Wyczerpują się możliwości rozwoju polskiego eksportu opierającego się na niskich kosztach - PIE | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 sty 2020, 12:14

Wyczerpują się możliwości rozwoju polskiego eksportu opierającego się na niskich kosztach - PIE

Wyczerpują się możliwości rozwoju polskiego eksportu opierającego się na niskich kosztach wytwarzania, wynikających z taniej siły roboczej - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Obecnie o przewadze konkurencyjnej firm na rynkach zagranicznych rzadziej niż w 2016 r. decydują niskie koszty pracy. Oznacza to, że wyczerpują się możliwości rozwoju przez te firmy eksportu opierającego się na niskich kosztach wytwarzania, wynikających z relatywnie taniej siły roboczej. Nieuchronnie nadchodzi czas, w którym wiele polskich firm, aby eksportować, będzie musiało mieć w ofercie towary wyróżniające się na tle konkurencji m.in. wyższą jakością i innowacyjnością" - napisano.

Zwiększenie znaczenia konkurencji pozacenowej w polskim eksporcie sprzyjałoby, według PIE, nie tylko uzyskiwaniu przez polskie firmy wyższych cen na rynkach zagranicznych, ale też większej dywersyfikacji geograficznej eksportu.

"Następowałoby to dzięki zwiększeniu możliwości ekspansji na odległe rynki zwłaszcza wysokiej jakości dóbr finalnych, w których eksporcie koszty transportu nie mają tak dużego znaczenia, jak w przypadku towarów konkurujących niską ceną. Ważnym argumentem przemawiającym za koniecznością promocji tej metody konkurowania jest wyczerpywanie się możliwości rywalizacji niską ceną ze względu na rosnące w Polsce zwłaszcza koszty pracy i energii oraz zaostrzającą się konkurencję na rynkach zagranicznych" - dodano.

W ocenie PIE kluczem do rozszerzenia w polskim eksporcie skali konkurencji pozacenowej jest przede wszystkim poprawa innowacyjności firm i oferowanych przez nie towarów. W związku z tym konieczne byłoby szersze ich wsparcie w tym obszarze przez państwo, aby częściej chciały i mogły konkurować metodami pozacenowymi. W tym zakresie PIE rekomenduje m.in.:

- zwiększenie nakładów krajowych na B+R;

- szersze wsparcie inwestycji na B+R i innowacje w sektorze przedsiębiorstw - pozyskiwanie inwestorów zagranicznych w sektorach wysokiej i średniowysokiej techniki, zainteresowanych prowadzeniem działalności w obszarze B+R i współpracą z polskimi instytucjami badawczymi i przedsiębiorstwami, zwłaszcza przez PAIH;

- promowanie przez państwo innowacji produktowych, kluczowych z punktu widzenia rozwoju konkurencji pozacenowej;

- ukierunkowanie finansowych i promocyjnych instrumentów wspierania eksportu stosowanych m.in. przez Ministerstwo Rozwoju i Polski Fundusz Rozwoju, zwłaszcza na branże i firmy oferujące towary innowacyjne. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości