Kategoria:
Tesla notuje solidne wyniki i chce utrzymać dominację rynkową, dzięki obniżkom cen samochodów elektrycznych
Tesla w decydującym dla siebie kwartale notuje solidne wyniki. Jednak to nie bieżące zyski są teraz istotne dla Wall Street, ale prognozy. Choć wiele się zmienia to firma Elona Muska oczekuje, że osiągnie najlepsze marże wśród wszystkich producentów w branży samochodowej.
Elon Musk już nie jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Zdetronizował go Bernard Arnault
W skrócie. Globalna gospodarka spowalnia i kurczy się, a Tesla chce utrzymać dotychczasowy poziom przychodów.
Najważniejsze liczby nieco odbiegają od szacunków ulicy, ale akcje Tesli spadły już o około 35% w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Oczekiwania przed raportem nie były zbyt wysokie.
Microsoft bije rekordy, ale prognozy na kolejne miesiące nie są już optymistyczne
Wszystkie liczby wyglądają dobrze
Tesla wstrząsnęła światowym przemysłem samochodowym na początku tego roku, obniżając ceny aut nawet o 20%, aby pobudzić spowolnioną sprzedaż. Była w stanie to zrobić, ponieważ ma przewagę kosztową nad innymi producentami samochodów elektrycznych. Tańsza platforma może być następną salwą Tesli, która próbuje rozszerzyć swoją pozycję jako największy na świecie producent EV.
„Cena naprawdę ma znaczenie” - powiedział CEO Elon Musk w trakcie telekonferencji. „Te zmiany robią różnicę dla przeciętnego konsumenta”.
Netflix już ponad +50% od dołka. Inwestorzy kupują akcje bo spółka publikuje coraz lepsze wyniki
Tesla odnotowała w czwartym kwartale zysk na akcję w wysokości 1,19 USD ze sprzedaży która wyniosła 24,3 mld USD. Zysk operacyjny wyniósł rekordowe 3,9 mld USD, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego rekordu: 3,7 mld USD w trzecim kwartale.
Wall Street oczekiwała zysku na akcję w wysokości około 1,13 USD i zysku operacyjnego w wysokości 4,2 mld USD ze sprzedaży na poziomie 24,7 mld USD. Free-cash-flow za kwartał wyniósł 1,4 mld USD. Analitycy spodziewali się 2,7 mld USD. Patrząc w przyszłość, Tesla powiedziała, że planuje wyprodukować 1,8 mln sztuk w 2023 roku. Ulica oczekuje około 1,9 mln sztuk.
Akcje wzrosły o 3,8% tuż po ogłoszeniu wyników, dochodząc prawie do poziomu 150 USD za sztukę. Następnie akcje spadły o 1,5% do poziomu 146,50 USD. W środę akcje Tesli wzrosły o 0,4% do 144,43 USD. Jest to stosunkowo spokojna reakcja. Wall Street większej zmienności oczekuje w czwartek, kiedy inwestorzy zapoznają się ze wszystkimi szczegółami z telekonferencji spółki.
Tesla cieszy się wysokim zainteresowaniem inwestorów
Fabryki Tesli w Austin (Teksas) i w Berlinie produkowały około 3000 samochodów tygodniowo na koniec 2022 roku. W przypadku Berlina to wzrost z około 2 tys. samochodów tygodniowo na koniec trzeciego kwartału. Tesla nie miała wymienionego numeru produkcji tygodniowej dla Austin, kiedy ostatnio raportowała zyski.
Tesla oczywiście mocno naciska na rozwój technologii swoich pojazdów pod względem baterii, użytkowania i roboczo nazywa to samochodami nowej generacji. To czego zdaniem analityków spółka potrzebuje najbardziej to tańszy model samochodu, aby zwiększyć rynek zbytu.
Zachary Kirkhorn, dyrektor działu finansowego, powiedział, że „zainteresowanie klientów jest wysokie”, co jest oznaką, że popyt utrzymuje się po obniżkach cen. Dodał, że cięcia wpłyną na marże zysku, nie podając jednak zbyt wielu szczegółów. Powiedział jednak, że marże „pozostaną wysokie i wiodące w branży”.
W 2010 roku Tesla miała swój pierwszy pełny kwartał jako spółka giełdowa, w którym wygenerowała około 31 mln USD sprzedaży Roadstera. Były też kwartały, kiedy pionier EV zaczął dostarczać Model S - swój pierwszy masowo produkowany samochód - w 2012 roku, a tańszy Model 3 w 2017 roku. Był też trzeci kwartał 2019 roku, kiedy to Tesla zanotowała zaskakujący zysk.
Jeśli chodzi o ten kwartał, Tesla jest obecnie najaktywniej handlowaną spółką na rynku amerykańskim i musi zmierzyć się z trudniejszym środowiskiem gospodarczym, z rosnącymi stopami procentowymi, podwyższoną inflacją i obawami przed recesją. Ponadto konkurencja w zakresie pojazdów elektrycznych wciąż rośnie, a inwestorzy są również ostrożni w związku z nową rolą Muska jako właściciela platformy mediów społecznościowych Twitter.
Niepewność związana z marżami zysku jest dla inwestorów bardzo ważna. W 2022 roku Tesla wygenerowała marżę brutto na poziomie około 26% z działalności motoryzacyjnej. W całym roku 2023, po obniżce cen, prognozy marży brutto z działalności motoryzacyjnej powinny spaść do poziomu od 17% do 22%.
Inwestorzy powinni być przygotowani na czwartkową zmienność notowań. Rynki opcji sugerują, że akcje poruszą się o około 10% w górę lub w dół po raporcie. Po ostatnich czterech raportach kwartalnych akcje poruszały się średnio o ok. 8% w górę lub w dół. W tym okresie akcje dwukrotnie wzrosły i dwukrotnie spadły.
Akcje Tesli można nabyć za pomocą Saxo Banku (link) dywersyfikując swój portfel geograficznie.
Microsoft inwestuje w sztuczną inteligencję. Za 10 mld USD kupuje akcje twórców ChatGPT