KNF obecnie nie widzi potrzeby rozdzielania polityki dywidendowej banków w '22 na półrocza - przewodniczący | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 paź 2021, 17:38

KNF obecnie nie widzi potrzeby rozdzielania polityki dywidendowej banków w '22 na półrocza - przewodniczący

KNF na ten moment nie zakłada, żeby w 2022 r. trzeba było rozdzielać politykę dywidendową banków na półrocza, jak w bieżącym roku - powiedział PAP Biznes przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, w kuluarach Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie. Dodał, że z perspektywy organu nadzoru proces oferowania ugód klientom przez banki w sprawach kredytów hipotecznych w CHF wygląda dobrze.

"Politykę dywidendową banków planujemy opublikować zgodnie z planem w listopadzie lub w grudniu. Na ten moment nie zakładam, żeby trzeba było rozdzielić politykę na dwa półrocza, jak w bieżącym roku. Nie chciałbym w tej chwili mówić, czy będzie ona oparta o kryteria średnioterminowe z 2018 r., zobaczymy jak będzie rozwijać się kwestia związana z kredytami frankowymi" - powiedział Jastrzębski.

"Cały czas podkreślam, że oferowanie przez banki ugód klientom w sprawach dotyczących kredytów hipotecznych w CHF jest dobrowolne. Bank musi podjąć decyzję, czy preferuje ścieżkę ugód, czy ścieżkę sądową. Z naszej perspektywy proces wygląda dobrze. Mamy informacje, że zaplanowanych jest już kilka tysięcy spotkań mediacyjnych banków z klientami. Banki wydają się do tego dobrze przygotowane. Na ten moment sam proces idzie raczej gładko" - dodał.

Na 2021 r. KNF przedstawiła stanowiska ws. polityki dywidendowej banków dla każdego półrocza z osobna.

Zdaniem Jastrzębskiego planowane wydanie przez KE rozporządzenia wykonawczego zastępującego stopę CHF LIBOR stopą składaną SARON od 2022 r. to "bardzo dobra decyzja", a KNF wkrótce ruszy z kampanią informacyjną w tej sprawie.

"Polska sieć bezpieczeństwa finansowego zabiegała o takie rozwiązanie (zastąpienie CHF LIBOR SARONem - PAP), a temat był przedmiotem zainteresowania Komitetu Stabilności Finansowej. Cieszymy się, że zmiana nastąpi w tak jednoznaczny sposób - z mocy rozporządzenia - ponieważ dzięki temu nie ma wątpliwości, że umowy zachowują ciągłość. Klienci mają więc poczucie bezpieczeństwa, że umowy pozostają w mocy. Przyjmujemy decyzję KE z dużym uznaniem. Gdy rozporządzenie KE zostanie formalnie opublikowane w dzienniku urzędowym UE, planujemy ruszyć z kampanią informacyjną dla klientów, żeby wiedzieli, że nie ma żadnych wątpliwości, co się dzieje z ich umowami" - dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od 1 stycznia 2022 r. stopa składana SARON zastąpi w każdej umowie i instrumencie finansowym na terenie UE stopę CHF LIBOR. Na koniec 2020 r. ponad 410.000 gospodarstw domowych w Polsce posiadało umowy o kredyt hipoteczny zawierające odniesienie do stopy CHF LIBOR. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości