Sygnity może przeprowadzić emisję akcji do 12 mln zł na przełomie roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 paź 2017, 13:56

Sygnity może przeprowadzić emisję akcji do 12 mln zł na przełomie roku

Sygnity ocenia, że cały proces związany z emisją akcji do 12 mln zł może zostać przeprowadzony na przełomie roku, wynika z wypowiedzi członka zarządu ds. finansowych Piotra Wierzbickiego. W ciągu kilku tygodni spółka ma przedstawić założenia planu restrukturyzacyjnego.

"Przygotowujemy prospekt emisyjny. Zakładamy, że w ciągu kilku tygodni podamy założenia do planu restrukturyzacyjnego. To będzie program z listą zadań na min. 2 lata. Chcemy już teraz rozmawiać z rynkiem przy jednoczesnych rozmowach nad umową z wierzycielami, z którymi wszystko ma być uzgodnione"

powiedział Wierzbicki podczas spotkania z dziennikarzami.

W sierpniu akcjonariusze Sygnity zdecydowali o emisji prywatnej do 10 mln akcji serii Z, z której spółka chce pozyskać 10-12 mln zł.

Wśród celów finansowych restrukturyzacji Sygnity, członek zarządu spółki wskazał poprawę cash flow na dużych projektach. Działania te mają zostać przeprowadzone do II kwartału. Spółka ma ponadto realizować systematyczne i restrykcyjne zarządzanie płynnością. Plany uwzględniają sprzedaż niestrategicznych działalności, na co daje sobie czas od III kw. 2018. Decyzje w tym względzie będą uzależnione od rozmów z wierzycielami.

Według jego słów, optymalizacja obejmuje redukcję części powierzchni biurowych, floty, czy zbędnych usług.

"W efekcie naszych dotychczasowych działań już oszczędności sięgają kilku milionów złotych rocznie, a  jest dalszy potencjał"

wskazał członek zarządu. 

Według prezentacji zarządu, plan zakłada do końca 2018 r. redukcję udziału podwykonawców i zwiększenie efektywności realizacji kontraktów. Uproszczenie i usprawnienie procesów wewnętrznych oraz restrukturyzacja back office, a także obniżenie kosztów powierzchni biurowych ma nastąpić do połowy 2018 r. Zmiana systemów motywacyjnych, w tym uzależnienie ich od generowanej marży ma nastąpić do końca I kw. 2018. 

Wierzbicki podkreślił ponadto, że zobowiązania handlowe na koniec III kw. roku finansowego spółki wynoszą 138 mln zł i z racji wcześniejszych działań będą rosły jeszcze dwa kwartały. Następnie mają już być widoczne działania optymalizacyjne.

"Sygnity ma wypracowywać marżowe przychody i dodatnie przepływy, aby obsługiwać zadłużenie"

wskazał członek zarządu. 

Pod koniec czerwca Sygnity podało, że operacje księgowe o szacowanej, łącznej wartości ok. 95,9 mln zł negatywnie wpłyną na wyniki I półrocza roku obrotowego 2016/2017, gdzie istotną wielkością są kwoty z tytułu kontraktu e-Podatki. W efekcie Sygnity odnotowało 87,96 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. roku obrotowego 2016/2017. Jak wskazał Wierzbicki, Deloitte - obecny audytor spółki - sprawdza, w których latach odpisy z tym związane powinny być dokonane.  

Sygnity to producent oprogramowania, zajmujący się tworzeniem zaawansowanych systemów informatycznych dla firm oraz świadczeniem usług IT.

(ISBnews), #SGN

Ostatnie wiadomości