Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Polska policja idzie z duchem czasu. Na drogach pojawiły się kolejne elektryczne radiowozy

Udostępnij

Dolnośląska policja stawia na zrównoważoną mobilność, wprowadzając do swojej floty nowe radiowozy elektryczne. Do floty trafiło 9 nowych Nissanów Leaf.


Funkcjonariusze dolnośląskiej policji będą korzystać teraz z dziewięciu nowych samochodów elektrycznych marki Nissan Leaf. Japońskie pojazdy, które zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz z budżetu państwa, mają przyczynić się do zmniejszenia emisji spalin do atmosfery. Ile kosztowały nowe radiowozy?

Nowe samochody dla dolnośląskiej policji

Według informacji zamieszczonych na stronie dolnośląskiej policji, koszt zakupu nowych pojazdów wyniósł ponad 2,1 miliona złotych. Połowę tej kwoty pokrył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a drugą część sfinansował budżet państwa. Odebranie samochodów nastąpiło w czwartek, 29 czerwca 2023 roku, na parkingu przy siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Samochody zostały wyposażone w silniki o mocy 150 KM i momencie obrotowym wynoszącym 320 Nm. Dzięki taki parametrom samochody osiągają przyspieszenie od 0 do 100 km/h w około 8 sekund.

Radiowozy posłużą policjantom z pionu prewencji w jednostkach w Legnicy, Jeleniej Górze, Strzelinie, Bolesławcu, Kłodzku, Oławie oraz Wrocławiu.

Zakup jest już trzecią edycją współpracy dolnośląskiej policji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, która przyczynia się do rozszerzenia floty pojazdów elektrycznych w regionie. W ciągu trzech lat, przy wsparciu finansowym Funduszu Ochrony Środowiska i przy udziale Komendy Głównej Policji, zakupiono łącznie 75 hybrydowych i elektrycznych pojazdów o łącznej wartości 12 milionów złotych.

Polska na fali elektromobilności: branżę wyceniono już na 38 mld zł

Policja na świecie inwestuje w samochody elektryczne

Policja na całym świecie stopniowo zaczyna dostrzegać korzyści wynikające z wprowadzenia samochodów elektrycznych do swoich flot.

W Stanach Zjednoczonych Los Angeles Police Department (LAPD) jest jednym z liderów w zakresie wprowadzania pojazdów elektrycznych do floty policyjnej. W 2016 roku LAPD nabyło 100 samochodów BMW i3 oraz dwie Tesle Model S. Obecnie w Los Angeles leasingowanych jest 288 pojazdów z napędem elektrycznym, z czego 160 to pełnoprawne samochody elektryczne. Policja w Waszyngtonie także zakupiła kilka egzemplarzy Tesli Model S P85D, które wykorzystuje są jako radiowozy.

W Wielkiej Brytanii policja w Londynie, Scotland Yard, prowadzi rozmowy z Teslą na temat przekształcenia swojej floty policyjnej w pojazdy elektryczne. Powstał już plan zastąpienia tradycyjnych radiowozów elektrycznymi samochodami, takimi jak Tesla Model S. Policjanci w West Yorkshire postawili na BMW i3, które są wykorzystywane jako pojazdy służbowe.

Holenderska policja, dążąc do zrównoważonej mobilności, zakupiła wiele samochodów elektrycznych, w tym Teslę Model S i Model X. Pojazdy są wykorzystywane zarówno jako radiowozy, jak i samochody patrolowe.

Wśród czołowych użytkowników samochodów elektrycznych jest także norweska policja, która korzysta z marek takich jak Nissan, BMW i Tesla.

W elektryki inwestują także Niemcy, Kanada, Francja, Szwecja i Australia.

Rząd krytykuje ograniczenia dla samochodów spalinowych, ale inwestuje w elektromobilność…

Udostępnij