Zielony briefing 12 marca [codziennie o 7.00 rano]. Europa najszybciej ocieplającym się kontynentem na globie; MKiŚ chce wycofania węgla i ekogroszku z ogrzewania do 2030 r.; PSE ogranicza produkcję energii z PV
Informacja dnia
Unia Europejska stoi przed "coraz większym" ryzykiem systemowych wstrząsów finansowych związanych z zmianami klimatycznymi, ostrzegł szef Europejskiej Agencji Środowiska. Badania wskazują, że kontynent powinien przygotować się na wzrost temperatury o co najmniej 3°C w porównaniu z okresem przedindustrialnym do 2050 roku.
"Dla branży finansowej i ubezpieczeniowej to sygnał ostrzegawczy" - powiedziała Leena Ylä-Mononen, dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Środowiska, cytowana przez Financial Times.
"To nie oznacza, że jutro czeka nas poważny szok finansowy, ale to zagrożenie narasta" - dodała. "Jeśli zaczniemy podejmować istotne inwestycje w infrastrukturę lub podejmiemy złe decyzje dotyczące budowy społeczeństwa... ryzyko systemowych wstrząsów staje się coraz większe".
Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie, z temperaturami rosnącymi dwukrotnie szybciej niż średnia globalna. Długoterminowy wzrost średniej globalnej temperatury o 1,5°C w porównaniu z erą przedprzemysłową oznaczałby wzrost o 3°C w całej Europie.
Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek raportem Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), konsekwencje tego mogą być tragiczne, gdyż bez "decydujących działań" "setki tysięcy ludzi mogą zginąć z powodu fal upałów, a straty gospodarcze spowodowane jedynie powodziami przybrzeżnymi mogą przekraczać 1 bilion euro rocznie".
Nagłówki warte uwagi
- Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały 10 marca 2024 r. polecenia zaniżenia wytwarzania energii w instalacjach fotowoltaicznych przyłączonych do krajowego systemu elektroenergetycznego
- Do 17 marca trwają konsultacje uruchomione przez MKiŚ ws. propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej 90 proc. redukcji emisji CO2 w UE do 2040 r. względem poziomów emisji z 1990 r.
X files
MKiŚ chce wycofać węgiel i ekogroszek do ogrzewania domów w aglomeracjach podmiejskich i miejskich oraz miejscowościach miejskich powyżej 100 tys. już od 2030 r., co określiło we wstępnych wersjach Krajowego planu na rzecz energii i klimatu.