Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Kluczowa dla JSW decyzja KE: węgiel koksowy pozostaje surowcem krytycznym dla UE

Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców krytycznych, która będzie obowiązywała przez kolejne trzy lata. W zestawieniu znalazł się węgiel koksowy, którego producentem jest JSW.


Lista surowców krytycznych dla UE

We wrześniu 2020 r. Komisja Europejska opublikowała listę tzw. surowców krytycznych - kluczowych dla rozwoju gospodarczego i technologicznego UE. Na liście znalazł się wtedy węgiel koksowy.

Lista surowców krytycznych obowiązywała trzy lata i obejmowała 30 surowców, w tym: antymon, beryl, borany, chrom, fluoryt, fosforyt, gal, german, grafit, ind, kobalt, krzem metaliczny, magnez, magnezyt, metale ziem rzadkich, niob, platynowce i wolfram. W porównaniu z poprzednią listą, opublikowaną w 2017 r., zestawienie rozszerzono o boksyt, lit, stront i tytan; wypadł z niej natomiast hel.

Opublikowanie listy surowców krytycznych obejmujących węgiel koksowy w 2020 r. skutkowało rekordowymi wzrostami JSW na giełdzie.

JSW stać na podwyżkę wynagrodzeń górników. Spółka wchodzi w okres spowolnienia gospodarczego bardzo dobrze przygotowana

Węgiel koksowy ponownie surowcem krytycznym

16 marca, podczas konferencji prasowej przedstawiciele Komisji Europejskiej opublikowali nową listę surowców krytycznych, która będzie obowiązywała przez kolejne trzy lata. Ponownie znalazł się na niej węgiel koksowy.

W ostatnich latach Unia Europejska importowała ok. 75% zużywanego przez siebie węgla koksowego, sprowadzając co roku 40 mln ton tego surowca z tak odległych krajów, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Mozambik czy Rosja. Szacuje się, że tzw. ślad węglowy węgla koksowego z Australii - największego unijnego dostawcy - jest nawet trzykrotnie wyższy niż rodzimej produkcji. Od 2023 r. Polska jest jedynym w UE producentem tego surowca.

Decyzja kluczowa dla notowań JSW

Umieszczenie węgla koksowego w katalogu surowców krytycznych dla UE de facto ułatwia rozwiązanie kwestii regulacji metanowych.

W lutym informowaliśmy powołując się na nasze źródła w Parlamencie Europejskim, że dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej wypracowane w grudniu 2022 r. dawały wyłączenie węgla koksowego spod nowych regulacji metanowych (a więc dla firm takich jak JSW). Jednak niespodziewanie doszło do „wycięcia” tej derogacji w pierwszej wersji uzgodnionego kompromisu metanowego. Odpowiedzialna za taki stan rzeczy miała być niemiecka europosłanka Jutta Paulus należąca do Zielonych, a w przeszłości działaczka Greenpeace.

Umieszczenie węgla koksowego w katalogu surowców krytycznych dla UE powinno przełożyć się na ostateczne poparcie derogacji dla tego surowca.

Mimo pozytywnej decyzji KE notowania JSW spadają o 2,74 proc. (o godzinie 12:50).

Co z tego wynika?

Z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że ostateczny kształt przepisów dotyczących emisji metanu w sektorze górniczym przywróci derogację w zakresie wydobycia węgla koksującego. Ten surowiec ma zasadnicze znaczenie dla europejskiego przemysłu i na razie nie da się go zastąpić inną technologią.

Jednak los kopalń wydobywających węgiel na potrzeby energetyki wydaje się być co najmniej problematyczny. Polskie spółki wydobywcze nie będą w stanie spełnić nowych norm metanowych, co może wymuszać ograniczanie przez nie produkcji.

Polski węgiel droższy o 140% więcej niż rok temu. To zła informacja dla Polaków

udostępnij: