Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Jakie akcje kupuje i sprzedaje teraz Warren Buffett? Berkshire Hathaway ujawnia swój portfel inwestycyjny

Rozwój sytuacji na rynku inwestycyjnym i umiejętność dostosowania portfela do zmieniających się warunków pozostają w centrum uwagi Berkshire Hathaway, stąd też najnowszy raport 13-F złożony w poniedziałek jest przedmiotem szczególnej uwagi.

Warren Buffett w transie zakupów. Berkshire Hathaway wykorzystuje słabość rynku ropy i gazu

W pierwszym kwartale bieżącego roku Berkshire Hathaway podjęło decyzję o wycofaniu się z inwestycji w Bank of New York Mellon, US Bancorp, Taiwan Semiconductor i RH.

Cały raport dostępny pod tym linkiem.

Portfel inwestycji Berkshire Hathaway bez zmian - szczegóły z sprawozdania 13-F

19 spółek skreślonych przez rynek, których kursy akcji spadły, a analitycy widzą potencjał do dalszej przeceny

Berkshire (BRK.A, BRK.B) nabył udziały w spółce Capital One Financial (COF), zakupując pakiet 9,9 mln akcji o wartości około 900 mln USD. Po ogłoszeniu tej informacji, akcje spółki wzrosły o prawie 6%.

Wcześniej Berkshire posiadał około 25 mln akcji Bank of New York Mellon (BK) o wartości ponad 1 mld USD, 8,9 mln akcji Taiwan Semiconductor (TSM) o wartości 700 mln USD, prawie 7 mln akcji U.S. Bancorp (USB) o wartości poniżej 300 mln USD oraz około 2,4 mln akcji RH (RH), firmy meblowej, o wartości 600 mln USD.

Warren Buffett poinformował akcjonariuszy na dorocznym spotkaniu Berkshire, że sprzedaje udziały w bankach, ponieważ stracił entuzjazm dla tej branży.,

Warren Buffett stawia na branżę energetyczną. Berkshire Hathaway zwiększa udziały w spółce z tego sektora

Pakiet akcji Apple w posiadaniu Berkshire Hathaway przekracza 150 miliardów dolarów i dominuje w portfelu

Berkshire Hathaway również zredukowało swoje zaangażowanie w Activision Blizzard (ATVI) o 3,3 mln akcji, zmniejszając tym samym liczbę udziałów do 49,4 mln akcji o wartości około 3,3 mld USD.

Ponadto, Berkshire zredukował swoje inwestycje w General Motors (GM) o 10 mln akcji w pierwszym kwartale, co przekłada się na posiadanie 40 mln akcji, które obecnie są warte około 1,2 mld USD.

Warren Buffett na tegorocznym spotkaniu z akcjonariuszami wyraził swoje poglądy na temat branży motoryzacyjnej, określając ją jako „zbyt trudną" i wyrażając wątpliwości co do możliwości przewidzenia, w jaki sposób będzie się rozwijać za pięć lub dziesięć lat. Uważa się, że to Todd Combs i Ted Weschler odegrali kluczową rolę w zaangażowaniu Berkshire Hathaway w General Motors (GM), gdyż wspólnie zarządzają portfelem akcji firmy o wartości 350 mld USD, co stanowi około 10% całego portfela.

Warren Buffett z reguły unika udzielania szczegółowych informacji na temat udziałów przypisanych jemu, Toddowi Combsowi i Tedowi Weschlerowi, jak również nieujawnia udziałów, które mogą być wspólne. Jako CEO Berkshire Hathaway, Buffett zarządza około 90% portfela firmy i ponosi pełną odpowiedzialność za jego działania.

W co teraz inwestuje Warren Buffett? Wyrocznia z Omaha ujawni w tym tygodniu swój portfel

Raport 13-F Berkshire jest skomplikowany w tym kwartale ze względu na uwzględnienie oddzielnie zgłoszonych udziałów przez New England Asset Management, jednostkę ubezpieczeniową Berkshire General Re.

Obecnie te udziały są uwzględnione w raporcie 13-F Berkshire. W rezultacie zgłoszone udziały Berkshire w różnych spółkach, w tym Apple (AAPL), Bank of America (BAC), Chevron (CVX) i HP (HPQ), są wyższe niż w czwartym kwartale 2022 r., jednak faktycznie nie uległy zmianie. Berkshire ogłosiło tę zmianę w oświadczeniu prasowym w poniedziałek po południu.

Obecnie Berkshire posiada 915,6 mln akcji Apple, 1,03 mld akcji Bank of America, 132 mln akcji Chevron i 121 mln akcji HP. Pakiet akcji Apple jest warty około 158 mld USD i stanowi około 45% całego portfela.

Kryzys bankowy w USA. Wszystko co powinieneś wiedzieć o sektorze zbyt dużym, by upaść i zbyt dużym, by kontrolować

Udziały Berkshire Hathaway w kluczowych spółkach rosną

Udziały, które teraz zagoszczą w rozliczeniu 13-F Berkshire Hathaway, malują pejzaż portfela inwestycyjnego w nowym świetle. Wśród tych wartościowych papierów dominujące miejsce zajmują udziały w Apple, Bank of America, Chevron i HP, które, według doniesień z 13-F, zdają się rosnąć w porównaniu z czwartym kwartałem 2022 roku, choć w rzeczywistości pozostały niezmienne. Informację o tej zmianie podzieliło się Berkshire Hathaway w komunikacie prasowym w poniedziałek po południu.

Obecnie Berkshire Hathaway posiada imponujące ilości akcji w tych renomowanych spółkach: 915,6 mln akcji Apple, 1,03 mld akcji Bank of America, 132 mln akcji Chevron i 121 mln akcji HP. Przede wszystkim to jednak pakiet akcji Apple, oszacowany na około 158 mld USD, stanowi około 45% całego portfela, prezentując się jako bezcenny kamień milowy w strategii inwestycyjnej Berkshire Hathaway.

Warto zwrócić uwagę, że udział w Chevron został zmniejszony o 35 mln akcji w pierwszym kwartale, jak wynika z raportu 10-Q Berkshire opublikowanego na początku maja. Natomiast już wcześniej Berkshire Hathaway dokonało zakupu 17 mln akcji Occidental Petroleum w pierwszym kwartale, co również zostało wcześniej ujawnione. Obecnie Berkshire Hathaway posiada imponującą liczbę 211,7 mln akcji tej renomowanej spółki naftowo-gazowej.

W toku rozwoju strategii inwestycyjnej Berkshire Hathaway, można zauważyć, że udział w Amazon.com został zmniejszony o około 100 000 akcji, a obecnie Berkshire Hathaway posiada 10,6 mln akcji tego internetowego giganta handlowego. Ponadto, Berkshire Hathaway ograniczyło swoje zaangażowanie w McKesson o ponad 500 000 akcji, pozostając z posiadaniem 2,3 mln akcji tej spółki.

Cykl gospodarczy sugeruje, że S&P 500 może zachowywać się podobnie jak w latach 1946-1948, ocenia strateg inwestycyjny z Wall Street

Stabilność inwestycji Berkshire Hathaway: Coca-Cola, American Express i Citigroup niezmienne

Berkshire Hathaway utrzymuje stabilność swoich udziałów w trzech znaczących firmach: Coca-Cola (KO), American Express (AXP) i Citigroup (C), które pozostają zasadniczo niezmienione. Ta strategia inwestycyjna sygnalizuje długoterminowe zaufanie do tych renomowanych podmiotów.

Warto jednak zauważyć, że w raporcie 13-F Berkshire nie uwzględnia swoich inwestycji zagranicznych. Wśród istotnych wydarzeń na tym polu, na początku maja Berkshire Hathaway Energy ogłosiło sprzedaż chińskiego producenta pojazdów elektrycznych BYD (1211.Hongkong) o wartości około 1 mld USD w pierwszym kwartale. Ta decyzja odzwierciedla nieustanne dostosowywanie portfela inwestycyjnego do zmieniającego się krajobrazu rynkowego.

Co więcej, Warren Buffett, prezes Berkshire Hathaway, wskazał na wzrost zaangażowania w pięć japońskich firm handlowych, jednakże nie podał konkretnego terminu dotyczącego tej transakcji. Ta nieprecyzyjna informacja wzbudza zainteresowanie i pozostawia miejsce na spekulacje, co do kierunku strategii inwestycyjnej Berkshire Hathaway w kontekście rynku japońskiego.

Warren Buffett wciąż wstrzymuje się z poważnymi zakupami na giełdzie, oto jak wygląda portfel Berkshire Hathway w 2022 roku

 

udostępnij: