Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Thriller chińskiego dewelopera Evergrande trwa nadal. Akcje notują kolejne spadki po ogłoszeniu problemów ze spłatą długu

Akcje chińskiego dewelopera Evergrande zanotowały czwarty dzień spadków z rzędu. Kolejną informacją przyczyniającą się do dalszych obniżek kursu okazał się problem ze spłatą obligacji, których termin wykupu minął 25 września. Doprowadziło to do spadku wyceny rynkowej w ciągu zaledwie czterech dni o prawie 42%.


Evergrande to chiński deweloper, który z dużymi problemami mierzy się już od 2021 roku, kiedy to rząd Państwa Środka ograniczył możliwość nadmiernego zaciągania długu przez deweloperów w celu ograniczenia wzrostu cen nieruchomości. Już wtedy mocno zadłużony Evergrande, odcięty od dopływu gotówki, wpadł w ogromne problemy finansowe. 

Bitcoin broni kluczowego poziomu, choć kryptowaluty są już na dolnej krawędzi. Brakuje katalizatorów do odbicia

Rollercoaster na kursie chińskiego dewelopera

Sytuacja Evergrande była na tyle ciężka, że od marca 2022 r. handel akcjami spółki został zawieszony i przywrócono go dopiero 28 sierpnia tego roku. Ponad roczne zawieszenie notowań spowodowało, że nowe otwarcie miało miejsce na poziomach o 87% niższych niż cena zamknięcia z 2022 r.

Od tamtej pory akcje chińskiego dewelopera zanotowały zarówno imponujący wzrost, jak i potężny spadek. Od dołka z sierpnia kurs wzrósł najpierw o 273% w zaledwie pół miesiąca, po czym rozpoczął trwający do dziś trend spadkowy. Od sierpniowego szczytu spółka odnotowała 63% spadek wartości.

Akcje Evergrande są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Notowania Evergrande

Ceny ropy idą w górę, ale akcje naftowe pozostają tanie. Oto lista najciekawszych okazji

Problemy ze spłatą długu

W ciągu ostatnich tygodni chiński deweloper zalał inwestorów serią negatywnych wiadomości. 18 września Reuters poinformował, że policja zatrzymała część pracowników działu zarządzania majątkiem spółki. Niecały tydzień później spółka podała, że wyniki sprzedażowe firmy okazały się niższe niż oczekiwano, co zmusiło dewelopera do zaproponowania kolejnych zmian w restrukturyzacji długu.

Finalnym wynikiem serii niefortunnych zdarzeń w spółce okazały się problemy ze spłatą obligacji i odsetek od nich, których termin wykupu minął w poniedziałek 25 września. Łącznie Evergrande nie spłaciło 4 mld juanów, co odpowiada ok. 547 mln USD.

Spółka dodatkowo poinformowała, że nie jest w stanie przeprowadzić rollowania długu ze względu na trwające śledztwo, przeprowadzane przez władze chińskie.

Ropa naftowa zbliża się do magicznej granicy 100 USD: Odwrotny bieg na rynku ropy: Czy spowolnienie gospodarcze odciska swoje piętno?

Rynek chiński dalej w dół

Problemy najbardziej zadłużonego dewelopera świata nie ograniczają się jedynie do jego akcji. Duży wpływ Evergrande na cały rynek chiński widać w akcjach pozostałych spółek z sektora, które również przeżywają ciężki tydzień. Country Garden od początku tego tygodnia straciło ok. 13%, Logan Group ok. 12,5%, a R&F Properties ok. 9%.

Cały sektor nieruchomości w Chinach od szczytów z początku września stracił 14%.

Notowania ETF MSCI China Real Estate

Zagmatwane i mylące wystąpienie Powella, choć Fed utrzymuje stopy procentowe zgodnie z konsensusem Wall Street

udostępnij:
0