Przejdź do treści
Kategorie

Alert ESG: Pepco wdraża zasady ESG na "czwórkę"

Udostępnij

Pepco wdraża coraz więcej działań zgodnych z założeniami ESG. Grupa próbuje wpisywać się w nowe europejskie wytyczne i zwiększać troskę o klimat w obrębie własnego modelu finansowego.

Wymogi ESG a polski biznes

W sferze ideowej ESG oznacza taką działalność przedsiębiorstwa, która służy nie tylko zarabianiu pieniędzy, ale również korzyściom dla środowiska, społeczności lokalnych i pracowników.

Dyrektywa CSRG Komisji Europejskiej (Corporate Sustainability Reporting Directive) wprowadza obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne. Te mające powyżej 250 pracowników są zobowiązane do przygotowania raportu niefinansowego już od 2023 r.

Komisja Europejska wdraża również ujednolicony europejski standard raportowania ESG oraz jego uproszczoną wersję dla mniejszych jednostek. Co więcej raporty ESG będą musiały podlegać audytowi przez niezależny podmiot weryfikujący. Nie będą więc laurkami.

Nieprzestrzeganie norm ESG, a więc m.in. wdrażania głębokiej transformacji energetycznej firm czy korzystania w procesie produkcyjnym z certyfikowanej zielonej energii, będzie mieć poważne skutki. Dla europejskich przedsiębiorstw operujących na terytorium Unii Europejskiej raporty ESG staną się kluczowym elementem przy podejmowaniu decyzji biznesowych, w tym wyborze kontrahenta.

WIG – ESG co to takiego?

WIG - ESG został stworzony jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie inwestorów i zarządzających kwestiami związanymi z odpowiedzialnym inwestowaniem i wprowadzony na rynek przez GPW, aby umożliwić inwestorom łatwiejsze inwestowanie w spółki, które są zgodne z wytycznymi ESG. Badania pokazują, że coraz więcej inwestorów bierze pod uwagę aspekty ESG przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

W ramach nowego cyklu komentarzy przyjrzymy się podmiotom notowanym w ramach WIG – ESG i spróbujemy ocenić skuteczność wysiłków dotyczących wdrażania zasad ESG. Ze względu na profil wydawniczy będzie to analiza dotycząca przede wszystkim aspektów środowiskowych.

Spółki z GPW a cele klimatyczne. Obecne strategie nie spełniają wytycznych Porozumienia paryskiego.

Ponad połowa dyrektorów firm przyznaje się do inwestycji w greenwashing

Pepco stawia na ESG

Analiza oficjalnej witryny internetowej grupy Pepco pokazuje, że spółka zdaje sobie sprawę z konieczności wdrażania działań zgodnych z ESG. Niemniej raport finansowy grupy za 2022 r. informuje o tych kwestiach dość zdawkowo (jedynie 1,5 strony opracowania liczącego sobie prawie 200 stron). Te zapisy mają ogólny charakter, a realne działania spółki są rozporoszone w różnych komunikatach prasowych i zewnętrznych artykułach. Grupa nie wypracowała nadal odrębnego raportu ESG.

Wracając do konkretów…

Pepco chwali się przystąpieniem do organizacji Better Cotton jako pierwsza spółka w Polsce. Better Cotton wspiera bardziej zrównoważoną i odpowiedzialną uprawę bawełny. W latach 2019-2020 organizacja przeszkoliła 2,4 miliona rolników na całym świecie w zakresie praktyk rolniczych bardziej przyjaznych dla środowiska i ludzi. Logo Better Cotton na produkcie nie oznacza, że jest on wykonany w całości z bawełny BCI, ale że firma przyczynia się do rozwoju bardziej zrównoważonej produkcji bawełny. Firma Pepco zobowiązała się do pozyskiwania 25% bawełny z programu Better Cotton do 2025 roku.

Pepco Poland podpisała także jako pierwsza polska firma międzynarodową umowę licencyjną z Forest Stewardship Council (FSC), organizacją certyfikującą lasy. Dzięki temu Pepco może używać znaków towarowych FSC, co pozwoli na promowanie certyfikowanych produktów oferowanych w 16 krajach (zabawki, artykuły piśmiennicze, torby prezentowe, serwetki). FSC jest popierana przez organizacje ekologiczne, takie jak WWF, co czyni ją najbardziej wiarygodną organizacją certyfikującą lasy na świecie.

Pepco posiada także certyfikaty OEKO-TEX. To międzynarodowy system certyfikacji, który pomaga zapewnić, że wyroby tekstylne, w tym odzież i materiały dekoracyjne, są wolne od szkodliwych substancji chemicznych. Aby uzyskać certyfikat OEKO-TEX, produkty muszą przejść surowe testy, aby upewnić się, że spełniają wymagania dotyczące zawartości substancji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, takich jak pestycydy, związki chlorowane, metale ciężkie i wiele innych. Certyfikat OEKO-TEX potwierdza, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

Poza tym Pepco stosuje także różnego typu oznaczenia takie jak:

Global Recycled Standard – wyroby oznaczone tym logotypem muszą posiadać minimum 50 proc. surowców pochodzących z recyklingu;

Recycled Claim Standard – certyfikacja RCS dotyczy każdego produktu, który zawiera co najmniej 5 proc. włókien pochodzących z recyklingu;

Pepco wdraża zmiany związane z ESG także w mniej spektakularny sposób aniżeli wprowadzanie nowych standardów w zakresie certyfikacji produktów pod kątem ich wpływu na środowisko. W sieci można znaleźć m.in. informację o rezygnacji z wydawania papierowej gazetki promocyjnej przez spółkę. Zastąpiła ją wersja elektroniczna, co zasługuje na pochwałę.

Alert europejski: Komisja Europejska chce zmienić cel klimatyczny na 2040 r.

Co z tego wynika?

Pepco może pochwalić się działaniami wpisującymi się w zasady ESG, które są realne. Dużo spółek pozoruje swoją troskę o środowisko, tymczasem inicjatywy takie jak przystąpienie do Better Cotton czy umowa z Forest Stewardship Council – mają swoją wartość. 

Z drugiej strony Pepco informuje o swoich działaniach ESG jedynie na 1,5 strony swojego raportu finansowego za 2022 r. Te zapisy mają bardzo ogólny charakter, a poszczególnie -realne- działania spółki są rozporoszone w różnych komunikatach prasowych i zewnętrznych artykułach. Grupa nadal nie wypracowała odrębnego raportu ESG.

Ocena działań ESG grupy to czwórka.

Udostępnij

Tagi