J.W. Construction zakłada, że sprzeda w '21 ponad 1.000 lokali (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 kwi 2021, 14:31

J.W. Construction zakłada, że sprzeda w '21 ponad 1.000 lokali (wywiad)

J.W. Construction zakłada, że sprzeda w 2021 roku ponad 1.000 lokali. Spółka może przekazać klientom w tym roku około 1.000 mieszkań i uruchomić budowę ponad 2.500 - poinformowała PAP Biznes członek rady nadzorczej Małgorzata Szwarc-Sroka. Jej zdaniem, hotele będą potrzebowały roku czy dwóch by powrócić do stanu sprzed pandemii.

Przychody J.W. Construction spadły w 2020 roku do 182,2 mln zł z 605,3 mln zł przed rokiem. Grupa odnotowała stratę netto na poziomie 12,1 mln zł wobec 63,4 mln zł zysku przed rokiem. Zarząd informował w marcu o utworzeniu odpisów na łączną kwotę ok. 12,7 mln zł, co pomniejszyło skonsolidowany wynik netto o ok. 2,3 mln zł.

"Wynik 2020 roku nie odzwierciedla rzeczywistej kondycji spółki, bowiem strata jest konsekwencją cyklu realizacji inwestycji. W ubiegłym roku przekazaliśmy klientom 191 lokali wobec 1.485 w roku 2019. W tym roku ukończymy budowę inwestycji w Szczecinie i Katowicach, a to oznacza, że przekazania mieszkań z tych obiektów będą rozpoznane w wynikach 2021 roku. Będzie to łącznie około 1.000 lokali. A 2022 rok będzie jeszcze lepszy, bo pod koniec tego roku skończymy kolejny etap Bliskiej Woli w Warszawie na 1.500 lokali" - powiedziała PAP Biznes Małgorzata Szwarc-Sroka.

"Spółka posiada bardzo dobrą płynność finansową. Stan środków na rachunkach to ponad 210 mln zł wobec 108 mln zł przed rokiem, dlatego też mogliśmy w połowie marca – na rok przed terminem - spłacić blisko 43 mln zł obligacji. Spółka posiada stosunkowo niskie zadłużenie finansowe, co odzwierciedlają wskaźniki długu netto do kapitałów własnych. Dług netto do kapitałów własnych to 0,26 wobec 0,37 rok wcześniej" - dodała.

J.W. Construction sprzedał w 2020 roku ok. 650 lokali wobec ok. 1.000 przed rokiem. Szwarc-Sroka wskazała, że niższa sprzedaż mieszkań rdr to efekt ograniczonej oferty.

"Z uwagi na niepewną sytuację nie przyspieszaliśmy nowych projektów. Na koniec roku mieliśmy w ofercie około 570 lokali. Wiele nowych inwestycji jest przed nami i w tym roku ruszamy pełną parą. W marcu rozpoczęliśmy budowę Osiedla Horizon w Gdańsku na 636 lokali. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego projektu, bo cieszy się on ogromnym powodzeniem. W okresie krótkiej przedsprzedaży podpisaliśmy około 100 umów rezerwacyjnych, a obecnie z powodzeniem realizujemy proces kontraktacji” - powiedziała.

Poinformowała też, że spółka ma także pozwolenia na budowę 232 lokali w Łodzi, 264 w Chorzowie i 162 w okolicy Krakowa.

"Planujemy, że te projekty ruszą w tym roku. Dodatkowo, w oczekiwaniu na załatwianie formalności jest inwestycja w Pruszkowie na 462 lokali i w Szczecinie na 780 lokali. Liczymy na to, że uzyskamy pozwolenia jeszcze latem tego roku, a zatem łącznie z inwestycją w Gdańsku, możemy uruchomić budowę ponad 2.500 lokali. Potencjał sprzedażowy jest więc ogromny. Zakładamy, że w tym roku uda nam się sprzedać ponad 1.000 lokali" - powiedziała.

Jak dotąd, w pierwszym kwartale 2021 roku, J.W. Construction podpisało 232 umowy deweloperskie, przedwstępne umowy sprzedaży oraz płatne rezerwacje wobec 210 przed rokiem.

W ocenie spółki, w 2021 roku należy spodziewać się dalszych wzrostów cen mieszkań.

"Ceny mieszkań nie hamują, również w naszych inwestycjach. Wydawałoby się, że one nie powinny już rosnąć a rosną - w zeszłym roku dynamika wyniosła +10 proc rdr. W tym roku, ceny na pewno nie będą niższe, mogą wzrosnąć o kolejne kilka procent, może nawet o kolejne 10 proc. Jednym z powodów są coraz wyższe koszty inwestycji" - oceniła Małgorzata Szwarc-Sroka.

J.W. Construction, poza działalnością deweloperską, posiada także 6 obiektów hotelowych.

"Pandemia nie miała znaczącego wpływu na działalność deweloperską, ale w dużym stopniu ograniczyła naszą działalność hotelarską. Wynik finansowy spółki jest mocno obciążony stratą, jaką ponieśliśmy właśnie w segmencie hotelowym. Mimo trudnej sytuacji, nie zdecydowaliśmy się jednak na zwolnienie pracowników, wierzymy w ten segment, jesteśmy przekonani, że sytuacja wróci do stanu sprzed pandemii i my nadal będziemy mogli go rozwijać" - powiedziała Szwarc-Sroka.

"W okresie, kiedy hotele mogły wznowić działalność np. w lutym i marcu tego roku, mieliśmy pełne obłożenie. To jest dobry prognostyk na przyszłość. Hotele będą potrzebowały roku czy dwóch by powrócić do stanu sprzed pandemii, ale będą dalej funkcjonowały, szczególnie te nastawione na turystykę, w tym hotel Czarny Potok w Krynicy” - dodała.

Grupa ma także w planach projekt magazynowy, który może ruszyć w tym roku.

"Mamy ponad 18 ha gruntów pod magazyny niedaleko Warszawy. Łącznie może tak powstać około 90 tys. m kw. PUM. Inwestycja jest w fazie projektowania, przed nami uzyskanie pozwolenia na budowę. Nie wykluczamy, że projekt ruszy w tym roku, ale jeszcze zbyt wcześnie, by to deklarować. Jesteśmy mocno zaangażowani" - powiedziała Małgorzata Szwarc-Sroka.

(PAP Biznes), #JWC

sar/ ana/

Zobacz także: J.W. Construction Holding SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości