Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

IEA: Rekordowe poziomy emisji CO2 pomimo rosnącego udziału OZE. Winne Indie i Chiny

Udostępnij

Światowa emisja CO2 w 2023 r osiągnęła kolejny rekordowy poziom wzrastając do 37,4 mld ton, co stanowi wzrost o 1,1 proc. w porównaniu z 2022 r. W krajach zachodnich emisje spadały, a w azjatyckich rosły…


Rekordy emisji, rekordy średniej temperatury na świecie

Niepokojące dane przytacza najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), który podkreśla, że mimo spadku zużycia paliw kopalnych w UE i USA, globalne emisje nadal rosną. To powoduje, że ograniczenie emisji o prawie 45% do 2030 r. co jest warunkiem koniecznym powstrzymania wzrostu średniej globalnej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza do końca stulecia względem epoki przedindustrialnej, może być niemożliwe. Ubiegły rok był najgorętszy w historii pomiarów, a grudzień był o 1,43 stopnia Celsjusza cieplejszy względem średniej z 1900 roku.

Indie i Chiny zwiększają emisje CO2

To wyższe emisje z Indii i Chin zrównoważyły redukcje emisji w UE i USA. Mimo, że oba azjatyckie mocarstwa szybko rozwijają OZE, to jednak muszą posiłkować się węglem, by zaspokoić swoją konsumpcję energii.

Niemniej jednak, według IEA, istnieje szansa na "strukturalne spowolnienie" emisji związane z szybkim rozwojem energetyki wiatrowej i fotowoltaiki na świecie. 

Raport IEA podkreśla, że bez tych nowoczesnych technologii wzrost emisji w ciągu ostatnich pięciu lat byłby trzy razy wyższy.

Alert europejski: Po CO2 kolej na inne zanieczyszczenia powietrza. Komisja rozpoczyna działania w kierunku nowelizacji dyrektywy NEC

Wzrost gospodarczy i redukcja emisji są możliwe

Ciekawym aspektem opracowania jest też fakt, że gospodarki zachodnie zdołały ograniczyć emisje związane z energią pomimo wzrostu gospodarczego, co świadczy o postępie w dziedzinie technologii niskoemisyjnych. Dyrektor wykonawczy IEA, Fatih Birol, zauważa także, że sektor czystej energii wykazał "odporność" na pandemię i kryzys energetyczny.

Susze zwiększają emisje CO2

Raport IEA zwraca także uwagę na wpływ warunków pogodowych na emisje. Susze, związane z El Niño, spowodowały rekordowy spadek produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych, co z kolei skłoniło część państw do większego korzystania z elektrowni na paliwa kopalne.

W kontekście globalnych wysiłków mających na celu ograniczenie emisji, IEA apeluje o zwiększenie inwestycji w czystą energię, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących. 

Co z tego wynika?

Globalne emisje CO2 okazały się rekordowe w 2023 r. i mogą zagrozić działaniom zmierzającym do powstrzymania wzrostu globalnej średniej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza do końca stulecia względem epoki przedindustrialnej. 

W krajach zachodnich emisje spadają mimo wzrostu gospodarczego w UE i USA, niestety w Indiach i Chinach wzrastają, choć państwa te szybko rozwijają OZE.

IEA podkreśla, że mimo trudnej sytuacji realny wzrost emisji byłby w ciągu ostatnich pięciu lat trzykrotnie wyższy, gdyby nie rozwijano OZE. Dlatego agencja wzywa do szybszego rozwijania tych źródeł energii.

[WIDEO] Pierwsza polska elektrownia atomowa powstaje już 60 lat. Gierek, Kaczyński, Tusk.. kto był najbliżej

Udostępnij