DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA idą w górę; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 lip 2020, 13:24

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA idą w górę; dolar osłabia się

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak notowania na giełdach w Europie. Inwestorzy liczą na pozytywne odczyty danych z amerykańskiego rynku pracy. Rynki śledzą też doniesienia dotyczące relacji-USA-Chiny i wzrostu zachorowań na Covid-19 w USA. Dolar osłabia się, a ceny ropy rosną.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,69 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,98 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,42 proc.

Tesla idzie w górę o 5 proc. przed sesją. Amerykański producent pojazdów elektrycznych Tesla wyprzedził japońską firmę Toyota pod względem wartości rynkowej, pomimo wielokrotnie niższej sprzedaży, i przed czwartkową publikacją wyników kwartalnych jest najwyżej wycenianym koncernem motoryzacyjnym na świecie.

Media podają, że pracownicy Tesli są straszeni przez swoich zwierzchników wypowiedzeniem umów, jeśli nie wrócą do kalifornijskiej fabryki, która wznowiła działalność po okresowym postoju związanym z pandemią COVID-19.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 74 punkty, czyli 0,28 proc. i wyniósł 25.739,36 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,50 proc. i wyniósł 3.115,86 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,95 proc., do 10.154,63 pkt. To nowy historyczny rekord tego indeksu.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 28,15 pkt.

Rynki liczą na szybkie opracowanie szczepionki na koronawirusa po tym, jak we wtorek Pfizer podał, że uzyskał pozytywne wyniki w uważnie obserwowanym wczesnym etapie badań na ludziach. W badaniu wzięło udział 45 osób. Każdy uczestnik otrzymał dawkę 10, 30 lub 100 mikrogramów szczepionki lub placebo.

„Wzrosty na rynkach akcji mogą nadal trwać, nawet jeśli odczyt z rynku pracy USA będzie rozczarowujący, ponieważ Fed sygnalizuje, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy czas. Niepomyślny odczyt może rozszerzyć perspektywy dla taniego pieniądza” – powiedział Stephen Gallo, strateg w Bank of Montreal.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,63 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,68 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,48 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,71 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 zyskuje 1,07 proc.

Associated British Foods rośnie o 5,5 proc. po tym, jak firma podała, że obroty po otwarciu sklepów sieci Primark napawają optymizmem.

Akcje DS Smith idą w dół o 8,5 proc. Spółka podała w raporcie, że przychody w roku finansowym wyniosły 6,04 mld funtów wobec oczekiwanych 6,26 mld funtów.

Dolar osłabia się o 0,28 proc. wobec koszyka walut do 96,92 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,15 proc. do 1,1282.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,07 proc. do 107,49.

Kurs funta zwyżkuje o 0,2 proc. wobec dolara do 1,2505.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 0,67 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 1,43 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 52 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 54 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb do: -0,41 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,07 USD za baryłkę, po wzroście o 0,63 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w górę o 0,7 proc. do 42,33 USD/b.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w środę pakiet o wartości 1,5 bln USD, aby zwiększyć wydatki na drogi, mosty, transport publiczny i kolejowy, ale Biały Dom i Senat są przeciwne tym rozwiązaniom, dlatego los ustawy jest wysoce niepewny.

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że popiera kolejną rundę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów i twierdzi, że chce wydać więcej pieniędzy, niż proponują Demokraci.

„Tak, popieram to, ale trzeba to zrobić właściwie” - powiedział Trump podczas wywiadu dla Fox Business Network w Białym Domu.

„Popieram faktycznie większe wypłaty niż Demokraci” – dodał. Trump wskazał, że nie jest za przedłużeniem dopłat do zasiłków dla bezrobotnych.

O 14.30 zostanie opublikowany raport z amerykańskiego rynku pracy za czerwiec oraz tygodniowe dane dotyczące liczby nowych bezrobotnych.

Prezes Fedu z St. Louis, James Bullard, ostrzegł w wywiadzie dla „Financial Times”, że rosnąca liczba bankructw spowodowanych pandemią koronawirusa może doprowadzić do kryzysu finansowego.

„Bez bardziej szczegółowego zarządzania ryzykiem w ramach polityki zdrowotnej możemy doprowadzić do fali poważnych bankructw i to może doprowadzić do kryzysu finansowego” - powiedział Bullard.

„W związku z ponownym otwarciem gospodarki wiele utraconych miejsc pracy wróciło, a aktywność również powraca. Problem polega na tym, że wirus nadal ma duży wpływ na określenie kierunku powrotu do zdrowia” - powiedział Steven Blitz, główny ekonomista USA w TS Lombard.

Inwestorzy analizują zapisy protokołu z czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA.

„Uczestnicy posiedzenia nadal oceniają, że przyszłe wyniki gospodarcze w USA będą w istotnym stopniu zależeć od ewolucji pandemii koronawirusa, a także od środków podjętych w celu jego powstrzymania” - napisano w minutkach po posiedzeniu 10 czerwca.

„W szczególności większość uczestników stwierdziła, że Komitet powinien przekazać bardziej jednoznaczną formę forward guidance dla ścieżki stóp funduszy federalnych i zapewnić większą jasność w zakresie zakupów papierów skarbowych i MBS (papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką - przyp. PAP)" - dodano.

Stopa bezrobocia w strefie euro w V 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,4 proc., wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 7,7 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,6 proc. w V 2020, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 5 proc. Analitycy szacowali: mdm -0,4 proc., a rdr -4,5 proc.

Chiński bank centralny zwalnia tempo luzowania monetarnego w obliczu oznak ożywienia gospodarczego.

Prezes Ludowego Banku Chin (PBoC) Yi Gang powiedział rynkom, aby zaczęły myśleć o „wyjściu” z luźniejszej polityki finansowej obserwowanej na początku tego roku, nawet gdy kraj stoi w obliczu bardzo niepewnej drogi wyjścia z historycznego załamania gospodarczego w pierwszym kwartale.

„Bank centralny wspiera ożywienie gospodarcze z myślą o szybszym wzroście kredytu i niższych kosztach finansowania zewnętrznego, ale nie ma na celu uszczęśliwienia wszystkich na rynku” - powiedział Ding Shuang, główny ekonomista ds. Chin i Azji Północnej w Standard Chartered Plc w Hongkongu.

Światowy sektor turystyczny utraci z powodu pandemii koronawirusa co najmniej 1,2 bln dolarów; w pesymistycznym wariancie suma ta może wynieść 3,3 bln - informuje Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w opublikowanym w środę raporcie.

RELACJE CHINY-USA

Izba Reprezentantów USA jednogłośnie przyjęła projekt ustawy nakładającej sankcje na banki prowadzące interesy z chińskimi urzędnikami zaangażowanymi w tłumienie protestów w Hongkongu. Ustawa oczekuje na zatwierdzenie przez Senat i podpisanie przez prezydenta Trumpa, co według mediów powinno nastąpić w czwartek.

Agencja Bloomberga podaje, że administracja Białego Domu przygotowuje się do wprowadzenia wielokrotnie przekładanych sankcji na przedstawicieli chińskich władz w związku z oskarżeniami o naruszenia praw człowieka wobec muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w prowincji Singciang.

„Tutaj jest jeszcze dużo miejsca na eskalację. Myślę, że jest już całkiem jasne, że czeka nas najciemniejszy rozdział w historii relacji USA-Chiny. Widzimy teraz wiele ruchów w dziedzinie technologii i eksportu. Myślę, że niepokojącym znakiem jest po prostu wielość frontów, na których oba kraje walczą lub przygotowują się do walki” - powiedział Todd Mariano, dyrektor ds. USA w Eurasia Group.

PONAD 516 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 516 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 10,6 milionów.

52.898 infekcji Sars-CoV-2 wykryto w ciągu minionych 24 godzin w USA - wynika ze środowych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najwyższy dzienny bilans od początku epidemii.

W sumie w USA wykryto już blisko 2,7 mln zakażeń koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 128.028, w ciągu minionych 24 godzin zmarło kolejnych 706 osób. W Arizonie, na Florydzie i w Kalifornii codziennie obserwuje się średnio ponad 5 tys. nowych przypadków.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom polecił w środę zamknięcie barów, winiarni, muzeów, kin oraz restauracji w zamkniętych pomieszczeniach na okres co najmniej 3 tygodni, po ponownym wzroście liczby zakażeń koronawirusem i hospitalizacji.

Zdaniem Kalifornijskiego Stowarzyszenia Restauratorów, ostatnie zarządzenia to "śmiertelny cios" dla wielu restauracji. Restauratorzy uważają, że władze nie wykazały jednoznacznie związku między jedzeniem w restauracjach a rozprzestrzenianiem się wirusa.

W sumie 12 stanów wstrzymało lub ponownie wycofało się z ponownego otwarcia gospodarek ze względu na wzrost liczby przypadków Covid-19. W środę dołączyły do nich, oprócz Kalifornii, Arizona i New Jersey.

Dzienny przyrost zakażeń koronawirusem na całym świecie od tygodnia przekracza 160 tys. - alarmował w środę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. To oznacza, jak podkreślił, że pandemia cały czas rozwija się z coraz większym natężeniem.

W Brazylii w ciągu ubiegłych 24 godzin zarejestrowano kolejnych 1 016 zgonów na koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę do 60 610 - poinformowało w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zachorowań wzrosła o 45 482 do 1 447 523.

W Indiach liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła w czwartek 600 tysięcy, w tym w ciągu ostatniej doby odnotowano 19 148 nowych przypadków. Władze walczą o powstrzymanie epidemii przy jednoczesnym łagodzeniu ograniczeń - podało ministerstwo zdrowia.

We Włoszech 21 osób zmarło ostatniej doby na Covid-19, stwierdzono 182 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zgonów od początku epidemii wzrosła do 34 788.

We francuskich szpitalach w ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych 18 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia Francji. W sumie od początku pandemii w tym kraju na Covid-19 zmarło 29 861 osób.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 503 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). W ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło dziewięć osób.

(PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości