DZIEŃ NA RYNKACH: S&P 500 z nowym rekordem, indeks rośnie trzeci tydzień z rzędu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 cze 2021, 22:14

DZIEŃ NA RYNKACH: S&P 500 z nowym rekordem, indeks rośnie trzeci tydzień z rzędu

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów. S&P 500 drugi dzień z rzędu poprawił historyczny rekord, jest to też trzeci wzrostowy tydzień z rzędu dla tego indeksu. Analitycy wskazują, że rynki uznają obecny wzrost inflacji w USA za tymczasowy.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,04 proc., do 34.479,60 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,19 proc., do 4.247,44 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,35 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.069,42 pkt.

„Nie spodziewamy się bardziej trwałych wstrząsów na rynkach akcji. Zgadzamy się z Fed, że podwyższona presja inflacyjna okaże się krótkotrwała. Naszym zdaniem, inwestorzy powinni nadal stawiać na reflację” - powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji UBS Wealth Managements.

„Rynek skarbowy wydawał się zgadzać z twierdzeniami o tymczasowości perspektyw dla wzrostu inflacji. Chociaż majowy raport CPI pojawił się powyżej szacunków, rynek nie był zbyt zaskoczony”- powiedział Craig Johnson, strateg ds. rynku technicznego w Piper Sandler.

Ze spółek Apple i Netflix szły w górę po 1 proc., a Microsoft zyskał 0,5 proc.

Akcje UPS rosły około 1 proc. po podniesieniu rekomendacji dla spółki przez JPMorgan.

Zwyżkowały akcje Boeinga, traciły Delta Air Lines.

Vertex szedł w dół o 8 proc. Producent leków wstrzymał prace nad eksperymentalnym lekiem przeznaczonym do leczenia rzadkiej choroby genetycznej zwanej niedoborem AAT. Vertex powiedział, że lek podniósł poziom niedoboru białka, ale nie na tyle, aby zapewnić znaczną korzyść.

Dwupartyjna grupa 10 amerykańskich senatorów poinformowała w czwartek, że osiągnęła porozumienie w sprawie ram proponowanej ustawy o wydatkach na infrastrukturę, która nie uwzględniałaby żadnych podwyżek podatków.

Grupa pięciu Republikanów i pięciu Demokratów nie podała żadnych szczegółów, ale źródło zaznajomione z porozumieniem podało, że będzie ona kosztować 974 mld USD w ciągu pięciu lat i 1,2 bln USD w ciągu ośmiu lat, i obejmuje 579 mld USD nowych wydatków.

Według źródeł, porozumienie proponuje wykorzystanie niewydanych funduszy z programów stymulacyjnych i zwiększenie dochodów na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych przez indeksację federalnego podatku od benzyny w celu uwzględnienia inflacji.

Biden naciska na ogromny pakiet 1,7 bln USD w Kongresie. Prezydent na początku tego tygodnia odrzucił znacznie mniejszą kontrpropozycję przedstawioną przez republikańską senator Shelley Moore Capito.

Przywódca większości demokratów w Senacie Chuck Schumer powiedział, że jest otwarty na ponadpartyjną ustawę o infrastrukturze, ale chciałby zobaczyć ją na piśmie.

Schumer powiedział, że prace wciąż posuwają się naprzód na dwóch torach – jednym dwupartyjnym projektem ustawy o infrastrukturze i drugim, który miałby poparcie tylko ze strony Demokratów, poprzez manewr zwany rekoncyljacją, który omija zasadę wymagającą 60 głosów, aby ustawa została przyjęta.

16 czerwca swoją decyzję ws. polityki monetarnej wyda amerykańska Rezerwa Federalna.

Opublikowany w czwartek sondaż Reutersa wśród ekonomistów wykazał, że większość spodziewa się, że Fed ogłosi w sierpniu lub wrześniu redukcję swojego programu skupu obligacji, z cięciami miesięcznych zakupów na początku 2022 roku.

„Nadal widać, że problemy z łańcuchem dostaw odbijają się na niektórych sektorach. Dane takie jak majowy CPI z pewnością wzbudzą zdziwienie w Fedzie, ale najważniejsze jest to, że prawdopodobnie będą potrzebować dodatkowych dowodów, aby określić, czy presja inflacyjna będzie bardziej trwała” - powiedział Charlie Ripley, starszy strateg inwestycyjny w Allianz Investment Management.

„Komentarz Fedu będzie taki, że nadal koncentrują się na dwóch ostatnich raportach o zatrudnieniu, które były znacznie słabsze niż oczekiwano. Dlatego bank będzie musiał poczekać na dodatkowe dane, zanim zacznie mówić o zmniejszaniu programu skupu aktywów” – powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA Research.

W czwartek podano, że CPI w USA w maju wzrósł o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrósł o 5 proc. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +4,7 proc. rdr. Inflacja bazowa wzrosła o 0,7 proc. mdm i 3,8 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +3,4 proc. rdr.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w czerwcu wzrósł do 86,4 pkt. z 82,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 84 pkt. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości