DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA na plusach, pomagły spółki detaliczne | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 sie 2019, 22:16

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA na plusach, pomagły spółki detaliczne

Główne indeksy amerykańskich giełd na zamknięciu środowej sesji wzrosły po prawie 1 proc. wzrosty. Dobre nastroje wspierały solidne wyniki dużych spółek detalicznych. Rynki spokojnie przyjęły publikację minutes z lipcowego posiedzenia Fed.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,93 proc., do 26.202,73 pkt.

S&P 500 wzrósł 0,82 proc., do 2.924,43 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,90 proc., do 8.020,21 pkt.

Wsparciem dla amerykańskich giełd okazały się w środę mocne wyniki sektora detalicznego, które wzmocniły wśród inwestorów wiarę w kondycję amerykańskiego konsumenta, głównego motoru wzrostu tamtejszej gospodarki.

"Bardzo łagodna recesja może zacząć się w 2020 roku, ale rynki akcji jeszcze takiego scenariusza nie pokazują" - powiedział Paul Schatz, prezes Heritage Capital.

Niemal 16 proc., do rekordowych poziomów, rosły akcje Target, a ponad 10 proc. zyskiwały walory Lowe. Obie "sieciówki" zaraportowały wyższy od oczekiwań zysk za II kw., a pierwsza z nich podwyższyła całoroczne prognozy.

Większość członków Fed oceniło lipcową obniżkę stóp procentowych o 25 pb jako "dostosowanie w środku cyklu" - wynika z zapisu przebiegu posiedzenia z lipcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Kilku z nich wskazało na konieczność elastycznej funkcji reakcji Fed.

"Większość uczestników oceniało zaproponowaną na bieżącym posiedzeniu obniżkę stóp o 25 pb. jako rekalibrację nastawienia polityki monetarnej lub dostosowanie w środku cyklu (gospodarczego - PAP), w odpowiedzi na ewolucję perspektyw (gospodarczych - PAP) na przestrzeni ostatnich miesięcy" - napisano

"Kilku uczestników zasugerowało, że charakterystyka wielu ryzyk, które ich zdaniem ciążą gospodarce oraz brak jasności co do perspektyw zaniku oddziaływania tych ryzyk, wskazuje na potrzebę elastycznego podejścia (...) i skupienia się na implikacjach napływających danych dla perspektyw (wzrostu gospodarczego - PAP)" - dodano.

Kilku bankierów wskazało, że stan gospodarki uzasadniał cięcie stóp proc. o 50 pb, a nie o 25 pb.

Na posiedzeniu 31 lipca Rezerwa Federalna zdecydowała o obniżeniu docelowego przedziału wahań stopy fed funds o 25 pb do 2,00-2,25 proc. Była to pierwsza obniżka kosztu pieniądza w USA od grudnia 2008 r.

Na rynku panuje zgoda, że dużo ważniejsze od minutek będzie piątkowe wystąpienie Powell'a, na corocznym sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Od ostatniego spotkania bankierów z Fed ze światowej gospodarki napłynęło sporo negatywnych sygnałów, a relacje handlowe USA-Chiny uległy dalszemu schłodzeniu.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł 1,33 proc., niemiecki DAX wzrósł 1,30 proc., brytyjski FTSE 100 zyskał 1,11 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował 1,70 proc.

W Europie zwyżkom na giełdach przewodził w środę sektor motoryzacyjny, na czele z Renault i Fiat Chrystler. Według doniesień włoskiej prasy obie firmy nadal prowadzą rozmowy o potencjalnej fuzji.

Inwestorzy obserwują rozwój wypadków we Włoszech, gdzie we wtorek dotychczasowy premier Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Inwestorzy nie przejęli się na razie zanadto wzrostem niepewności politycznej na Półwyspie Apenińskim - rentowność włoskiej 10-latki spada 2 dzień z rzędu - o 6 pb do 1,31 proc., przy najniższym spreadzie do bunda od 2 tygodni.

W weekend we Francji obradować będą głowy państw G-7. W obliczu pogarszającej się koniunktury globalnej i rosnących oczekiwaniach na luzowanie polityki monetarnej przez główne banki centralne, w centrum uwagi inwestorów będą ewentualne ustalenia dotyczące programów wsparcia w największych gospodarkach świata.

Stymulacji fiskalnej w celu wsparcia wzrostu gospodarczego nie wykluczył we wtorek wieczorem prezydent USA Donald Trump. Wsparcie dla gospodarki miałoby nastąpić m.in. poprzez cięcie podatków dochodowych. Pomysł jest jednak daleki od wdrożenia - wynika z ustaleń amerykańskiej prasy.

Trump ponowił w środę ataki na Rezerwę Federalną, ponownie żądając "dużego" cięcia stóp procentowych.

"Niemcy płacą zerowe odsetki (od obligacji - PAP) i nawet dopłacają im za pożyczone pieniądze, podczas gdy USA (...) płacą oprocentowanie i (mam nadzieję) właśnie zakończyły zacieśnianie ilościowe. Dolar jest najmocniejszy w historii (efektywny kurs USD - PAP), co bardzo przeszkadza eksportowi. Nie ma inflacji! GDZIE JEST REZERWA FEDERALNA?" - zatweetował ponadto Trump.

Na rynkach bazowych obligacji niewielkie spadki wycen. Rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 1 pb. do 1,57 proc., a ich niemieckich odpowiedników o 1-2 pb. i utrzymuje się powyżej -0,70 proc.

Na niemieckim rynku długu uwagę przykuła nieudana aukcja pierwszej na świecie emisji 30-letnich zerokuponowych obligacji, która pchała dochodowość 30-letniego benchmarku Niemiec w górę nawet o 6 pb. do -0,11 proc. Resort finansów Niemiec sprzedał papiery za 824 mln euro przy docelowej puli 2 mld.

Na rynku walutowym eurodolar pozostawał w ruchu bocznym w okolicy 1,11. (PAP Biznes)

pr/ tus/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości