DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street; obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sie 2020, 16:12

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street; obligacje umacniają się

Indeksy w USA spadają, podobnie jak notowania na europejskich parkietach. Rynki analizują najnowsze dane gospodarcze i informacje nt. impasu w negocjacjach nad pakietem stymulacyjnym w USA. Obligacje umacniają się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,2 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,22 proc., a Nasdaq Composite idzie w dół o 0,1 proc.

Applied Materials rośnie o 6,5 proc., ponieważ opublikował prognozy przychodów w czwartym kwartale powyżej szacunków analityków po odbiciu popytu na sprzęt i usługi związane z półprzewodnikami.

Notowania Tesli rosną o 2 proc. po tym, jak Morgan Stanley podwyższył rekomendacje dla akcji spółki do "równoważ" z "niedoważaj".

Akcje Ventas idą w górę o 2 proc. RBC Capital podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "neutralnie".

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,29 proc. i wyniósł 27.896,72 pkt. S&P 500 zniżkował 0,20 proc. i wyniósł 3.373,43 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,27 proc., do 11.042,50 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 22,60 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,3 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,9 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 1,7 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 1,7 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 1,25 proc.

Niemiecka grupa motoryzacyjna Daimler idzie w dół o 1 proc. po tym, jak ogłosiła w czwartek wieczorem, że osiągnęła w Stanach Zjednoczonych polubowne porozumienie w związku z tak zwanym skandalem Dieselgate. Ugoda opiewa na kwotę 2,2 mld dolarów.

Odszkodowanie, które Daimler ma zapłacić, dzieli się na dwie części. Pierwsza w wysokości ok. 1,5 mld USD przeznaczona będzie dla amerykańskiej administracji, druga w wysokości 700 mln USD pokryje roszczenia, wynikające ze zbiorowych skarg oraz koszty prawnicze.

EasyJet traci ponad 8 proc., a TUI zniżkuje o 7,5 proc. - to reakcja po tym jak brytyjski minister transportu, Grant Shapps, ogłosił w czwartek wieczorem, że od soboty rano wszyscy przyjeżdżający z Francji, Holandii oraz Malty muszą przejść w Wielkiej Brytanii obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

INSR zniżkuje o 59 proc. po zgodzie na sprzedaż niektórych portfolio ubezpieczeniowych firmie Storebrand Forsikring.

Varta spada o 8,5 proc. pomimo podwyższenia swojego guidance i wzrostu zysku w I poł. 2020 r. Spółka spodziewa się skorygowanego rocznego EBITDA w przedziale 210-215 mln euro wobec szacowanych wcześniej 175-185 mln euro.

Aareal Bank zyskuje 2 proc. po sprzedaży pakietu mniejszościowego w dziale oprogramowania firmie Advent International Corp.

Dolar osłabia się o 0,23 proc. wobec koszyka walut do 93,13 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,08 proc. do 1,1826.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,34 proc. do 106,52.

Kurs funta zwyżkuje o 0,31 proc. wobec dolara do 1,3122.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,70 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 1 pb do 1,42 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 55 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 60 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do -0,42 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień są wyceniane po 42,05 USD za baryłkę, po spadku o 0,52 proc., a październikowe futures na Brent idą w dół o 0,51 proc. do 44,73 USD/b.

PAKIET STYMULACYJNY W USA W IMPASIE

Lider większości w Senacie Mitch McConnell powiedział w czwartek, że Senat ma teraz przerwę w obradach i nie będzie głosował do 8 września. Chociaż senatorowie, podobnie jak kongresmeni Izby Reprezentantów, mogą zostać wezwani z 24-godzinnym wyprzedzeniem, jeśli zostanie zawarta umowa ws. pakietu stymulacyjnego.

„Nadal mam nadzieję, że w nadchodzących tygodniach dojdziemy do jakiejś ponadpartyjnej umowy” - powiedział McConnell, opuszczając salę Senatu.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała, że nie wznowi rozmów z Republikanami w sprawie pakietu, dopóki nie zwiększą oni oferty pomocy o 1 bilion dolarów.

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział, że administracja i Demokraci znajdują się w „impasie”.

„Biorąc pod uwagę obecny impas fiskalny, jest bardzo mało prawdopodobne, aby konsumenci otrzymali jakiekolwiek dodatkowe wsparcie fiskalne w sierpniu. Nie trzeba dodawać, że perspektywy gospodarcze na wrzesień są silnie uzależnione od polityki fiskalnej ”- powiedziała Aneta Markowska, główna ekonomistka Jefferies.

DANE GOSPODARCZE NA ŚWIECIE

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu wzrosła o 1,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 2,1 proc. wobec 8,4 proc. miesiąc wcześniej.

Produkcja przemysłowa w USA w VII wzrosła o 3,0 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna USA. Oczekiwano +3 proc. mdm, wobec: +5,7 proc. w VI, po korekcie z 5,7 proc. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 3,4, proc. Prognozowano +3 proc., wobec 7,4 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z 7,2 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w sierpniu wyniósł 72,8 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy szacowali, że wskaźnik wyniesie 72 pkt.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w VII o 4,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy prognozowali wzrost produkcji o 5,2 proc., po jej wzroście miesiąc wcześniej o 4,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w Chinach spadła w VII o 1,1 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży o 0,1 proc., po jej spadku miesiąc wcześniej o 1,8 proc.

"Nadzieja na szybkie ożywienie przygasła - konsumpcja nadal pozostaje w tyle, a rynek pracy jest nadal pod presją” - powiedział Zhou Hao, starszy ekonomista ds. rynków wschodzących w Commerzbank AG w Singapurze.

Bank centralny Meksyku obniżył benchmarkową stopę procentową overnight o 50 pb do 4,5 proc.

Bank centralny Egiptu utrzymał w środę główną stopę procentową na poziomie 9,25 proc.

Bank centralny Peru pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,25 proc.

PONAD 759 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 20,9 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 759 tys. osób.

Według najnowszych danych raportu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w ciągu ostatniej doby w USA odnotowano 1 499 nowych przypadków śmiertelnych oraz 55 910 zakażeń Covid-19. Łączna liczba przypadków koronawirusa w USA od początku pandemii sięga 5 242 184. Zmarło 166 971 osób.

Doradca Białego Domu dr Anthony Fauci wyraził zaniepokojenie, że epidemia się wciąż nasila.

„Nie jestem zadowolony z tego, jak wygląda sytuacja. (…) Z pewnością nie jesteśmy tam, gdzie – miałem nadzieję – będziemy. Znajdujemy się w środku bardzo poważnej historycznej pandemii” – powiedział w czwartek Fauci.

W Brazylii w czwartkowym dobowym raporcie ministerstwa zdrowia odnotowało 60 091 przypadków koronawirusa, o ponad pięć tysięcy więcej niż dobę wcześniej, oraz 1261 zgonów, poprzedniej doby było ich 1175. Od początku pandemii Brazylia zarejestrowała 3 mln 224 876 przypadków wirusa i 105 463 zgonów.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w piątek 912 823, po wykryciu 5065 nowych przypadków w ciągu minionej doby. Liczba zgonów wzrosła do 15 498, bowiem zmarło od czwartku 114 zakażonych. Nowe dane podał w piątek sztab rządowy. 6568 osób zostało wypisanych ze szpitali w ciągu minionej doby, dzięki czemu liczba ozdrowieńców wzrosła do 722 964.

W ciągu ostatniej doby służby sanitarne Hiszpanii potwierdziły 7750 nowych przypadków zachorowania na Covid-19 - ogłosiło w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. W Portugalii odnotowano 325 kolejnych zakażeń SARS-CoV-2.

We Francji 2669 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w czwartek - poinformowała Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). To najwyższy dobowy przyrost od zakończenia blokady przeciwepidemicznej w tym kraju na początku maja. 17 kolejnych osób zmarło na Covid-19. W sumie we Francji od początku pandemii zdiagnozowano 209 365 zakażeń koronawirusem.

925 ognisk zakażeń koronawirusem wykryto we Włoszech podczas tygodniowego monitoringu sytuacji epidemiologicznej - podało w czwartek włoskie ministerstwo zdrowia wraz z krajowym Instytutem Służby Zdrowia. Odnotowano, że w tym czasie przybyło 225 nowych ognisk.

Świat musi wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią koronawirusa - powiedział w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Żyjemy w zglobalizowanym świecie, kraje są od siebie zależne i jeśli nie wyeliminujemy wirusa wszędzie, nie będziemy w stanie odbudować krajowych gospodarek" - oświadczył Tedros. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości