DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Europie wzrosty; ceny ropy spadają | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2020, 18:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Europie wzrosty; ceny ropy spadają

Notowania giełdowe w Europie zakończyły się na plusie. Indeksy w USA wahają się. Inwestorzy pozytywnie przyjęli ogłoszony przez UE program odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Ceny ropy spadają.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,73 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 1,33 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,79 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 1,26 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 poszedł w górę o 1,47 proc.

Komisja Europejska proponuje 750 mld euro na odbudowę gospodarczą w UE, z czego 500 mld euro miałoby być przekazane państwom członkowskim w formie bezzwrotnych grantów, a 250 mld euro udostępnione w formie pożyczek - podano w projekcie funduszu odbudowy opublikowanego przez Komisję Europejską.

Kredyty KE będzie zaciągała na rynkach finansowych. Miałaby one być spłacane w latach 2028-2058 z dodatkowych dochodów unijnych.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oświadczyła w środę, że najbardziej optymistyczna z wcześniejszych prognoz EBC jest już nieaktualna, a rzeczywisty spadek PKB państw strefy euro wyniesie 8-12 proc.

„Na koniec pandemii na pewno będziemy mieć wyższy wskaźnik długu publicznego. Jednakże, alternatywa w postaci niewprowadzenia funduszu na odbudowę, jest znacznie gorsza pod względem dotkliwości kryzysu” – powiedział w środę wiceprezes EBC Luis de Guindos.

Wzrosty notował także sektor banków - Bank of Ireland poszedł w górę o 14 proc., a Santander 9 proc.

Fiński producent opon Nokian Renkaat Oyj wzrósł o 16 proc., po mianowaniu nowego prezesa spółki. Firmą pokieruje Jukka Moisio.

Spółka turystyczna TUI zyskała 3 proc. Rosną perspektywy złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu i są nadzieje na uratowanie niektórych letnich wyjazdów turystycznych.

"Wydaje się, że rynki widzą szklankę do połowy pełną, oceniając otoczenie makroekonomiczne. Pozytywne informacje potwierdzają panujące przekonania, a negatywne informacje są postrzegane jako tymczasowe lub mało znaczące" - powiedział Sameer Smana, starszy strateg ds. globalnych rynków w Wells Fargo Investment Institute.

W środę na GPW większość głównych indeksów akcji nieznacznie zniżkowała, choć jeszcze w południe najważniejszy z nich - WIG20 - szedł w górę o ok. 3 proc.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada o 0,18 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,75 proc., a Nasdaq idzie w dół o 1 proc.

Akcje Nordstrom rosną o 12 proc., a Nvidia idą w dół o 6 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 29,06 pkt.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,7 proc., a w Chinach SCI poszedł w górę o 0,34 proc.

WIG20 stracił 0,1 proc. do 1.707,59 pkt., WIG zniżkował 0,02 proc. do 47.889,07 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,66 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 3 pb do 1,42 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 50 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 52 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do -0,42 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek spadła o 5 pb do 1,37 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,29 proc. wobec koszyka walut do 99,19 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,01 proc. do 1,0980.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,25 proc. do 107,83.

Kurs funta zniżkuje o 0,9 proc. wobec dolara do 1,2222.

Kurs USD/PLN wyniósł 4,0362, a EUR/PLN 4,4308.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 32,5 USD za baryłkę, po spadku o 5,4 proc., a lipcowe futures na Brent idą w dół o 4,8 proc. do 34,4 USD/b.

Srebro spada o 0,45 proc. do 17,52 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 0,85 proc. do 1.714,4 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

„Jeśli uznamy, że potrzebny jest dalszy bodziec, EBC będzie gotowy rozszerzyć swoje narzędzia, aby osiągnąć cel stabilności cen. W odniesieniu do awaryjnego pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP) dotyczy to wielkości, składu i czasu trwania programu” – powiedziała członkini Rady prezesów EBC Isabel Schnabel w wywiadzie dla „Financial Times”.

Według prezesa Fedu z St. Louis, Jamesa Bullarda, stopa bezrobocia w USA powinna spaść poniżej 10 proc. już w grudniu.

Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii, odrzucił możliwość rychłego obniżenia stóp procentowych poniżej zera, mówiąc, że „rozważanie i wprowadzanie to dwie różne rzeczy”.

Bank centralny Nowej Zelandii (RBNZ) ostrzegł, że pandemia wirusa koronawirusa stanowi poważne wyzwanie dla instytucji finansowych w tym kraju, a sytuację w gospodarce mogą pogorszyć upadające przedsiębiorstwa i niespłacanie kredytów.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w maju do: -27 pkt. - poinformował oddział Fed w Richmond. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie: -40 pkt., wobec: -53 pkt. miesiąc wcześniej.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował o 2,7 proc. w tygodniu zakończonym 22 maja - podało w komunikacie. Tydzień wcześniej indeks spadł o 2,6 proc.

We Francji wskaźnik zaufania przedsiębiorców wyniósł w V 59 pkt. wobec 53 pkt. w IV, a indeks nastrojów konsumentów wyniósł w maju 93 pkt. wobec 95 pkt. w kwietniu - wynika z danych instytutu statystycznego Insee.

POLITYKA

Koronawirus zabił dotąd ponad 350 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 5,5 milionów.

W ciągu minionych 24 godzin w Stanach Zjednoczonych zmarło 657 osób zakażonych koronawirusem; bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 98 875 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

W Rosji 8.338 przypadków koronawirusa wykryto w ciągu minionej doby - poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią. Oznacza to, że od początku epidemii zachorowało w Rosji 370.680 osób. Liczba zgonów wzrosła do 3.968, od wtorku zmarło 161 pacjentów z Covid-19.

W Wielkiej Brytanii o 412 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa , co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 37.460 - podało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

W RFN w ciągu ostatniej doby stwierdzono 362 przypadki zakażenia koronawirusem i 47 zgonów - podał w środę Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie.

Komisja Europejska proponuje 750 mld euro na odbudowę gospodarczą w UE, z czego 500 mld euro miałoby być przekazane państwom członkowskim w formie bezzwrotnych grantów, a 250 mld euro udostępnione w formie pożyczek - podano w projekcie funduszu odbudowy opublikowanego przez Komisję Europejską.

Policja w Hongkongu strzelała w środę amunicją pieprzową do demonstrantów protestujących przeciw ustawie przewidującej kary więzienia za znieważenie chińskiego hymnu i przeciw planom narzucenia Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie – podały miejscowe media. Policja aresztowała 300 osób.

W Japonii administracja premiera Shinzo Abe pracuje nad drugim pakietem bodźców fiskalnych - w wysokości 117,1 bln jenów (1,1 bln USD), który wsparłby gospodarkę osłabioną po epidemii koronawirusa.

Premier Włoch Giuseppe Conte przedstawił w środę 7-punktowy plan ożywienia kraju po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Program zaprezentował w liście do dwóch włoskich gazet podkreślając, że będzie oparty na nowej infrastrukturze i robotach publicznych.

Nowy Jork przygotowuje się do pierwszej fazy reaktywowania gospodarki. Zmniejszyła się liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali miejskich i osób z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa - poinformował we wtorek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

KALENDARIUM NA CZWARTEK

O 13.00 w Niemczech - HICP za V - I odczyt;

O 14.30 w USA - tygodniowe dane nt. bezrobocia;

O 14.30 w USA - zamówienia na dobra trwałe za IV - I odczyt;

O 16.00 w USA - liczba umów na sprzedaż domów w IV. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości