Przejdź do treści
Kategorie

Na GPW zainwestujesz w coraz więcej zagranicznych spółek. Giganci z giełdy niemieckiej i amerykańskiej dostępni na warszawskim parkiecie

Udostępnij

Na GPW można zainwestować w coraz więcej zagranicznych spółek. Do GlobalConnect, nowego rynku giełdowego, który wprowadza coraz więcej spółek z parkietów Europy Zachodniej, dołączyło ING, które za pośrednictwem swoich certyfikatów Turbo ING, daje inwestorom możliwość zajęcia pozycji na największych technologicznych gigantach z Nasdaq. Polski inwestor ma możliwość zainwestować w coraz więcej zagranicznych spółek bez konieczności zakładania rachunku maklerskiego z dostępem do zagranicznych rynków.

Akcje BMW, Siemens, Volkswagen. Kupuj akcje zagranicznych spółek bezpośrednio na GPW. Rusza Global Connect

10 zagranicznych spółek na GlobalConnect

Obecnie w obrocie na GlobalConnect dostępne są akcje 10 spółek: Allianz, BMW, Inditex (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home), Jeronimo Martins (właściciel m.in. sieci sklepów Biedronka), Mercedes Benz, Porsche, SAP, Siemens, Volkswagen i Zalando. 
 

globalconnect

Amerykańskie indeksy mocno urosły. Prognozy dla spółek technologicznych

Jedną z cech charakterystycznych GlobalConnect jest możliwość handlu akcjami spółek z zagranicy w trakcie sesji giełdowej w Warszawie. Co więcej, notowania na tym rynku są przedstawiane w polskim złotym, kolejnym ciekawym aspektem rynku GlobalConnect jest możliwość czerpania pożytku z posiadanych papierów wartościowych, na przykład w postaci dywidendy. Możemy inwestować w te spółki chociażby za pośrednictwem swojego rachunku IKE. 

Inwestorzy mogą korzystać z rachunku inwestycyjnego w dowolnym domu maklerskim podłączonym do GlobalConnect. Daje to większą swobodę wyboru dla inwestorów, którzy mogą korzystać z usług preferowanego domu maklerskiego. Rynek GlobalConnect działa w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) GPW. To miejsce, gdzie wybór spółek i wprowadzenie ich akcji należy do Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR). To oni odpowiadają za zapewnienie płynności na rynku oraz dostarczanie podstawowych informacji o emitencie.

Nowe akcje na GPW: Biedronka i Zara dołączają do grona spółek na rynku GlobalConnect

Alternatywa dla tradycyjnych instrumentów: Certyfikaty ING Turbo na warszawskim parkiecie

Tesla, Apple, Nvidia, Amazon i Alphabet dostępne do inwestowania na GPW. ING wprowadza certyfikaty Turbo na topowe spółki technologiczne z USA

W trend oferowania polskim inwestorom coraz większej liczby instrumentów dających możliwość ekspozycji na zagraniczne spółki wpisuje się też ING. Podmiot zaoferował bowiem alternatywę dla tradycyjnych instrumentów finansowych w postaci certyfikatów ING Turbo, które są oparte o notowania zagranicznych gigantów technologicznych. W tej chwili, oprócz innych certyfikatów, dostępne są instrumenty oparte o akcje Tesla, Apple, Nvidia, Amazon i Alphabet.
 

certyfikaty turbo

Przełomowy sukces Threads od Meta Platforms. Mark Zuckerberg liczy na 1 mld użytkowników nowej aplikacji

W porównaniu z pierwszą opcją czyli inwestowania przez Globalconnect Certyfikaty ING Turbo wyróżniają się kilkoma cechami. Po pierwsze, pozwalają inwestować z dźwignią finansową, czyli z mniejszą kwotą pieniędzy niż byłoby to wymagane w przypadku bezpośredniej inwestycji. Po drugie, umożliwiają inwestowanie w szeroki zakres aktywów, w tym w akcje, indeksy, surowce i pary walutowe. Po trzecie, są dostępne na GPW, co oznacza, że inwestorzy mogą kupować i sprzedawać je w czasie rzeczywistym.

Poznaj certyfikaty ING Turbo i wykorzystuj w czasie dużej zmienności – podsumowanie akcji edukacyjnej z ING

Jerónimo Martins SGPS SA: międzynarodowa korporacja z ponad 200-letnią historią

Jerónimo Martins jest najchętniej handlowaną spółką na GlobalConnect, ponieważ jest jej blisko do dobrze znanego polskim inwestorom Dino w Polsce. Międzynarodowa korporacja zajmująca się produkcją, dystrybucją i sprzedażą żywności i innych, szybkozbywalnych dóbr konsumpcyjnych. Firma została założona w 1792 roku przez Jerónimo Martins w Portugalii. 

Jerónimo Martins działa na rynkach w Portugalii, Polsce (Biedronka) oraz Kolumbii (Ara). Firma ma globalny zasięg i szeroki asortyment produktów. W 2022 roku Jerónimo Martins wygenerowała przychody w wysokości 49,3 mld euro i EBITDA w wysokości 2,1 mld euro.

Biedronka jest zdecydowanie większym graczem na rynku detalicznym niż Dino. W 2022 roku Biedronka wygenerowała przychody w wysokości 25,6 mld euro i EBITDA w wysokości 1,54 mld euro. Dino Polska wygenerowało w tym samym czasie przychody w wysokości 13,4 mld zł i EBITDA w wysokości 437,7 mln zł. Jerónimo Martins jest jedną z największych firm w Portugalii i w Polsce. Firma odgrywa ważną rolę w gospodarce tych krajów.
 

jeronimo martins

Akcje Meta i Amazon mogą wzrosnąć o 20% dzięki technologicznym innowacjom. Wall Street wierzy w potencjał sztucznej inteligencji

Udostępnij