NextCell Pharma – szwedzki partner PBKM, otrzymał zgodę Komisji Bioetycznej na rozpoczęcie badania klinicznego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 wrz 2017, 13:22

NextCell Pharma – szwedzki partner PBKM, otrzymał zgodę Komisji Bioetycznej na rozpoczęcie badania klinicznego

Szwedzka firma biotechnologiczna NextCell Pharma AB, z którą współpracuje Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM), otrzymała zgodę od Komitetu Etyki ds. Klinicznych na wykorzystanie aplikacji testowej ProTrans™, która ma posłużyć w badaniach klinicznych nad opracowaniem preparatu na bazie komórek macierzystych w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 1. ProTrans™ jest produktem leczniczym ATMP (ang. Advanced TherapyMedicinal Products), składającym się z komórek macierzystych, który został opracowany i zastrzeżony przez firmęNextCell Pharma AG.

Akceptacja Komitetu Etyki ds. Klinicznych jest dla badań prowadzonych przez NextCell jest ważną decyzją z etycznego punktu widzenia. NextCell zamierza rozpocząć badania klinicznewkrótce po ich zatwierdzeniu przez SwedishMedical Products AgencyWniosek został zarejestrowany w agencji 24 lipca br. i odpowiedz oczekiwana jest w najbliższych kilku tygodniach.

Warto zaznaczyć, że NextCell Pharma AB jest jedną z sześciu firm biotechnologicznych na świecie, które pracują nad opracowaniem preparatu na bazie komórek macierzystych do leczenia cukrzycy. Portal bioinformant.com/stem-cells-for-diabetes/ podał, że oprócz NextCell Pharma, badaniami zajmuję się także: ViaCyte z USA, Sernova Corporation z Kanady, AltuCell z USA, OsirisTherapeutics z USA oraz Mesoblast z Australii. Są to duże firmy zajmujące się innowacyjnymi badaniami nad lekami na bazie komórek. Mesoblastjest światowym liderem w opracowywaniu innowacyjnych leków opartych na komórkach, firma jest notowana na giełdzie, a jej kapitalizacja przekracza 631 mln AUD (dolarów australijskich). Z kolei OsirisTherapeuticsjest firmą, która opracowała i wprowadziła do obrotu w Kanadzie i Nowej Zelandii pierwszy zatwierdzony na świecie lek na bazie komórek macierzystych - remestemcel-L.Osiris jest spółką notowaną na NASDAQ.

W maju 2017 rokuzawarliśmy umowę o współpracy ze szwedzką spółką NextCell Pharma AB na wytworzenie produktów ATMP(ang. Advanced TherapyMedicinal Products)na potrzeby badań klinicznych nowego leku na cukrzycę typu 1. Badania zostaną przeprowadzone w Szwecji. W pierwszym etapie badań PBKM wytworzy produkty ATMP niezbędne do kuracji kilkudziesięciu pacjentów. W sierpniu pierwsze zamówienia zostały dostarczone przez PBKM do Szwecji. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 2 mln zł, przy czym część płatności została już rozliczona poprzez objęcie przez PBKMudziałów w spółce NextCell Pharma AB.

komentuje Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących na całym świecie chorób. Istnieje kilka rodzajów cukrzycy, które nie leczone powodują bardzo dużo komplikacji zdrowotnych i zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na inne choroby. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która zmniejsza długość i obniża jakość życia wśród osób dotkniętych chorobą.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC), 29,1 milionów osób lub 9,3% populacji USA cierpi na cukrzycę, w tym około 8,1 milionów osób, które nie są rozpoznawane. Każdego roku w USA ponad 13 000 dzieci jest zdiagnozowanych na cukrzycę typu 1. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci i młodzieży.

PBKM zintensyfikował w ostatnich kwartałach działania związane z wytwarzaniem i wykorzystywaniem produktów ATMP. Przychody z usług wytwarzania produktów ATMP oraz terapii z ich wykorzystaniem wyniosły w pierwszym półroczu 2017 r. ponad 5,4 mln zł, co oznacza wzrost o 148 proc. r/r.

Wytwarzane obecnie przez PBKM produkty lecznicze ATMP bazują na komórkach mezenchymalnych, pozyskiwanych ze sznura pępowinowego. Znajdują zastosowanie w przypadku wielu groźnych chorób, przede wszystkim w obszarach neurologii, hematologii i okulistyki. Przeprowadzane z ich wykorzystaniem terapie polegają najczęściej na kilkukrotnym dożylnym lub dokanałowym podaniu określonej – zależnej przede wszystkim od masy ciała pacjenta i sposobu podania – liczby komórek macierzystych w postaci indywidualnie wytworzonego produktu leczniczego.

O PBKM                                                                                        

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanienajwiększym bankiem w Europie.

Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Rynki strategiczne Grupy to Polska (pozycja lidera), Hiszpania (pozycja lidera) i Turcja (pozycja lidera). Famicord obecny jest bezpośrednio również na rynkach węgierskim, rumuńskim, włoskim i łotewskim, a poprzez współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi także na szwedzkim, brytyjskim, serbskim, ukraińskim i innych.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych z jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.

Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Źródło: Spółka, #BKM

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości