Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Na ratunek Credit Suisse. Bank centralny udziela pożyczki, a akcje szwajcarskiego banku rosną ponad 20%

Credit Suisse, szwajcarski bank, który w zeszłym tygodniu wywołał obawy na całym świecie po tym, jak jego akcje gwałtownie spadły, odnotował w czwartek wzrost dzięki informacji o uzyskaniu pożyczki od banku centralnego i planowanym wykupie swojego długu. Według doniesień, akcje banku wzrosły o 23,04% na początku notowań w Zurychu, a amerykańskie kwity depozytowe zyskały 8,8% w przedsprzedaży.


Notowania kilku banków wstrzymane. Pojawiają się nowe obawy o stabilność Credit Suisse

Credit Suisse wykupuje długi, aby odbudować zaufanie inwestorów

Credit Suisse jeszcze w środę zapewniał inwestorów o swojej kondycji finansowej, mówiąc, że skorzysta z opcji pożyczenia aż 50 mld franków szwajcarskich (54 mld dolarów) z banku centralnego kraju. Aby jeszcze bardziej podbudować zaufanie, powiedział, że kupi do 2,5 mld dolarów swoich obligacji denominowanych w dolarach, a także do 530 mln dolarów długu denominowanego w euro. Ceny obu spadły wraz z kursem akcji Credit Suisse.

Saudi National Bank nie zwiększy inwestycji w Credit Suisse

Spadek akcji Credit Suisse był spowodowany także informacją o tym, że jego największy akcjonariusz, Saudi National Bank, nie będzie inwestował więcej pieniędzy w kredytodawcę, ponieważ przekroczyłby on próg regulacyjny. To spowodowało, że akcje banków spadły na całym świecie. Jednak w czwartek prezes Saudi National Bank, Ammar Al Khudairy powiedział CNBC, że panika związana z Credit Suisse jest „nieuzasadniona” i nie było żadnych rozmów ze szwajcarskim bankiem na temat udzielenia dodatkowej pomocy.

Credit Suisse potwierdził, że uzyskanie pożyczki w wysokości 50 mld franków od szwajcarskiego banku centralnego było „zdecydowanym działaniem", które „prewencyjnie wzmocni jego płynność." Dodatkowo, odkup własnych obligacji pozwoli bankowi wykorzystać obecne poziomy handlu, aby odkupić dług po atrakcyjnych cenach.

Już nie metaverse, a sztuczna inteligencja będzie napędzać wzrost Facebooka. Spółka Zuckerberga redukuje zatrudnienie, a akcje rosną

Konsekwencje dla inwestorów

Decyzja Credit Suisse o uzyskaniu pożyczki z banku centralnego Szwajcarii i wykupu długu ma na celu ochronę płynności banku i podtrzymanie zaufania inwestorów. Te kroki mają na celu zmniejszenie wpływu ostatnich spadków wartości akcji na bank i w dalszej perspektywie mogą poprawić ich wycenę.

Choć z jednej strony decyzja ta może pomóc w zmniejszeniu wpływu negatywnych wiadomości na rynek, z drugiej strony oznacza ona także, że bank ma poważne problemy finansowe. Ostatecznie, jeśli bank nie zdoła poprawić swojej sytuacji, inwestorzy będą musieli zmierzyć się z jeszcze gorszymi konsekwencjami.

Bankowa fala uderzeniowa

Credit Suisse to szwajcarski bank, który odnotował spadek wartości akcji na początku tego tygodnia, co spowodowało obawy na całym świecie. Choć decyzja ta może pomóc w zmniejszeniu wpływu ostatnich spadków wartości akcji na bank, to jednocześnie wskazuje na poważne problemy finansowe, z którymi musi się zmierzyć bank. Inwestorzy będą musieli monitorować sytuację, aby zrozumieć, czy bank jest w stanie poprawić swoją sytuację finansową i przynieść zyski dla swoich akcjonariuszy.

 

Inflacja w USA spada kolejny miesiąc. Ważny odczyt CPI dla decyzji Fed w przyszłym tygodniu

udostępnij: