Na GPW zadebiutował ETF umożliwiający pasywne inwestowanie z dźwignią w WIG20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 lut 2020, 13:54

Na GPW zadebiutował ETF umożliwiający pasywne inwestowanie z dźwignią w WIG20

We wtorek na Głównym Rynku GPW zadebiutował fundusz Beta ETF na indeks WIG20lev, który jest indeksem pochodnym do WIG20. Jego wartości zależą od wartości indeksu WIG20 - podąża on zgodnie z jego kierunkiem, lecz zmiany wartości są dwukrotnie większe.

Jest to siódmy fundusz typu ETF (Exchange Traded Fund) notowany na GPW, czwarty z rodziny Beta ETF i pierwszy tego typu debiut w 2020 r. Emisję funduszu przeprowadził AgioFunds TFI, oferującym i animatorem jest Dom Maklerski BOŚ, a koordynatorem inicjatywy Beta Securities Poland.

"Inwestowanie pasywne cieszy się ogromnym zainteresowaniem na zagranicznych rynkach. Rozwój rynku funduszy pasywnych jest jednym z elementów strategii rozwoju #GPW2022 oraz Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, co najlepiej pokazuje, że temat jest bardzo istotny dla wszystkich jego uczestników – giełdy, zarządzających, emitentów oraz inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.(...) Spodziewam się dalszej ekspansji tego segmentu rynku, co będzie skutkować dalszym rozwojem ETF-ów" – powiedziała cytowana w materiale prasowym Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

"BETA ETF WIG20lev to fundusz dla osób przewidujących wzrost wartości indeksu WIG20. Zadaniem funduszu jest odwzorowywanie pochodnego indeksu WIG20lev, który to w horyzoncie jednosesyjnym zachowuje się tak samo jak WIG20 tylko, że ze zdwojoną siłą. Wprowadzenie BETA ETF WIG20lev jest naturalnym uzupełnieniem listopadowego debiutu jakim był BETA ETF WIG20short. Fundusze są przeznaczone przede wszystkim dla osób przewidujących silne ruchy indeksu WIG20 oraz w przeciwieństwie do kontraktów futures są dostępne na rachunkach IKE i IKZE" – powiedział Robert Sochacki, Członek Zarządu Beta Securities Poland.

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie (replikacja) zachowania się danego indeksu giełdowego. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych.

Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora rynku (dom maklerski). (PAP Biznes)

kk/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości