DZIEŃ NA RYNKACH: Spokojna sesja na koniec wzrostowego tygodnia w USA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 wrz 2019, 22:36

DZIEŃ NA RYNKACH: Spokojna sesja na koniec wzrostowego tygodnia w USA

Indeksy w USA nie zanotowały w piątek większych zmian na zakończenie trzeciego z rządu wzrostowego tygodnia. Optymizm inwestorów podtrzymuje spadek napięcia w konflikcie handlowym USA-Chiny, a także trendy w polityce monetarnej czołowych banków centralnych

Indeks S&P 500 stracił 0,07 proc., Dow Jones Industrial (DJI) zwyżkował o 0,14 proc., a Nasdaq poszedł w dół o 0,22 proc.

DJI zakończył sesję na plusie ósmy raz z rzędu po raz pierwszy od ponad roku. W grupie największych amerykańskich firm najsilniej zwyżkowały w piątek notowania koncernu chemicznego Dow, które poszły w górę o 2,6 proc. Po niemal 2 proc. zyskały notowania UnitedHealth i JPMorgan Chase.

Niemal 2-proc. spadkiem sesję zakończył Apple, po tym jak Goldman Sachs obniżył cenę docelową dla akcji spółki do 165 USD z 187 USD. Wyprzedażą akcji inwestorzy zareagowali na publikację raportu kwartalnego przez Broadcom - notowania dostawcy półprzewodników spadły o 3,4 proc.

"Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości co powoduje zmiany kursów na rynkach, to jest to wojna handlowa" - ocenił główny stratego Northwestern Mutual Wealth Management Brent Schutte. Jako dowód Schutte wskazał zachowanie tzw. spółek defensywnych, których notowania w ostatnim czasie szły górę w obawie przed zaostrzeniem wojny handlowej USA-Chiny i recesją. W ostatnim tygodniu, w którym napięcie między skonfliktowanymi stronami spadło, kursy spółek nieruchomościowych spadły o 3,5 proc., a firm działające w branży dóbr pierwszej potrzeby zniżkowały o 0,9 proc. Obydwa te sektory zaliczane są do defensywnych.

Państwowa agencja prasowa Chin Xinhua podała w piątek, że chiński rząd zachęca firmy do kupowania amerykańskich produktów rolnych, w tym soi i wieprzowiny. W komunikacie dodano, że Pekin zamierza wykluczyć te towary z dodatkowych ceł. Wcześniej tę informację podał redaktor naczelny chińskiego tabloidu „Global Times” Hu Xijin.

W czwartek w mediach pojawiły się informacje ze źródeł, że urzędnicy administracji Trumpa dyskutowali na temat zaoferowania Pekinowi przejściowej umowy handlowej, która po raz pierwszy może opóźnić lub nawet znieść niektóre amerykańskie cła, w zamian za chińskie zobowiązania dotyczące własności intelektualnej i zakupów produktów rolnych. Na razie urzędnicy Białego Domu dementują te informacje.

Oba kraje przygotowują się do kolejnej rundy negocjacji handlowych, która według wcześniejszych ustaleń ma się odbyć na początku października w Waszyngtonie.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,32 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,47 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,22 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,31 proc.

Notowaniom akcji sprzyja uchwalony w czwartek przez Europejski Bank Centralny pakiet stymulacyjny, który ma podtrzymać wzrost gospodarczy na Starym Kontynencie.

"Jestem teraz mniej zaniepokojony, jeśli chodzi o rynki akcji. Działamy w otoczeniu, w którym bankierzy centralni mówią, że stopy procentowe pozostaną ujemne przez strasznie długi czas. Stopa dywidendy z akcji nadal wygląda zachęcająco, nie sprzedawałbym akcji w obecnych okolicznościach" - ocenił ekonomista ds. globalnych rynków akcji w Commerzbanku Peter Dixon.

Dolar osłabił się o 0,12 proc. wobec koszyka walut do 98,19 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,08 proc. do 1,1074.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spadła o 0,44 proc. do 54,85 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkowała o 0,27 proc. do 60,22 USD/b.

Rentowność 10-letnich UST zwyżkuje o 10 pb do 1,89 proc. W takiej samej skali zwiększyła się dochodowość 30-letnich obligacji, osiągając 2,37 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 8 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi: -10 pb.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W USA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł we wrześniu 92 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 90,8 pkt. wobec 89,8 pkt. w sierpniu.

SPOTKANIE JUNCKER-JOHNSON W PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się w Luksemburgu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, żeby rozmawiać o brexicie - poinformowała KE. Będzie to ich pierwsze spotkanie, od kiedy Johnson został szefem rządu.

Strona unijna nie informuje o jakichkolwiek postępach w rozmowach z Brytyjczykami, jednak kontakty na poziomie roboczym cały czas trwają. 11 września negocjatorzy z Wielkiej Brytanii przedstawili propozycje dotyczące ceł i dóbr produkcyjnych; w tym tygodniu rozmawiano o deklaracji politycznej, która nie jest częścią umowy rozwodowej.

Dziennik "The Times" podał w piątek, że północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) łagodzi swoje stanowisko wobec kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego na granicy irlandzkiej (tzw. backstop). Liderka DUP Arlene Foster zdementowała te doniesienia, mówiąc, że "powoływanie się na anonimowe źródła prowadzi do bzdur".

Spiker brytyjskiej Izby Gmin John Bercow ostrzegł rząd Borisa Johnsona, by nie ignorował przyjętej przez parlament ustawy blokującej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Podkreślił, że brexit nastąpi wyłącznie w formie popieranej przez ustawodawców.(PAP Biznes)

kkr/ asa/ gor/ tj/

Ostatnie wiadomości