prawdopodobieństwo postawienia Bankman-Friedowi zarzutów karnych? Nie ma jeszcze sprawy karnej przeciwko Bankmanowi-Friedowi, ale doniesiono, że jest on pod "obserwacją" władz na Bahamach, gdzie mieszka.
Rządowe dochodzenia dopiero się rozpoczynają, zarówno w USA, jak i za granicą. Amerykańskie ustawy o oszustwach podatkowych są napisane na tyle szeroko, że może on zostać oskarżony, według ekspertów prawnych.
Śledczy mogą potrzebować jedynie udowodnienia, że amerykańskie systemy finansowe lub komunikacyjne zostały użyte do przeniesienia pieniędzy lub wysłania wiadomości. Zarówno FTX jak i Alameda wysyłały pieniądze przez Silvergate Capital, bank będący członkiem Rezerwy Federalnej, co potencjalnie otwiera drogę do oskarżenia Bankmana-Frieda o oszustwo przewodowe.
Pozostanie na Bahamach również może go nie ochronić
Bahamy mają umowę o ekstradycji z USA od 1990 roku. W krótkim okresie, krach FTX spowodował załamanie cen kryptowalut i wywołał efekty uboczne. BlockFi złożył wniosek o upadłość w tym tygodniu, co może być pierwszym z wielu niepowodzeń związanych z FTX, które mogą dalej ciążyć na cenach.
Bitcoin i inne kryptowaluty wzrosły nieco w ostatnim czasie w ramach szerokiego rajdu cen aktywów - akcje i obligacje również zyskały na nadziei, że Fed złagodzi podwyżki stóp procentowych nieco wcześniej niż oczekiwano.
Jednak inwestorzy nadal wydają się wycofywać fundusze z produktów inwestycyjnych związanych z kryptowalutami, a istnieją oznaki, że niektórzy traderzy kryptowalut całkowicie rezygnują z tej przestrzeni.
Większym pytaniem jest to, co upadek FTX oznacza dla instytucjonalnego zainteresowania technologią blockchain i aktywami cyfrowymi. Kryptowaluty od lat czekają na to, aż banki rozszerzą swoje oferty. Sytuacja w FTX prawdopodobnie opóźniła ten trend - w najlepszym wypadku. W najgorszym razie może to oznaczać powolną spiralę śmierci dla kryptowalut, ponieważ inwestorzy instytucjonalni dochodzą do wniosku, że po prostu nie warto ryzykować.
Kolejne bankructwo w świecie kryptowalut. Upadłość ogłosiła firma BlockFi