DM mBanku obniżył rekomendację Kernela do "redukuj" i cenę docelową do 42,7 zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 sie 2019, 16:19

DM mBanku obniżył rekomendację Kernela do "redukuj" i cenę docelową do 42,7 zł

Analitycy DM mBanku, w raporcie z 19 sierpnia, obniżyli rekomendację dla Kernela do "redukuj" z "kupuj", a cenę docelową akcji spółki do 42,7 zł z 58,63 zł.

W dniu wydania raportu kurs akcji Kernela wyniósł 48,6 zł, a w piątek o godz. 16.10 wynosił 44,1 zł.

"Niższe w nadchodzącym sezonie (2019/20) o 6 proc. rdr prognozowane zbiory słonecznika na Ukrainie naszym zdaniem ponownie przełożą się na większą konkurencję o ziarno wśród przetwórców. O ile w poprzednim roku stosunek zbiorów do zdolności produkcyjnych tłoczni wynosił 76 proc., to w nadchodzącym roku spadnie on do 71 proc., a marże na tłoczeniu słonecznika prawdopodobnie spadną rdr. Według naszych szacunków, przy niższym o 2 proc. rdr przerobie ziarna i niższych marżach rynkowych, EBITDA segmentu oleju Grupy Kernel spadnie z 107 mln USD do 99 mln USD" - napisano.

W ocenie analityków kolejnym wyzwaniem w nadchodzący roku jest rentowność w segmencie produkcji rolnej.

"Zakładamy, że zbiory w Grupie Kernel w sezonie 2019/20 spadną o 5 proc. rdr do 3047 tys. ton (słabsze rdr zbiory kukurydzy z hektara), a 9 proc. rdr inflacja kosztów spowoduje spadek EBITDA segmentu ze 162 mln USD do 97 mln USD (bez wpływu MSSF16). Ryzykiem jest również stosunkowo mała ilość zabezpieczonej sprzedaży zboża własnej produkcji (obecnie 16 proc. vs. 62 proc. w roku ubiegłym). Jest to tym bardziej istotne, że obecnie ceny zbóż oddały część wzrostu wraz z zaostrzeniem wojny handlowej między USA a Chinami" - dodano.

Według analityków zakładając wysoki oczekiwany Capex w sezonie 2019/20 na poziomie 300 mln USD i prognozowany spadek EBITDA o 11 proc. rdr, Kernel praktycznie nie generuje wolnych przepływów gotówki (FCF), a zadłużenie netto w relacji do EBITDA wrośnie do poziomu 2,7x.

Pierwsze udostępnienie raportu, którego autorem jest Jakub Szkopek, miało miejsce 19 sierpnia, o godzinie 8.33.

Depesza PAP Biznes stanowi wyciąg z raportu. W załączniku zamieszczamy plik PDF z raportem.

(PAP Biznes), #KER

epo/ ana/

Zobacz także: Kernel Holding SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości