Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Apple prezentuje iPhone 14, a Wall Street liczy nawet na 100 mld USD zysku

Tradycyjnie co roku we wrześniu Apple zaprezentował nowego iPhone`a 14. Firma zaprezentowała również nowe modele zegarków Apple Watch oraz nowy model słuchawek AirPods Pro. Wall Street już szacuje jak to wpłynie na wycenę akcji spółki.

Niespodziewanie, firma utrzymała dotychczasowe ceny linii iPhone`ów, gdzie analitycy z Wall Street spodziewali się podwyżki cen biorąc pod uwagę inflacje oraz problemy z komponentami.

W trakcie środowego eventu, akcje Apple`a wzrosły 0,4%. Nowy iPhone jest kluczowy dla legendarnego producenta z jabłkiem w logo, ze względu na obawy związane z tym jak sytuacja makroekonomiczna może wpłynąć na popyt na telefony oraz inne produkty.

We wtorek największa na świecie spółka pod względem wartości giełdowej, o wartości 2,7 bln USD, stanowiła 7,3% indeksu S&P 500. Jest to największa waga dla jakiejkolwiek akcji w indeksie na podstawie zapisów sięgających 1980 roku, według S&P Dow Jones Indices.

Waga Apple obecnie przekracza wagę wszystkich innych czołowych spółek w S&P 500 w ciągu ostatnich czterech dekad. Na tej liście są IBM (IBM), Exxon Mobil (XOM), General Electric (GE) i AT&T (T).

Europejski Bank Centralny reaguje na kryzys i podnosi stopy procentowe

Premiera nowego smartfona iPhone 14

Coroczna wrześniowa impreza firmy, zatytułowana w tym roku „Far Out", jest kluczowym momentem w roku dla giganta technologicznego.

Pierwsza prezentacja zaczęła się od Apple Watch Series 8. Urządzenie posiada nowe funkcje zdrowotne i bezpieczeństwa, takie jak śledzenie owulacji i wykrywanie wypadków samochodowych.

Zegarek ma 18-godzinną żywotność baterii lub 36 godzin pracy w nowym trybie niskiego zużycia energii. Ceny zegarka będą się zaczynać od 399 USD dla modeli z GPS i 499 USD dla modeli z obsługą komórkową. Zamówienia rozpoczynają się od momentu eventu, a zegarek będzie dostępny w sklepach od 16 września.

Spółka powiedziała, że jej nowy model Apple Watch SE będzie o 20% szybszy niż poprzedni. Cena najtańszego modelu zaczyna się od 249 USD.

Największą nowością z segmentu zegarków było odsłonięcie Apple Watch Ultra. Urządzenie z wyższej półki jest bardziej wytrzymałe i oferuje jaśniejszy wyświetlacz, wśród innych funkcji nastawionych na aktywność na świeżym powietrzu. Oferuje 36 godzin pracy na baterii lub 60 godzin na ustawieniu optymalizacji baterii. Nowy model Ultra, który ma większą tarczę niż inne modele zegarków Apple, będzie kosztował 799 USD i będzie dostępny 23 września.

Apple zapowiedziało również najnowszą wersję słuchawek AirPods Pro, które oferują nawet dwukrotnie większą redukcję szumów niż oryginalne Airpods Pro. Słuchawki mogą się też pochwalić ulepszonym trybem przezroczystości, który dostraja ostre dźwięki. Zapewnią one do sześciu godzin słuchania na jednym ładowaniu, powiedział Apple.

To jeszcze nie koniec spadków! Morgan Stanley policzył jak mocno kryzys energetyczny uderzy w giełdę i PKB Europy

Punkt wieczoru czyli iPhone 14

iPhone 14 i iPhone 14 Plus. Ten drugi to większy model, który ma wydłużony czas pracy baterii. Nowy model posiada 12-megapikselowy aparat, który poprawia jakość zdjęć w słabym świetle o 49%. iPhone 14 będzie łączył się bezpośrednio z satelitami w sytuacjach awaryjnych, gdzie zasięg jest niedostępny. Ceny nowych modeli będą się zaczyna od 799 USD, natomiast iPhone 14 Plus od 899 USD.

Apple zapowiedziało również nowe modele Pro i Pro Max iPhone'a 14. Oba modele oferują bardziej zaawansowany wyświetlacz i są napędzane przez nowy układ A16 bionic. Modele Pro oferują nowy aparat o rozdzielczości 48 megapikseli. iPhone 14 Pro i iPhone Pro Max mają zawsze włączony wyświetlacz i lepiej uwzględniają obszar przedniej kamery dla powiadomień, co Apple określa jako „dynamiczną wyspę".

iPhone 14 Pro nadal będzie zaczynał się od 999 USD i będzie dostępny 16 września.

Rafał Zaorski zaprasza na Art of Speculation już 10 września w Warszawie

Jak giełda wycenia premierę

Akcje Apple`a od początku roku spadły 13%, gdzie cały indeks S&P 500 spadł 18%. W trakcie środowego eventu, akcje Apple`a wzrosły 0,4%.

Kiedy nowa linia produktów może mieć duży wpływ na nadchodzące kwartały, tak nie ma co się spodziewać wzrostu akcji po premierze. Jeżeli chodzi o statystykę to akcje Apple`a traciły ok. 0,5% w ciągu 21 dni od ogłoszenia premiery nowych iPhone`ów, jak policzył Dow Jones Market Data. Wyjątkiem był tylko styczeń 2007 roku, kiedy akcje wzrosły ponad 8% po tym jak Steve Jobs zaprezentował iPhone`a.

Analityk Wedbush Daniel Ives napisał, że Apple jest na dobrej drodze do wydania nowych telefonów pomimo problemów z łańcuchem dostaw i tymczasowych ograniczeń pandemicznych w Chinach co jest „kolejnym ogromnym osiągnięciem" zespołu z Tim Cook`em jako CEO. Jednak dla analityka największym szokiem jest utrzymanie cen. „Chociaż słabsze czynniki makroekonomiczne będą miały wpływ na popyt, uważamy, że bazowy poziom 220 mln sztuk iPhone'ów w roku fiskalnym 2023 jest prawdopodobnie niską poprzeczką, biorąc pod uwagę spiętrzony popyt, który obserwujemy na całym świecie dla Apple" - napisał Ives. „W kluczowym regionie Chin szacujemy, że około 30% konsumentów iPhone'a jest w trakcie cyklu aktualizacji, z wieloma prawdopodobnymi nabywcami Pro/Pro Max, co nadal popycha ASP wyżej wraz z prawdopodobnym wzrostem ceny o 100 USD".

WIDEO: O czym warto wiedzieć zanim zaczniemy inwestować zagranicą?

Apple to giełdowy gigant

Apple ma największe zyski ze wszystkich spółek w S&P 500 i wypłaca największe dywidendy. Oczekuje się, że producent iPhone'ów zarobi prawie 100 mld USD po opodatkowaniu w bieżącym roku fiskalnym, który kończy się we wrześniu.

Akcjonariuszom wypłacane są w czwartek kwartalne dywidendy. Berkshire Hathaway (BRK/A, BRK/B), czyli trzeci największy posiadacz z 915 mln akcji, otrzyma około 200 mln USD z około 3,7 mld USD, które Apple wypłaca. Średnia cena docelowa 41 analityków wynosi 182 USD.
 

apple akcje

Zgarnij 300 Euro na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 9 września)

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który z początkiem września wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. Od 6 września obniża prowizje od transakcji ,likwiduje dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee) i udostępnia atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym. Saxo Bank również stawia na inwestorów, dlatego z okazji startu serwisu Strefa Global Market proponuje naszym czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 300 Euro na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 9 września 2022 r.

Załóż rachunek w Saxo Banku i odbierz 300 EUR na prowizje

Ważna informacja

Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Założenie rachunku za jego pośrednictwem pozwala uzyskać dodatkowe 300 EUR na prowizje (oferta obowiązuje do 9 września 2022 r.). Strefa Global Market uzyskuje wynagrodzenie z tego tytułu.

udostępnij: