DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA wahają się; dolar się umacnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 lip 2020, 13:40

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA wahają się; dolar się umacnia

Kontrakty w USA notują niewielkie zmiany, notowania w Europie są w większości na plusach. Inwestorzy szacują możliwy wpływ wzrostu liczby przypadków koronawirusa w USA na gospodarkę. Dolar umacnia się

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,27 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,1 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,33 proc.

Akcje Wallgreens spadają o 3 proc. przed sesją. Spółka podała w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 83 centy wobec oczekiwanych 1,19 USD.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,44 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,26 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,03 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,58 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 zyskuje 0,3 proc.

Notowania SAP rosną o 8 proc. Spółka informatyczna podała, że wstępne dane za II kw. wskazują, iż przychody z działalności wzrosły w szybszym tempie niż oczekiwano.

Akcje Idorisa spadają o 10,5 proc. po informacji, że Cilag Holding sprzeda do 11,8 miliona akcji spółki.

Airbus spada o 1 proc. W czerwcu do klientów dostarczono o 50 proc. mdm więcej samolotów, ale w pierwszej połowie roku nadal odnotowano 16-letnie minimum, ponieważ pandemia wirusa koronawirusa i restrykcje gospodarcze na całym świecie wpłynęły hamująco na popyt.

We środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 177 punktów, czyli 0,68 proc. i wyniósł 26.067,28 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,78 proc. i wyniósł 3.169,94 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,44 proc., do 10.492,50 pkt. Nasdaq zakończył notowania na rekordowo wysokim poziomie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy indeks zyskał prawie 30 proc.

W Azji Nikkei 225 zyskał 0,4 proc., a SCI zwyżkował o 1,39 proc.

Dziennik „Financial Times” ocenia w kontekście najnowszych notowań, że gwałtowny wzrost cen akcji w Chinach może „skończyć się łzami”, jeśli nie towarzyszy mu odpowiednio szybki wzrost zysków w przemyśle.

Dolar umacnia się o 0,07 proc. wobec koszyka walut do 96,49 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,12 proc. do 1,1322.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,06 proc. do 107,33.

Kurs funta zwyżkuje o 0,32 proc. wobec dolara do 1,2642.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,65 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 1,38 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 49 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 51 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,45 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 40,87 USD za baryłkę, po spadku o 0,07 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w dół o 0,39 proc. do 43,46 USD/b.

PONAD 548 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 548 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 12 milionów.

Ponad 60 tys. przypadków koronawirusa wykryto w środę w Stanach Zjednoczonych - wynika z bilansu prowadzonego przez Reutersa. Co szósta zdiagnozowana infekcja przypada na Florydę, gdzie na niektórych oddziałach intensywnej terapii brakuje już miejsc.

Z nowo wykrytych zakażeń ok. 10 tys. przypada na Florydę, na Teksas ok. 9 tys., a na Kalifornię nieco mniej niż 8 tys. Tempo wzrostowe w diagnozach SARS-CoV-2 odnotowywane jest w 42 stanach. Tylko na Florydzie wykryto już blisko ćwierć miliona przypadków koronawirusa.

Od początku epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zmarło już ponad 132 tys. osób - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W środę drugi dzień z rzędu liczba ta zwiększyła się o ponad 900.

"To dopiero początek pandemii", "koronawirus jest nadal silny" - powiedział dziennikowi "Corriere della Sera" doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, epidemiolog Anthony Fauci. Ocenił, że mimo wad Światowa Organizacja Zdrowia, z której USA wyszły, jest potrzebna.

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w środę, że podczas ostatniej doby na Covid-19 zmarły 1223 osoby i zarejestrowano 44 571 nowych przypadków koronawirusa. Brazylia zarejestrował w środę 1 713 160 potwierdzonych przypadków nowego koronawirusa i 67 964 zgony na Covid-19 od początku epidemii.

Dobowy bilans epidemii koronawirusa w Meksyku, to 9999 nowych infekcji, poprzedni dobowy rekord zakażeń miał miejsce w ubiegłym tygodniu, w czwartek - 6741 przypadków. Od początku epidemii w Meksyku zarejestrowano 275 003 przypadki zakażeń koronawirusem.

Kolejne 32 osoby zmarły na Covid-19 w ciągu ostatniej doby we Francji; blisko dwa razy więcej niż średnia w minionym tygodniu, która wynosiła 18. Zdiagnozowano też 663 nowe przypadki zakażenia - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. W sumie od początku pandemii na Covid-19 zmarło 29 965 chorych.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Brytyjski rząd czasowo obniży VAT dla sektora hotelarsko-turystycznego, wypłaci jednorazowy bonus dla firm za utrzymanie w pracy każdego urlopowanego pracownika, a w sierpniu będzie dofinansowywał jedzenie poza domem. Koszt zmian jest szacowany na 30 mld funtów.

Już prawie 190 miliardów funtów wynoszą koszty działań podjętych przez brytyjski rząd w odpowiedzi na epidemię koronawirusa - wynika z danych przedstawionych przez ministerstwo finansów.

Minister finansów Rushi Sunak powiedział w środę, że wraz z wygaśnięciem z końcem października programu subsydiowania pensji ruszy program bonusów w wysokości tysiąca funtów na pracownika dla firm, które po tej dacie utrzymają te miejsca pracy.

Loretta Mester, prezes Fedu z Cleveland, powiedziała w środę, że ostatnie dane na temat przyspieszającego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zwiększają ryzyko pogorszenia koniunktury gospodarczej.

„Nie sądzę, aby ktokolwiek z nas myślał wcześniej, że droga do zwiększenia aktywności będzie gładka, ale obecne liczby są niepokojące. To nie są dobre statystyki” - powiedziała w wywiadzie dla Bloomberg News.

"Jest wiele firm, które poważnie ucierpiały w wyniku pandemii. Spodziewam się niestety, że gospodarka pozostanie słabsza latem i jesienią niż wielu spodziewało się” - powiedział z kolei w środę prezes Fedu z Bostonu Eric Rosengren.

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że wzrastające liczby wykrywanych przypadków związane są ze zwiększeniem mocy testowych w Stanach Zjednoczonych.

Szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow oświadczył w środę, że kolejne zamknięcie gospodarki z powodu koronawirusa byłoby "wielkim błędem". Niektóre stany, m.in. Floryda, Teksas i Kalifornia, zdecydowały się wstrzymać odmrażanie gospodarki ze względu na znaczny wzrost zakażeń.

Kudlow powiedział też dziennikarzom w Waszyngtonie, że nie spodziewa się, aby wzrost zakażeń sprawił, iż recesja w USA będzie dwuetapowa.

Z kolei w wypowiedzi dla CNBC podkreślił, że kolejne zamknięcie całego kraju uderzyłoby w gospodarkę i zamożność Amerykanów.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w VI o 2,5 proc. rdr - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się ich wzrostu o 2,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,4 proc. Ceny producenta PPI w Chinach spadły w VI rdr o 3 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 3,7 proc. - wynika z danych statystycznych.

„Mówiąc ogólnie, chińska gospodarka lepiej radzi sobie nie tylko z perspektywami na ożywienie, ale także z potencjalnym ryzykiem drugiej fali pandemii” - powiedział strateg Rodrigo Catril z National Australia Bank.

Rynki czekają na odczyt tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy nt. liczby nowych bezrobotnych o 14.30.

RELACJE USA-CHINY

„Polityka Chin wobec USA pozostaje niezmieniona. Nadal jesteśmy gotowi rozwijać stosunki chińsko-amerykańskie z dobrą wolą i szczerością” - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Wang Yi,

„Chciałbym tutaj ponownie podkreślić, że Chiny nigdy nie zamierzają kwestionować roli na świecie, ani zastępować w niej, ani konfrontować się z USA” – dodał.

Skrytykował obecną politykę USA wobec Chin za „przekroczenie granicy paranoi”.

„Według USA każda chińska inwestycja jest napędzana politycznie, każdy chiński student jest szpiegiem, a każda inicjatywa współpracy jest programem o ukrytych intencjach” - powiedział Wang. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości