Przejdź do treści
hansen surowce złoto
Kategorie

Złoto i srebro w obliczu wyborów w USA i chińskiego spowolnienia – prognozy dla rynku surowców na 2025 rok

Udostępnij

Rosnąca niepewność na świecie, związana m.in. z wyborami w USA i sytuacją w Chinach, rzuca cień na przyszłość rynków metali. Jak przewiduje Ole Hansen z Saxo Banku, ceny złota, srebra i miedzi mogą być bardzo niestabilne w najbliższej przyszłości. Pełny raport kwartalny jest na stronie SaxoTraderGo dostępny po zalogowaniu.

Cena złota osiąga kolejne rekordy. 9 spółek wydobywczych z potencjałem wzrostu według analityków

Srebro na czele, złoto jako bezpieczna przystań


Hansen wskazuje, że rosnące obawy związane z nadmiernymi wydatkami fiskalnymi, niestabilnością geopolityczną oraz procesem de-dolaryzacji banków centralnych powodują, że złoto staje się niezwykle atrakcyjne jako bezpieczna przystań dla inwestorów. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie z Hansenem (Dedolaryzacja oznacza, że banki centralne kupują złoto zamiast trzymać obligacje rządowe w USD mówi Ole Hansen z Saxo Bank). Obniżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną dodatkowo wspierają ten trend, przyciągając kapitał szukający ochrony przed inflacją i potencjalnymi recesyjnymi wstrząsami w gospodarkach rozwiniętych. Hansen prognozuje, że złoto ma szansę osiągnąć psychologiczny próg 3000 USD za uncję przed końcem 2025 roku.

W złoto można zainwestować za pośrednictwem SaxoTraderGo dostępne pod tym linkiem

Złe informacje dla JSW – Chiny odwracają się od produkcji stali z węgla koksującego

Jednak to srebro ma jeszcze większy potencjał wzrostu. Kluczowym czynnikiem, który może napędzać jego cenę, jest stabilizacja popytu na metale przemysłowe w Chinach, co mogłoby stworzyć przestrzeń dla srebra jako lidera rynku. Z relatywnie niską ceną względem złota i rosnącym zapotrzebowaniem na srebro w kontekście zielonej transformacji – w szczególności w branżach związanych z energią odnawialną i technologią – srebro może osiągnąć poziom 40 USD za uncję w przyszłym roku. To z kolei mogłoby obniżyć stosunek złoto-srebro do poziomu 75:1, co stanowiłoby znaczące wzmocnienie pozycji srebra na rynku.
 

Rekordowa wartość rynku złota. Niepewność na rynkach napędza wzrosty

Wybory prezydenckie USA: Kluczowy czynnik dla surowców energetycznych


Jednym z kluczowych zagadnień w analizie Hansena są zbliżające się wybory prezydenckie w USA, które mogą znacząco wpłynąć na sektor energetyczny. Polityka energetyczna kandydatów jest diametralnie różna – podczas gdy Trump skłania się ku wspieraniu tradycyjnych źródeł energii, administracja Harris stawia na odnawialne źródła energii i promuje rozwój pojazdów elektrycznych. Każdy z tych scenariuszy ma inne implikacje dla cen ropy i metali związanych z zieloną transformacją, takich jak miedź, lit, aluminium i kobalt.

Długoterminowy spadek popytu na ropę, związany z transformacją energetyczną oraz słabą dynamiką gospodarki chińskiej, powoduje, że Hansen przewiduje stabilizację ceny ropy Brent na poziomie 70 USD za baryłkę w najbliższych miesiącach. Nawet ewentualne zakłócenia w produkcji, związane z sytuacją w Libii czy decyzjami OPEC+, nie są w stanie znacząco podnieść ceny ropy, chyba że nastąpi ożywienie w chińskiej gospodarce.

Pakiet ratunkowy dla gospodarki Chin może być niewystarczający, aby zakończyć kryzys ocenia Prof. Góralczyk

Miedź i transformacja energetyczna


Na rynku miedzi Hansen zauważa umiarkowane perspektywy wzrostu. Po silnych wahaniach cen w pierwszej połowie 2024 roku, związanych z transformacją energetyczną oraz rosnącym zapotrzebowaniem na infrastrukturę danych, ceny miedzi zaczęły się stabilizować. Chiny, jako największy światowy konsument miedzi, odnotowały osłabienie popytu, co przyczyniło się do zwiększenia zapasów i spadków cen w okresie letnim. Niemniej jednak, obniżki stóp procentowych przez Fed oraz rosnąca stabilizacja gospodarcza w Chinach sugerują, że miedź ma szansę na umiarkowane zyski, choć nie na spektakularne wzrosty, jak te z początku 2024 roku.
 

Branża motoryzacyjna w kryzysie: Aston Martin, VW i BMW obniżają prognozy. Cena akcji spada o ponad 20%

Udostępnij