Chiny mogą zdominować elektromobilność. Kontrolują już 99 proc. światowego rynku grafitu (Briefing)
Następny briefing ukaże się 6 maja.
Informacja dnia
Wdrażanie rozwiązań zielonego protekcjonizmu nie jest proste. Świadczą o tym najnowsze informacje na temat amerykańskiego pakietu legislacyjnego IRA, którego rolą jest pobudzanie rozwoju technologii niskoemisyjnych w USA i uderzanie w chiński napór eksportowy.
Jak poinformował Financial Times „Korea Południowa ostrzega, że kontrola Chin nad kluczowym materiałem do produkcji baterii uniemożliwi producentom pojazdów elektrycznych zakwalifikowanie się do programu subsydiów będącego sercem sztandarowej ustawy prezydenta Joe Bidena dotyczącej zielonych technologii”, co w zasadzie podważa jego sens dla tej branży.
Ustawa Bidena o redukcji inflacji tzw. IRA ma na celu wyeliminowanie „zagranicznych podmiotów budzących obawy” - w tym firm blisko powiązanych z Pekinem - z amerykańskiego łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych, a ograniczenia mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
Jednak według firmy konsultingowej Benchmark Minerals Intelligence, chińskie firmy kontrolują ponad 99% światowego rynku grafitu do produkcji akumulatorów i 69% rynku grafitu syntetycznego wykorzystywanego w anodach akumulatorowych.
Ahn Duk-geun, południowokoreański minister handlu, przemysłu i energii, powiedział Financial Times, że bez zwolnienia z przepisów FEOC dla producentów akumulatorów w celu zabezpieczenia grafitu od chińskich dostawców, możliwe jest, że żadne pojazdy nie będą kwalifikować się do hojnych ulg podatkowych, które administracja Bidena oferuje nabywcom pojazdów elektrycznych.
Nagłówki warte uwagi
- Orlen ma dokonać rewizji swoich projektów. Koncern chce zwłaszcza inwestować w farmy wiatrowe, fotowoltaikę, wychwytywanie i magazynowanie CO2 oraz zielony wodór. Zapowiada też przyśpieszenie w obszarze ciepłownictwa, biogazu i detalu. Tyle, że wskazane kierunki były realizowane przez poprzedni zarząd.
- KGHM musi wiele zmienić, gdyż jego ubiegłoroczne wyniki dalekie były od tego, co pokazywał we wcześniejszych latach. Kluczowy wskaźnik, czyli skorygowana EBITDA, wyniósł 5,36 mld zł, co oznaczało spadek o 40,6 proc.
- PGE chciałaby, by do wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych doszło najpóźniej w przyszłym roku - poinformował prezes Dariusz Marzec.
X files
„Premier Buzek oświadcza, że nie wybiera się na emeryturę. Ciekawe, czy to aby nie oznacza scenariusza wejścia do rządu Tuska” – spekuluje redaktor Marceli Sommer z DGP.
https://x.com/marcelisommer/status/1783527149531525579