9. edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG zgromadziła ponad pół tysiąca uczestników | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2021, 14:12

9. edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG zgromadziła ponad pół tysiąca uczestników

9. edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG odbyła się w formule online. W dniach 21-22 kwietnia odbyły się sesje plenarne, po których miała miejsce seria webinarów tematycznych w dniach 27.04- 20.05 br.

- Za nami dziewiąta edycja Kongresu HR, który od 2012 roku jest jednym z najważniejszych spotkań przedstawicieli działów personalnych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. W tym wyjątkowym, pandemicznym czasie w naszych spotkaniach online uczestniczyło ponad 550 osób. W czasie trwania Kongresu blisko dwudziestu praktyków podzieliło się swoimi doświadczeniami i obserwacjami. Dyskutowaliśmy o pracy zdalnej i cyfrowym jej bezpieczeństwie, pracy hybrydowej, szczepieniach i organizacji pracy w dobie COVID, sygnalistach, formach zatrudnienia menedżerów, cyfrowej transformacji w HR oraz nabywaniu praw własności intelektualnej. Wiele uwagi poświęciliśmy dostosowaniu działania spółek do aktualnej sytuacji, aby minimalizować potencjalne ryzyko. Już dzisiaj zapraszam na kolejną, dziesiątą edycję Kongresu HR, która odbędzie się w dniach 6- 7 kwietnia 2022 roku – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Program pierwszego dnia Kongresu podzielony był na cztery bloki tematyczne. Każdy z tematów poruszonych podczas pierwszego i drugiego dnia Kongresu był szerzej omawiany podczas dedykowanego webinarium.

Pierwszy z poruszonych tematów przybliżał problematykę zmian w prawie w związku ze zmianą Dyrektywy UE o ochronie sygnalistów. O ważnej roli działów HR w tym procesie, implementacji mechanizmów oraz przeformułowaniu podejścia do zgłaszanych nieprawidłowości w związku z wdrożeniem zmian w prawie, opowiadali podczas webinarium w dniu 18.05 Jarosław Grzegorz , Associate Partner, Dział Zarządzania Ryzykiem Nadużyć, EY Polska oraz Justyna Hamada, Menedżer, Dział Zarządzania Ryzykiem Nadużyć, EY Polska.

Kolejnym poruszonym przez ekspertów tematem była „Praca zdalna a godziny pracy”. Podczas tego panelu w dniu otwarcia Kongresu uczestnicy dowiedzieli się jak praca zdalna wpływa na długość pracy pracowników, czy pracodawca ma prawo oczekiwać od pracownika ciągłej dostępności oraz jakie ryzyka wiążą się z takimi oczekiwaniami. O tym jak zmieniło się podejście do pracy pracowników oraz pracodawców w związku z przejściem w tryb pracy zdalnej opowiadali eksperci z PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global, którymi byli Sławomir Paruch, Radca Prawny, Partner oraz Karolina Kanclerz, Radca Prawny, Partner. Temat pracy zdalnej został szerzej omówiony w trakcie webinarium w dniu 20.05.

Od „kultury” pracy zdalnej prelegenci przeszli bezpośrednio do związanego z tym stylem pracy bezpieczeństwa. „Cyfrowe bezpieczeństwo pracy zdalnej” to panel, w którym uczestnicy zebrali informacje o tym jak odpowiednio przygotować narzędzia pracy oraz jak edukować pracowników w kwestii bezpieczeństwa. Tematyka cyfrowego bezpieczeństwa pracy zdalnej towarzyszyła uczestnikom również podczas webinarium w dniu 27.04, podczas którego ekspertami byli Dominik Daniewski, Business Development Manager, APN Promise oraz Anna Krasnodębska Departament HR, APN Promise. 

Pierwszy dzień Kongresu zakończył się debatą o szczepieniach i organizacji pracy w dobie COVID. Prelegenci wyjaśniali, czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia, stosować sankcje lub nagrody w związku ze szczepieniami oraz czy pracodawca może w odmienny sposób traktować pracowników zaszczepionych i tych niezaszczepionych. Na te i inne pytania związane ze szczepieniem pracowników odpowiadały ekspertki z NGL Legal, dr Magdalena Zwolińska, Partner, Adwokat, NGL Legal, oraz Marta Murek, Associate, Adwokat, NGL Legal. Temat szczepień powrócił podczas webinarium w dniu 14.05, podczas którego ekspertki szerzej zgłębiły tematykę problemu.

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od przybliżenia form zatrudnienia menedżerów. Analizowane były dostępne formy zatrudnienia pod kątem efektywności, bezpieczeństwa prawnego podmiotów giełdowych, konsekwencji podatkowych i składkowych oraz sposobu zakończenia współpracy, o których opowiadali eksperci z CRIDO: Marek Gadacz, , Partner w zespole podatkowym oraz Edyta Defańska-Czujko, Counsel, Adwokat. Problematyka form zatrudnienia była kontynuowana przez prelegentów podczas webinarium w dniu 06.05. 

Kolejnym poruszonym tematem była praca hybrydowa. Omówione zostały możliwe modele pracy hybrydowej, przybliżono wyzwania związane z pracą zdalną oraz odpowiedziano na pytanie jak praca zdalna wpływa na pracę w biurze? Problem pracy hybrydowej i aspektów prawnych z tym związanych kontynuowany w ramach webinarium w dniu 11.05, przybliżyły ekspertki Olesiński & Wspólnicy: Lucyna Brayshaw, Partner, Radca Prawny, Natalia Komarzańska, Manager, Dział Prawny oraz Ludmiła Łuczak, Manager, Radca Prawny. 

Kolejnym tematem omówionym podczas drugiego dnia Kongresu HR była cyfrowa transformacja w HR. Rozważano czy jest to rozdmuchane hasło, czy też realna zmiana biznesu? Podczas tego panelu podsumowano zmiany z okresu pandemii, omówiono najważniejsze błędy covidowej transformacji oraz wskazano wyzwania na najbliższe miesiące. O tym wszystkim opowiedzieli eksperci EY Polska: dr Karol Raźniewski, Associate Partner, People Advisory Services; Melchior Sabiniarz, Associate Partner, SAP Technology Consulting.

Drugi dzień Kongresu zakończył się debatą o nabywaniu praw własności intelektualnej do wytworów pracy współpracowników. Poruszono tematykę praw autorskich w umowach z pracownikami i współpracownikami oraz praw własności przemysłowych i tajemnicy przedsiębiorstwa w umowach z pracownikami i współpracownikami. O prawach własności intelektualnej drugiego dnia Kongresu oraz podczas webinarium w dniu 29.04 opowiedziały ekspertki Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy: Beata Matusiewicz-Kulig, Adwokat, Partner; Anna Sokołowska-Ławniczak, Rzecznik Patentowy, Partner; Agnieszka Wachowska, Radca Prawny, Partner. 

Organizatorem Kongresu było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli: APN Promise jako Partner Technologiczny; Crido, EY, NGL Legal, Olesiński & Wspólnicy, PCS Paruch Chruściel Schiffter Littler Global oraz Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jako Partnerzy. Strefa Inwestorów była Partnerem Medialnym.

Źródło: Spółka, #SEG

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości