Kategoria:
Kategoria

To będzie ciężki rok dla Zuckerberga. Metaverse w rozsypce, kurs akcji nurkuje

Poprzedni rok udowodnił nam, że same pieniądze nie wystarczą, aby wygrać technologiczny wyścig. Udowodnił nam to Rob Gryn z projektem Metahero, a nowym przykładem jest Mark Zuckerberg z Meta Platform i budową metaverse. Akcje Mety w 2022 roku spadły 62%, a końcem roku Mark stracił kluczową postać. O to czego mogą się spodziewać akcjonariusze Mety w 2023.

Metahero, najpopularniejszy polski Token, w rok spadł o 99%, a Robert Gryn zrezygnował z CEO projektu

Legendarny założyciel Facebooka, pomimo wydania dziesiątków miliardów dolarów na próby zbudowania ambitnej wizji metaverse, gdzie konsumenci bawią się, socjalizują i pracują w wirtualnych światach - perspektywy tego projektu nie malują się w różowych barwach. 

Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że plan Marka Zuckerberga, chyli się ku upadkowi. Rezygnacja Johna Carmacka z funkcji dyrektora Meta kilka tygodni temu była najbardziej wyrazistym dowodem na brak postępów firmy. Najnowsza średnia cena docelowa 59 analityków pokrywających spółkę wynosi 145 USD.
 

meta akcje

Kim jest Carmack?

Matematyk i programista. Jest on legendarną postacią w branży gier i jest powszechnie uważany za jeden z najbystrzejszych umysłów technicznych tej epoki. Jego nazwisko stoi obok gier o znaczeniu milowym jak Doom i Quake. Carmack wyróżniał się nieszablonowymi rozwiązaniami nie tylko grafiki komputerowej w ogóle. Jest współtwórcą całego gatunku FPS. W 2013 dołączył do Oculusa jako główny dyrektor ds. technologii na krótko przed przejęciem spółki przez Meta kontynuując służbę jako CTO spółki do 2019 roku, a potem przeszedł do roli konsultanta. 

Oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach, po tym jak rynki finansowe i gospodarka się zmieniły - raport Saxo Bank

Carmack w pożegnalnym poście na Facebooku skrytykował nieefektywność i biurokrację organizacyjną Mety. „Jestem tym urażony" - napisał. „Mamy śmieszną ilość ludzi i zasobów, ale stale samosabotujemy i marnujemy wysiłek".

 

 

Wyniki finansowe Mety zdają się potwierdzać jego twierdzenia. Od 2019 roku spółka straciła ponad 30 mld USD na projektach związanych z metaverse. W swoim wrześniowym kwartale Reality Labs firmy straciło 3,7 mld USD i wygenerowało zaledwie 285 mln USD przychodów, co było spadkiem o 49% rok do roku.

Carmack powiedział, że między nim a Zuckerbergiem istnieje „zauważalna przepaść" w kwestii strategii i że nie udało mu się powstrzymać złych pomysłów. „Ewidentnie nie jestem wystarczająco przekonujący" - napisał. „Nigdy nie byłem w stanie zabić głupich rzeczy, zanim spowodują szkody".

Kiedy niedawno poproszono o komentarz na temat rezygnacji i krytyki firmy przez Carmacka, rzecznik Meta wskazał na post Carmacka na Facebooku, a także tweeta od dyrektora ds. technologii w Meta, Andrew Boswortha, który podziękował Carmackowi za jego pracę.

Luna, Solana, FTX - to był rok hańby dla kryptowalut. Istotne dane dla tego rynku, aby lepiej zrozumieć przyszłość w 2023

Meta może się skończyć na metaverse zanim się zacznie

Nie był to pierwszy raz, kiedy Carmack publicznie wyraził swoją frustrację związaną z brakiem skupienia w firmie Meta. Opowiadał się przede wszystkim za tańszymi zestawami słuchawkowymi VR i potrzebą większego ukierunkowania na rynek w tworzeniu oprogramowania.

„Jeśli nie zaczniesz od próby zbudowania wyraźnej wartości, prawdopodobnie poniesiesz porażkę" - powiedział Carmack w wywiadzie na początku ubiegłego roku. „To niemal choroba programistów, ten pomysł, że możesz zbudować architekturę i abstrakcję, a wartość po prostu naturalnie się pojawi".

The Wall Street Journal opisywał w październiku, że flagowa aplikacja Meta, Horizon Worlds nie podbija świata. Według wewnętrznych dokumentów cytowanych przez dziennik w tym czasie, aplikacja miała mniej niż 200 tys. użytkowników miesięcznie w porównaniu do początkowych oczekiwań na koniec roku na poziomie 500 tys. Według wewnętrznych notatek spółki na które powołują się dziennikarze większość użytkowników nie wracała po pierwszym miesiącu i że liczba użytkowników stale spadała w ciągu roku.

W październiku Meta wypuściła na rynek wysokiej klasy zestaw VR o nazwie Quest Pro za 1500 USD, co było sprzeczne z radami Carmacka. Firma przewiduje, że produkt ten zastąpi kiedyś komputery w miejscu pracy. Jednak obecne urządzenie wygląda bardziej jak gloryfikowane demo techniczne niż produkt użytkowy. Z zaledwie jedną do dwóch godzin na jednym ładowaniu baterii, zestaw słuchawkowy nie zapewnia zbyt wiele czasu na wykonanie pracy.

Rok 2023 dopiero się zaczął, a Tesla już mocno zawiodła inwestorów liczbą dostaw aut

Apple depcze po piętach

Bez względu na to, ile pieniędzy wyda Meta, porażka wydaje się nieunikniona. Firmie brakuje możliwości w trzech głównych obszarach wymaganych do zwycięstwa w metaverse: półprzewodników, oprogramowania i silnika. Meta korzysta z gotowych procesorów firmy Qualcomm (QCOM), które są gorsze od chipów projektowanych na zamówienie przez Apple (AAPL).

To będzie problem, gdy Apple w końcu wypuści swoje własne zestawy VR, które prawdopodobnie będą miały lepszą wydajność i efektywność energetyczną. Apple i Alphabet (GOOGL). Google mają również przewagę własnych mobilnych systemów operacyjnych z dużymi ekosystemami deweloperów. Wreszcie, jeśli chodzi o silniki gier, które są wymagane do tworzenia wirtualnych światów, Meta nie ma nic porównywalnego z silnikiem Unreal firmy Epic Games, który zasila Fortnite i wiele przebojowych gier wideo.

Kilka lat temu Carmack szczerze ocenił szanse Facebooka na metaverse. „Minecraft i Fortnite są bliżej metaverse niż cokolwiek Facebook zbudował, lub szczerze mówiąc, prawdopodobnie zbuduje", powiedział. To są bardzo złe wiadomości dla akcjonariuszy Mety.

Na jakie akcje stawia i jakie scenariusze dla giełdy zakłada Wall Street w 2023

udostępnij: