Banki inwestycyjne z Wall Street zwalniają pracowników i szukają oszczędności
Światowy kryzys uderza w największe banki inwestycyjne z Wall Street i dlatego szukają oszczędności i zwalniają pracowników? Niekoniecznie, ale na pewno jest to efekt mocnego spowolnienia w biznesie inwestycyjnym. Firmy wykonują mniej operacji finansowych, mniej emitują akcji, a więc wysycha źródło przychodów dla banków. Morgan Stanley rozpoczął redukcję personelu o około 2%, czyli 1600 pracowników. Natomiast Goldman Sachs szuka oszczędności i tnie premie.
Morgan Stanley początkiem grudnia rozpoczął redukcję etatów co jest następstwem uwag CEO Jamesa Gormana, który na konferencji Reuters Next powiedział o „skromnych cięciach na całym świecie". „W większości firm, to jest to, co robisz po wielu latach wzrostu" - dodał.
Bank zwalnia pracowników z wyjątkiem doradców finansowych, opisuje WSJ powołując się na swoje źródła w Morganie. Ostatnia redukcja pracowników w firmie Morgan Stanley wyniosła około 2% w 2019 roku, co było przed pandemią. Morgan Stanley od tego czasu przejął dwie firmy. „Mieliśmy fenomenalne lata, ogromny wzrost", powiedział Gorman na konferencji, dodając, że dostosowanie się miało sens. Morgan Stanley od tego czasu przejął dwie firmy.
Wojna o chipy. Spółka z portfela Warrena Buffetta inwestuje 40 mld USD w fabryki w Arizonie
Biznes zwalnia, a więc spadają przychody banku
Światowa gospodarka zwalnia i mocno się to odbija na interesach banku, ponieważ jest mniejsza ilość fuzji, transakcji oraz nowych emisji akcji. Bank inwestycyjny w połowie października poinformował o spowolnieniu w swojej działalności w zakresie bankowości inwestycyjnej, które przyczyniło się do spadku przychodów w trzecim kwartale. Powiedział również, że zarobił mniej niż oczekiwano na udzielaniu kredytów w obliczu rosnących stóp procentowych.
Przychody Morgan Stanley w trzecim kwartale wyniosły 12,99 mld USD i były niższe od 14,75 mld USD w trzecim kwartale ubiegłego roku oraz niższe od 13,29 mld USD, których spodziewali się analitycy ankietowani przez FactSet. W trudnych warunkach rynkowych, przychody z bankowości inwestycyjnej spadły o 55% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do 1,28 mld USD.
Akcje Morgana od początku roku spadły tylko 6%. Kapitalizacja banku wynosi 149 mld USD.
Apple wynosi się z Chin do Indii. Indyjska giełda notuje ATH, a Wall Street szacuje straty
Goldman nie zwalnia, ale obcina premie
Natomiast Goldman Sachs nie zwalnia, ale szuka możliwości cięcia kosztów, a jednym ze sposobów na to jest redukcja bonusów na koniec roku, opisuje Bloomberg powołując się na osobę z banku.
Zarząd banku powiedział kierownictwu globalnego, że planuje zmniejszyć budżety na roczne premie. Możliwe, że limity zostaną wprowadzone na wszystkie bonusy i dodatki.
Dzieje się to w momencie kiedy tak naprawdę rosną przychody banku z rynków globalnych. Według analityków ankietowanych przez FactSet, w 2022 roku mają one wynieść 25 mld USD, w porównaniu z 22 mld USD w 2021 roku.
Rynki globalne były segmentem Goldman Sachs o najwyższych przychodach jak wynika z danych za trzeci kwartał. Całkowity przychód rynków globalnych wyniósł 6,2 mld USD przy zwrocie 16,9%. Bankowość inwestycyjna, zarządzanie aktywami oraz zarządzanie majątkiem klientów miały odpowiednio przychody w wysokości 1,6 mld USD, 1,8 mld USD i 2,4 mld USD. Zwrot z przeciętnego kapitału własnego wyniósł odpowiednio 14,6%, 2,9% i 0,5%.
Przychody w ostatnim kwartale spadły do 12 mld dolarów z 13,6 mld dolarów w 2021 roku, ale koszty operacyjne wzrosły do 7,7 mld USD z 6,6 mld USD. Koszty wynagrodzeń i świadczeń wzrosły do 3,6 mld USD z 3,2 mld USD.
„Jesteśmy świadomi niepewności i zmienności na rynkach i będziemy ostrożnie zarządzać naszymi zasobami oraz utrzymywać orientację na ryzyko, aby nadal służyć naszym klientom" - powiedział David Solomon, dyrektor generalny Goldman Sachs, podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników za trzeci kwartał.
W tym roku akcje spadły o 3%, podczas gdy S&P 500 spadł o 15%. Kapitalizacja rynkowa banku wynosi 122 mld USD.