DZIEŃ NA RYNKACH: Przerwana seria rekordów w Europie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lip 2021, 23:57

DZIEŃ NA RYNKACH: Przerwana seria rekordów w Europie

Piątkowa sesja przyniosła spadek paneuropejskiego Stoxx Europe 600 o 0,45 proc. do 461,74 pkt. po tym, jak indeks dwie poprzednie sesje zamknął na najwyższym poziomie w historii. W dalszej zwyżce przeszkodziły niejednoznaczne dane makro i wyniki europejskich spółek za II kwartał 2021 roku.

Niemiecki DAX zniżkował w piątek 0,6 proc., francuski CAC 40 spadł 0,3 proc., brytyjski FTSE 100 stracił 0,7 proc., a Euro Stoxx 50 poszedł w dół 0,7 proc.

W perspektywie tygodnia główne europejskie indeksy zanotowały niewielkie zmiany - DAX stracił 0,7 proc., Euro Stoxx 50 zniżkował 0,1 proc., a Stoxx Europe 600 utrzymał wartość z poprzedniego tygodnia. Mimo, że ten ostatni indeks zanotował w środę i czwartek najwyższe zamknięcia w historii, to jednak dynamika wzrostów była niewielka, a o większości głównych europejskich indeksów można powiedzieć, że od początku czerwca utrzymują się w trendzie bocznym. W takiej sytuacji znajduje się m.in niemiecki DAX, którego zachowanie często naśladuje WIG20.

O spadkowym charakterze piątkowej sesji przesądziły m.in. niejednoznaczne dane o tempie wzrostu PKB w II kwartale w największych europejskich gospodarkach. Wprawdzie strefa euro zanotowała wzrost w ujęciu kdk o 0,5 pkt. proc. wyższy od konsensusu analityków, ale w takim samym stopniu rozczarował odczyt niemieckiego PKB, które poszło w górę o 1,5 proc. kdk. wobec oczekiwanego wzrostu o 2,0 proc. kdk. Na plus wypadły wszystkie gospodarki południa Europy, w szczególności Włoch. Wyższy od oczekiwań był także odczyt inflacji w strefie euro w lipcu.

Inwestorów mogły też rozczarować wyniki za II kwartał niektórych europejskich korporacji.

Na przykład kurs akcji IAG, właściciela linii British Airways spadł o 7,5 proc., po tym jak firma poinformowała, że w II kwartale zanotowała 1,05 mld euro straty operacyjnej (dane skorygowane o zdarzenia jednorazowe) wobec oczekiwanej straty na poziomie 1,01 mld euro. Konkurenci linii, zarówno na rynku europejskim jak i amerykańskim potrafili już w II kwartale zarabiać pieniądze.

Inwestorzy negatywnie też ocenili wyniki Renault. Choć początkowo akcje zyskiwały 2 proc., to ostatecznie znalazły się 3,4 proc. na minusie na zamknięciu sesji. Koncern samochodowy odnotował kwartalny zysk netto w wysokości 354 mld euro za pierwsze półrocze, w porównaniu ze stratą prawie 7,3 mld euro w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy pandemia zamknęła produkcję w całej branży.

Wzrostem o niemal 3 proc. zakończył notowania włoski UniCredit, po tym jak zysk netto banku przekroczył 1 mld euro w II kw. wobec oczekiwanych 716 mln euro. Niedawny właściciel Pekao poinformował, że w całym roku skorygowany zysk netto przekroczy 3 mld euro.

Choć oczekiwania analityków pod względem zysku netto przebił także BNP Paribas, to inwestorzy przyjęli je mniej życzliwie niż w przypadku UniCredit - kurs spadł 1,2 proc.

"Utrzymujemy nasze pozytywne podejście do rynku akcji. Solidne tło zysków wraz z wciąż bardzo akomodacyjnymi warunkami finansowymi oznaczają, że rynki akcji powinny dążyć do nowych maksimów, a każdy spadek powinien zostać kupiony” - powiedziała Marija Veitmane, strateg ds. wielu aktywów w State Street Global Markets.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada 0,5 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje 0,3 proc., a Nasdaq Composite idzie w dół 0,6 proc.

W Japonii Nikkei 225 spadł o 1,8 proc. W Chinach Shanghai Composite Index zniżkował o 0,8 proc.

WIG20 spadł w piątek 0,7 proc., z kolei WIG zniżkował 0,4 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 0,4 pb do 1,23 proc. Rentowność obligacji 30-letnich zniżkuje o 3 pb do 1,89 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów obniża się o 1 pb do -0,46 proc.

Rentowności 10-letnich obligacji krajowych spadła o 3 pb do 1,70 proc.

WALUTY

Eurodolar zniżkuje o 0,20 proc. do 1,1863.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,2 proc. do 109,72.

Kurs GBP/USD spada o 0,4 proc. do poziomu 1,391.

Kurs USD/PLN spadł do 3,839, a EUR/PLN zniżkował do 4,561.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień rosną o 0,43 proc. do 73,93 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent idą w górę o 0,39 proc. do 76,35 USD/b.

Srebro spada o 0,82 proc. do 25,57 USD za uncję, a złoto zniżkuje o 0,8 proc. do 1.821,2 USD za uncję.

Notowania miedzi z dostawą we wrześniu zniżkują w USA o 1,1 proc. do 4,4735 USD za funt.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w lipcu do 73,4 pkt. z 66,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podał MNI, dostawca danych. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 64,2 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w lipcu spadł do 81,2 pkt. z 85,5 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 80,8 pkt.

Wydatki amerykańskich konsumentów w czerwcu wzrosły o 1 proc. mdm, po spadku o 0,1 proc. miesiąc temu - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano wzrostu o 0,7 proc. mdm.

Deflator PCE w USA w czerwcu wyniósł 4 proc. rdr, wobec 4 proc. rdr miesiąc wcześnie i wobec konsensusu na poziomie 4 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,2 proc. w lipcu w ujęciu rdr, po wzroście 1,9 proc. w poprzednim miesiącu - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wzrost o 2 proc.

Stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,7 proc., wobec 8 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 7,9 proc.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2021 r. wzrósł o 2 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w I wyliczeniu. Oczekiwano +1,5 proc.

Produkt Krajowy Brutto Hiszpanii wzrósł o 2,8 proc. w II kwartale 2021 r. kdk - poinformował urząd statystyczny w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się, że PKB kdk wzrośnie o 2,1 proc., po -0,4 proc. w I kw.

Produkt Krajowy Brutto Włoch wzrósł o 2,7 proc. w II kwartale 2021 r. kdk - poinformował urząd statystyczny w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się, że PKB kdk wzrósł o 1,3 proc., po wzroście w I kw. o 0,2 proc.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec w I kwartale 2021 r. wzrósł o 1,5 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w I wyliczeniu. Oczekiwano +2 proc.

Produkcja przemysłowa w Japonii w VI wzrosła o 6,2 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w I wyliczeniu. Oczekiwano +5 proc., po spadku o 6,5 proc. w maju.

W Japonii stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 2,9 proc. wobec 3 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe. Analitycy oczekiwali 3 proc.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w czerwcu wzrosła o 3,1 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,3 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 2,7 proc.

Produkcja przemysłowa w Japonii w VI wzrosła o 6,2 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w I wyliczeniu. Oczekiwano +5 proc., po spadku o 6,5 proc. w maju.

PANDEMIA

Jak wynika z danych serwisu Our World in data 7-dniowa średnia nowych infekcji koronawirusem ma świecie wzrosła 29 lipca do 578,2 tys. i była najwyższa od 2 miesięcy. 7-dniowa średnia liczby zgonów, która rośnie w wolniejszym tempie, przekroczyła poziom 9 tys. po raz pierwszy od ponad miesiąca.

W USA 7-dniowa średnia nowych infekcji wzrosła z ok. 11-12 tys. pod koniec czerwca do 67 tys. 29 lipca. To najwyższy poziom od 3 miesięcy. 7-dniowa średnia liczby zgonów wzrosła w tym czasie z 218 do 300 przypadków i jest na najwyższym poziomie od miesiąca.

We Francji 7-dniowa średnia liczby infekcji wzrosła w ciągu miesiąca z 2 do 20 tys., i podobnie jak w USA, jest najwyższa od 3 miesięcy. W Hiszpanii liczba zakażeń ustabilizowała się w ostatnich dniach na poziomie 25-26 tys.

Od 1 sierpnia wszystkie osoby wjeżdżające do Niemiec są zobowiązane do posiadania dowodu szczepienia, nabytej odporności lub testu na obecność koronawirusa z negatywnym wynikiem - poinformowała w piątek zastępczyni rzeczniczka rządu w Berlinie Ulrike Demmer.

Szefowa MSW Włoch Luciana Lamorgese zapowiedziała w piątek wzmocnienie kontroli w związku z wejściem w życie 6 sierpnia obowiązku okazywania przepustki Covid-19 przy wejściu do wielu miejsc publicznych i na masowe imprezy. Zwiększone zostaną też kontrole na lotniskach.

Ze względu na zmniejszoną skuteczność szczepionki przeciwko Covid-19, w piątek rano w Izraelu rozpoczęto podawanie trzeciej dawki osobom po 60 roku życia. Prezydent Icchak Hercog wraz z żoną Michal byli jednymi z pierwszych, którzy otrzymali zastrzyk przypominający.

W związku z pogarszającą się sytuacją koronawirusową w Japonii rząd przedłużył w piątek stan wyjątkowy w Tokio i prefekturze Okinawa do końca sierpnia oraz rozszerzył go na Osakę i trzy prefektury sąsiadujące ze stolicą – podały japońskie media.

Rząd Węgier wprowadził obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla pracowników służby zdrowia. Muszą oni najpóźniej do 1 września przyjąć co najmniej pierwszą dawkę szczepionki. Dekret tej treści opublikowano w „Monitorze Węgierskim” w czwartek wieczorem.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

3.45 Chiny - indeks Caixin PMI w VII dla przemysłu.

8.00 Niemcy - sprzedaż detaliczna w VI.

9.45 Włochy - indeks PMI w VII dla przemysłu, końcowy odczyt.

9.50 Francja - indeks PMI w VII dla przemysłu, końcowy odczyt.

9.55 Niemcy - indeks PMI w VII dla przemysłu, końcowy odczyt.

10.00 strefa euro - indeks PMI w VII dla przemysłu, końcowy odczyt.

10.30 Wielka Brytania - indeks PMI w VII dla przemysłu, końcowy odczyt.

15.45 USA - indeks PMI w VII dla przemysłu, końcowy odczyt.

16.00 USA - indeks ISM w VII dla przemysłu.

16.00 USA - wydatki budowlane w VI

(PAP Biznes)

tj/ asa/

Ostatnie wiadomości