Zielony briefing 18 kwietnia [codziennie o 7.00 rano]. Biden chce uderzyć w przemysł naftowy; BYD na państwowej kroplówce wynoszącej 3,4 mld zł; Zmiany w atomowej spółce z udziałem PGE
Informacja dnia
Urzędnicy Białego Domu wznowili dyskusje na temat potencjalnego ogłoszenia krajowego stanu zagrożenia klimatycznego, bezprecedensowego kroku, który mógłby nadać ramy uprawnieniom prezydenta do uderzenia w branżę węglowodorową.
Doradcy prezydenta Joe Bidena wznowili niedawno rozmowy na temat zalet takiego posunięcia, które mogłoby zostać wykorzystane do ograniczenia eksportu ropy naftowej, zawieszenia odwiertów morskich i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Kwestia nieprzypadkowo została poruszona podczas kampanii wyborczej w USA.
Nagłówki warte uwagi
- Aż 3,4 mld. euro trafiło bowiem do chińskiej firmy BYD. Wszystko w ramach bezpośrednich dotacji rządowych, jakie Chiny przeznaczyły na rozwój technologii pojazdów elektrycznych. Jeszcze w 2020 r. wsparcie liczono w milionach (ok. 220 mln euro).
- Jestem dobrej myśli, jeżeli chodzi o przyszłość przemysłu w UE. Wiele osób opowiadało od dekad o rzekomej deindustrializacji, mimo że ta nie miała miejsca. Obecny „dołek” wywołany najpierw pandemią a później wojną nie będzie wieczny, choć zarazem to jak szybko z niego wyjdziemy i w jakim stanie zależy od szeregu czynników – mówi w rozmowie z Energetyką24 Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
X files
Dr Tomasz Nowacki, wieloletni szef rządowego Departamentu Energii Jądrowej, prezesem spółki PGE PAK powołanej do realizacji „komercyjnego” projektu EJ w Pątnowie. Dotąd Nowacki był członkiem zarządu PGE PAK, reprezentując w nim państwowego partnera tej inwestycji.
https://x.com/marcelisommer/status/1780599961140556247