DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street w dół po groźbach celnych Trumpa, Powell lekko gołębi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 sie 2019, 17:31

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street w dół po groźbach celnych Trumpa, Powell lekko gołębi

Indeksy giełdowe w USA zniżkują, dolar pogłębia osłabienie, a Treasuries notują spadki rentowności po groźbach handlowych D. Trumpa, w reakcji na ogłoszenie przez Chiny nowych ceł na amerykański import. Rynkowe ruchy w odpowiedzi na twitty Trumpa przyćmiły lekko gołębie przemówienie prezesa Fed.

Dow Jones Industrial spada o 1,2 proc., S&P 500 traci ponad 1 proc., a Nasdaq Comp idzie w dół o 1,3 proc.

Bezpośrednio po przemówieniu Powella indeksy zeszły lekko pod kreskę, następnie powróciły do wzrostów, a po zapowiedziach Trumpa tąpnęły.

Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że w piątek po południu (czasu USA) odpowie na nałożone przez Chiny nowe cła na amerykański import.

Trump "rozkazał" ponadto amerykańskim firmom "zacząć szukać alternatywy dla Chin", w tym pod kątem sprowadzania działalności do USA.

Chiny zamierzają nałożyć 5-10-proc. cła odwetowe na amerykański import o wartości 75 mld USD - poinformowały w piątek władze w Pekinie. Taryfy mają być nałożone w dwóch transzach: od 1 września i od 15 grudnia.

5-proc. stawka od września będzie dotyczyć m.in. amerykańskiej soi i ropy.

Ponadto, od 15 grudnia Chiny ponownie zaczną pobierać 25-proc. cła na sprowadzane z USA samochody, a 5-proc. na części samochodowe.

Na początku sierpnia prezydent USA Donald Trump podał, że od 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD.

W połowie sierpnia Stany Zjednoczone poinformowały, że odłożą wprowadzenie tych ceł na niektóre chińskie produkty do 15 grudnia.

Mocne śródsesyjne ruchy zaliczają amerykańskie obligacje. Po wzrostach rentowności 10-latek nawet do 1,66 proc., po informacjach o cłach spadły one w okolice 1,62, a następnie - po przemówieniu Powella i groźbach Trumpa - spadły nawet w okolice 1,52-1,54 proc.

EUR/USD rośnie o 0,4 proc. do 1,113 (vs wcześniejsze spadki o 0,2 proc.). Względem koszyka dolar osłabia się o 0,25 proc., a wobec jena traci 0,7-0,8 proc. do 105,7.

Ropa na NYMEX traci 2,5 proc. do 54 USD/b, a Brent na ICE 1,5 proc. do 59 USD/b.

Złoto na NYMEX drożeje o ok. 1,5 proc. do 1.533 USD/oz.

Soja w dostawach na listopad na giełdzie towarowej w Chicago traci niemal 1 proc.

Groźby handlowe Trumpa przyćmiły reakcję na przemówienie prezesa Fed Jerome'a Powella, wygłoszone w trakcie sympozjum w Jackson Hole.

Wystąpienie nie zawierało "przełomowych" informacji, jednak zostało odebrane przez rynek początkowo jako lekko gołębie, ale tradycyjnie skrytykowane za zbyt restrykcyjne (pod kątem nastawienia do polityki monetarnej) przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Powell wskazał, że gospodarka USA ma się dobrze, ale musi mierzyć się z istotnymi czynnikami ryzyka. Powtórzył, że Rezerwa będzie podejmować odpowiednie działania, by podtrzymać ekspansję gospodarki.

Wielkim nieobecnym w przemówieniu było użyte przez Powella w lipcu i powtórzone w minutkach z tamtego posiedzenia Fed sformułowanie, iż obniżka stóp proc. w ub. miesiącu to jedynie "dostosowanie w środku cyklu gospodarczego", co nie oznacza rozpoczęcia długiego cyklu luzowania polityki pieniężnej.

Oprócz Powella, o godz. 21.00 w piątek w Jackson Hole wystąpi także prezes Banku Anglii Mark Carney.

Po przemówieniu Powella i groźbach Trumpa rynek ponownie zaczął wyceniać 4 obniżki stopy fed funds po 25 pb (w tym dwie do końca roku) w perspektywie 12 miesięcy vs. 3 obniżki wcześniej.

Eskalacja wojny handlowej może przyćmić w weekend szczyt przywódców państw G-7, który odbędzie się we Francji. Punktem uwagi na szczycie będą ponadto wojny walutowych, brexit i stymulacja fiskalna. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Ostatnie wiadomości