Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Silicon Valley Bank upada, Fed interweniuje. Decyzja o nadzorze może wstrząsnąć rynkiem

Wstrząs na rynku bankowym, jaki miał miejsce, przyciągnął uwagę regulatorów. W dniu 10 marca bank SVB Financial Group poinformował o bank runie, który zmusił go do zamrożenia niektórych rachunków i wycofania się z działalności w Europie. Śledczy z agencji Bloomberga ujawnili, że powodem tego zdarzenia była pogłoska o możliwym oszustwie, co z kolei doprowadziło do wycofywania oszczędności przez klientów. W wyniku tego zdarzenia, sektor bankowy znalazł się pod nadzorem regulatorów, którzy rozpoczęli badania w celu ochrony interesów klientów oraz stabilności rynku.


Regulatorzy zamykają Signature Bank i Silicon Valley Bank. System bankowy USA przechodzi poważny test

Banki pod lupą śledczych

HSBC i Silicon Valley Bank zostaną poddane nadzorowi globalnych regulatorów w Wielkiej Brytanii. Oba banki muszą spełnić wymagania Financial Conduct Authority (FCA) i Prudential Regulation Authority (PRA), aby uzyskać licencje na prowadzenie działalności w kraju.

HSBC to jedna z największych międzynarodowych instytucji finansowych, obecna w Wielkiej Brytanii od ponad 150 lat. Z kolei Silicon Valley Bank specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora technologicznego i biotechnologicznego. Firma świadczy usługi finansowe, w tym udziela kredytów, pożyczek; zarządza portfelem inwestycyjnym oraz prowadzi bankowość korporacyjną. Silicon Valley Bank jest jednym z największych banków w Stanach Zjednoczonych, który skupia swoją działalność na obsłudze przedsiębiorstw z sektora technologicznego - startupów.

Decyzja o objęciu nadzorem tych banków wynika z ich rozwoju i zwiększonej aktywności na brytyjskim rynku. Regulatorzy chcą upewnić się, że banki te przestrzegają przepisów i standardów bezpieczeństwa finansowego, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dla stabilności całego sektora finansowego.

Ta decyzja może mieć również wpływ na inne międzynarodowe instytucje finansowe, które prowadzą działalność w Wielkiej Brytanii. Regulatorzy mogą teraz skoncentrować się na innych bankach, które wymagają, ich zdaniem, szczególnej uwagi.

Bill Ackman wzywa do bailoutu Silicon Valley Bank, bo czeka nas powtórka z Lehman Brothers. Handel akcjami banku wstrzymany i grozi mu bankructwo

Wielka Brytania pozostaje jednym z najważniejszych centrów finansowych na świecie, a jej regulatorzy dbają o stabilność sektora finansowego, co jest kluczowe dla brytyjskiej gospodarki i globalnej stabilności. Wymagania FCA i PRA są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego, a banki muszą przestrzegać przepisów, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla sektora.

Prezydent Biden zapowiada ochronę systemu bankowego USA

USA zapewnia stabilność systemu bankowego i osoby odpowiedzialne za upadek Silicon Valley Bank zostaną pociągnięte do odpowiedzialności – zapowiedział prezydent Joe Biden na konferencji prasowej w Białym Domu. W zeszłym tygodniu sektor bankowy zagotował się w związku z upadłością banku specjalizującego się w startupach, co wstrząsnęło inwestorami i klientami. Prezydent USA zapewnił, że administracja federalna podejmie wszelkie działania, aby ochronić interesy klientów banku oraz stabilność całego sektora finansowego.

Biden podkreślił, że w interesie rządu USA leży utrzymywanie zdrowego i stabilnego systemu bankowego, który będzie służył obywatelom i gospodarce kraju. W związku z tym, jego administracja będzie ściśle współpracować z organami regulacyjnymi i agencjami rządowymi, aby zidentyfikować osoby odpowiedzialne za upadek banku i doprowadzić ich do odpowiedzialności.

Wypowiedź Bidena została przyjęta pozytywnie przez inwestorów i przedstawicieli sektora finansowego, którzy z zainteresowaniem obserwują rozwój sytuacji w Silicon Valley Bank.

Credit Suisse w tarapatach. Instytucja finansowa opóźnia publikację wyników, akcje spadają

Silicon Valley Bank zwraca się do FDIC i Fed o plany ratunkowe dla depozytariuszy

Obecnie klienci Silicon Valley Bank wkrótce mogą otrzymać więcej informacji na temat planów ratunkowych po tym, jak bank zwrócił się do Federalnego Urzędu Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) o zgodę na powołanie spółdzielni kredytowej na wypadek potrzeby.

FDIC otrzymał wniosek od SVB, który prosi o utworzenie spółdzielni kredytowej, aby pomóc w wypłacaniu depozytów w przypadku, gdyby bank stał się niewypłacalny. Z kolei Federalny Rezerwowy System (Fed) podjął również działania w celu zapewnienia płynności banku poprzez zgodę na zabezpieczenie pożyczki w wysokości 1,8 miliarda dolarów, w przypadku gdyby SVB potrzebował wsparcia finansowego.

Zgodnie z oświadczeniem SVB, bank pozostaje w dobrej kondycji finansowej i ma stabilne źródła finansowania, ale w obecnej sytuacji gospodarczej chce być przygotowany na każdą ewentualność. Prośba o utworzenie spółdzielni kredytowej jest jednym ze sposobów zabezpieczenia depozytariuszy i zapewnienia im ochrony w przypadku trudnej sytuacji banku.

Silvergate Bank kończy działalność, to kolejny cios dla całego rynku kryptowalut

udostępnij: