Chiny grożą europejskim producentom alkoholi. Sprawa ma związek z cłami na samochody elektryczne [Briefing]
Informacja dnia
Stosunki handlowe między UE a Chinami doznały kolejnego ciosu w piątek, gdy Chiny ogłosiły, że zbadają, czy europejscy producenci alkoholi nie stosują dumpingu na swoim rynku.
W kroku, który wydawał się wymierzony przede wszystkim w duży francuski sektor brandy, Pekin ujawnił swoje niezadowolenie z asertywności UE w stosunkach handlowych z Chinami, w tym z dochodzenia w sprawie dotacji na pojazdy elektryczne wyprodukowane w Chinach, które było silnie wspierane przez rząd prezydenta Emmanuela Macrona. O sprawie pisze Politico.
Nagłówki warte uwagi
- Minister aktywów państwowych w piśmie do ministra klimatu domaga się wsparcia źródeł węglowych, które wypadną z rynku mocy po 2028 roku. Chodzi, jak wyjaśnia się w piśmie do MKiŚ, podjęcia inicjatywy, czyli wymyślenia czegoś, co pozwoli jednostkom węglowym działanie poza rok 2028, co, według MAP, przyczyni się do uniknięcia luki mocowej od 2029 roku.
- W przekazanym do Rady Dialogu Społecznego projekcie ustawy budżetowej zapisano w planie dochodów z dywidend 3,49 mld zł. To o 437 mln zł więcej niż zaplanowano w tegorocznym budżecie, co stanowi wzrost o 14,3 proc.
X files
J. Hambrecht, były prezes i były dyrektor RN BASF w dokumencie "W szponach Gazpromu"(2023): "Powinniśmy być wdzięczni, że mamy dostęp do rosyjskiego gazu i złóż. W dłuższej perspektywie to ważne. Nie możemy zapominać, że gaz [z Rosji] był niezwykle tani. Zatem rosyjski gaz jest tak samo dobry jak ALDI".
https://x.com/BartSaw/status/1830016238065484126