Zielony briefing 19 luty [codziennie o 7.00 rano]. Klimatyczna afera w Europejskim Banku Centralnym; Lider PSL krytykuje Zielony Ład w rolnictwie; Minister przemysłu chce synergii górnictwa i energetyki
Informacja dnia
Jak informuje portal Politico, Europejski Bank Centralny (EBC) znalazł się w ogniu krytyki po komentarzach Franka Eldersona, jednego z członków zarządu tej instytucji. Elderson wywołał oburzenie wśród pracowników, ogłaszając na spotkaniu z nimi, że osoby nieakceptujące ekologicznych celów instytucji nie są mile widziane w miejscu pracy.
W trakcie wewnętrznego spotkania Elderson stwierdził: "Nie chcę już tych ludzi". Pracownicy określili jego wypowiedź mianem "autorytarnej", twierdząc, że sygnalizuje brak przestrzeni na wolną i otwartą dyskusję dotyczącą zmian klimatu i roli, jaką bank powinien odgrywać w walce z tymi wyzwaniami.
W trakcie spotkania Elderson zwrócił się do pracowników, pytając, dlaczego miałby zatrudniać osoby, które muszą być po przyjęciu do pracy "przeprogramowane", sugerując, że nawet absolwenci najlepszych uniwersytetów nie utożsamiają się z linią polityczną banku. Podkreślił również, że istniejący personel EBC powinien zostać „przekwalifikowany”.
Reakcje pracowników, widoczne w prywatnym czacie dla personelu, do których dotarło Politico, były pełne oburzenia. Jeden z pracowników skomentował, że Elderson "jednym zdaniem zabił ideał różnorodności i integracji", który stanowił fundament instytucji. Inni z kolei obawiają się, że takie podejście może sprzyjać "myśleniu grupowemu", co negatywnie wpłynie na proces podejmowania decyzji przez EBC.
Nagłówki warte uwagi
- Lider PSL, Władysław Kosiniak – Kamysz, krytykuje Zielony Ład w rolnictwie, twierdząc że to pomysł „pisowskiego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego”.
- Minister przemysłu, Marzena Czarnecka poinformowała, że należy połączyć interesy spółek węglowych i energetycznych”, aby górnictwo mogło przetrwać. Czy mają Państwo de ja vu?
- Ambasador amerykański przeszedł do ofensywy w odpowiedzi na zacieśnianie się relacji polsko – francuskich w energetyce atomowej. Na razie to ofensywa na niskim szczeblu…
- Szwajcarzy w kolejnym narodowym referendum być może opowiedzą się za rozwojem atomu
X files
Od początku 2024 roku główne kierunki dostaw gazu ziemnego do Niemiec to niezmiennie przede wszystkim Norwegia, Holandia i Belgia.