Skrót wiadomości - wtorek, 25 stycznia, 18.45 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sty 2022, 18:54

Skrót wiadomości - wtorek, 25 stycznia, 18.45

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

ANALIZY PAP BIZNES

Allegro było w 2021 r. najmocniej niedoważaną przez OFE spółką względem jej udziału w WIG20, zaś PKO BP najbardziej przeważaną - wynika z wyliczeń PAP Biznes. Wśród średnich spółek najmocniej przeważone pozostają akcje ING BSK, a zarówno w mWIG40, jak i sWIG80 najmocniej niedoważani są zeszłoroczni debiutanci - Pepco, Shoper i Captor Therapeutics.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 36.995 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły 252 osoby - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji jest o 88,3 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.584.360 zakażeń koronawirusem i 104.097 zgonów z powodu COVID-19.

Odsetek Polaków uważających, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe dla wszystkich wzrósł o 9 pkt. proc. do 38 proc. - wynika z najnowszego badania CBOS. 13 proc. badanych uważa, że szczepienia powinny być obowiązkowe dla wybranych grup. Za dobrowolnością szczepień opowiada się 43 proc. respondentów.

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Liczba osób przebywających na kwarantannie wzrosła we wtorek o 127,35 tys. do 946.658 - podał resort zdrowia na Twitterze.

W poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia wystawiło 245 tys. e-skierowań na dawkę przypominającą dla młodzieży 16-18 lat – przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Berliński Senat, który przez długi czas próbował utrzymać otwarte szkoły, wobec gigantycznej skali infekcji Covid-19 i apeli rodziców, zadecydował ostatecznie o zawieszeniu obowiązku nauki stacjonarnej już od wtorku.

Francja jest obecnie krajem, wyłączając mikropaństwa, o najwyższej zachorowalności na koronawirusa w Europie. Wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców to 3.733 przypadki – podał dziennik „Le Figaro” we wtorek. 108.481 osób uzyskało wynik pozytywny w teście na koronawirusa w ciągu 24 godzin – wynika z danych Agencji Zdrowia publicznego (SPF) opublikowanych w poniedziałek. Średnia w ciągu siedmiu dni wynosi 340.861 przypadków, co oznacza wzrost o 22 proc. w ciągu tygodnia.

Testy przeprowadzone w poniedziałek w Czechach wykazały 30.350 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższym dziennym wzrostem od początku pandemii w 2020 r. W szpitalach jest 1695 chorych na Covid-19, to 150 osób więcej niż w czasie weekendu.

Laboratoria na Słowacji wykryły ostatniej doby 8120 zakażeń koronawirusem, najwięcej od pierwszej połowy grudnia 2021 roku. Mimo to od wtorku obowiązuje w kraju skrócona do pięciu dni kwarantanna po pozytywnym teście na Covid-19 lub po kontakcie z osobą zakażoną.

468 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19. To najwyższa dzienna liczba zgonów podczas obecnej fali pandemii, gdy notuje się powolne spłaszczenie krzywej zakażeń w oczekiwaniu na spadek ich liczby. We wtorek poinformowano o 186 tysiącach nowych przypadków.

Panel ekspertów medycznych izraelskiego ministerstwa zdrowia zarekomendował we wtorek rządowi powszechne podawanie czwartej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował resort.

Władze Korei Płd. zgłosiły we wtorek ponad 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Rekordowy bilans odnotowano tego dnia również w stolicy Japonii, Tokio. W obu krajach gwałtowny wzrost infekcji wiązany jest z wariantem Omikron.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W styczniu ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski spadł do 101,5 ze 106,1 w grudniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w styczniu w przemyśle wzrosło do 79,5 proc. z 77,6 proc. rok temu - podał GUS.

Stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć do nieco ponad 3 proc., co schłodziłoby wzrost PKB do ok. 4 proc., a w styczniu i lutym CPI może wzrosnąć do ok. 9,5 proc. wobec 8,6 proc. w grudniu - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Eugeniusz Gatnar, któremu we wtorek 25 stycznia wygasa 6-letnia kadencja w Radzie.

Założenia polityki pieniężnej NBP w obecnym kształcie marginalizują rolę RPP w kształtowaniu polityki monetarnej - powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Łukasz Hardt.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu światowego PKB w 2022 r. do 4,4 proc., a szacunki na 2023 r. podniósł do 3,8 proc. - podano w styczniowej edycji World Economic Outlook. Według MFW wariant Omikron oraz inflacja przyczyniają się do spowolnienia odbicia po pandemii.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w styczniu 95,7 pkt. wobec 94,8 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 94,7 pkt. - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 94,5 pkt.

World Trade Monitor, wskaźnik obrazujący dynamikę wolumenu handlu międzynarodowego, wzrósł w listopadzie 2021 roku o 2,0 proc. mdm - podało holenderskie Biuro Analizy Polityki Gospodarczej (CPB).

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 50 pb do 2,90 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Było to ósme z kolei posiedzenie MNB, na którym podniesiono stopę procentową.

Korea Płd. odnotowała w 2021 roku wzrost PKB o 4 proc., najwyższy od 11 lat, na fali ożywienia konsumpcji i eksportu po kryzysie spowodowanym przez pandemię koronawirusa – podała we wtorek agencja Yonhap, cytując najnowsze szacunki banku centralnego.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w styczniu do 113,8 pkt. ze 115,2 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 115,8 pkt. - wynika z raportu Conference Board.

INFLACJA

Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja - powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Ludwik Kotecki. Pierwszym zadaniem nowej RPP będzie okiełznanie presji popytowej, która przeradza się także w presję kosztową - dodał

Dokonane przez RPP podwyżki stóp procentowych w horyzoncie kilku kwartałów powinny przyczynić się do wyhamowania dynamiki popytu krajowego i ograniczenia presji na wzrost cen - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Rolnictwa.

Według badań ekspertów NBP, przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach - powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Łukasz Hardt.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo finansów podnosi od lutego oprocentowanie obligacji detalicznych o 0,50 proc. - podał resort w komunikacie.

GIEŁDA

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się w optymistycznych nastrojach. Główne indeksy zyskały na wartości nawet w obliczu umacniającego się dolara i tracących w tym czasie indeksów amerykańskich. Zdaniem analityków wpływ na koniunkturę na rynku będą miały decyzje podjęte na środowym posiedzeniu FED oraz ich odbiór przez inwestorów.

WIG20 zakończył wtorkową sesję wzrostem o 1,35 proc. do 2.199,6 pkt., a WIG zyskał 1,25 proc. do 67.047,4 pkt. Wzrosły również indeksy reprezentujące małe i średnie spółki: sWIG80 zwyżkował o 1,23 proc. do 19.364,28 pkt., a mWIG40 zyskał 0,99 proc. zamykając sesję na 5.076,46 pkt.

SPÓŁKI

Tauron chce wybudować w Mysłowicach farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 MW - poinformowała spółka. W pierwszym etapie do eksploatacji ma zostać oddanych ok. 37 MW, a w drugim ok. 60 MW. Na realizację pierwszego etapu Tauron otrzyma 82,5 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW.

Allegro uruchamia komercyjnie usługę fulfillment, która polega na przechowywaniu towarów oraz pakowaniu i nadawaniu przesyłek, a także obsłudze zwrotów - podała spółka w komunikacie prasowym. We wrześniu 2021 roku Allegro rozpoczęło pilotaż fulfillmentu dla około 30 firm.

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w grudniu 2021 r. wyniosła 58,4 tys. ton, co stanowi spadek rdr o 23 proc. Produkcja miedzi płatnej wyniosła z kolei 57,6 tys. ton i była niższa rdr o 11 proc. - podała grupa w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Lotos Kolej w 2021 roku wykonał rekordowo wysoką pracę przewozową dzięki zwiększeniu przewozów dla klientów spoza grupy kapitałowej Lotosu - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Praca przewozowa sięgnęła niemal 5,6 mld tonokilometrów, o 2,3 proc. więcej niż w 2020 roku.

Zarząd Grupy Azoty Polyolefins podjął uchwałę w sprawie warunkowego zawarcia aneksu do umowy na realizację projektu Polimery Police. Aneks przewiduje m.in. zwiększenie wynagrodzenia wykonawcy, Hyundai Engineering, o kwotę 72,48 mln euro i wydłużenie harmonogramu realizacji projektu o 6 miesięcy - podała Grupa Azoty w komunikacie.

Walne zgromadzenie Asbisu podjęło uchwałę dot. skupu do 300.000 akcji własnych. Spółka przeznaczy na ten cel do 1.000.000 USD - poinformowała spółka w uchwałach NWZ.

Światowa Federacja Giełd (World Federation of Exchanges) zdecydowała o przyznaniu Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie statusu instytucji stowarzyszonej - podała GPW w komunikacie prasowym. WFE przyjęła również wniosek warszawskiej giełdy o rozpoczęcie procesu ubiegania się o pełne członkostwo.

Notowana dotychczas na NewConnect spółka BioMaxima przejdzie 31 stycznia 2022 r. na rynek główny GPW - podała giełda w komunikacie.

Planowana emisja akcji PGE jest pozytywna dla profilu kredytowego spółki - uważają analitycy agencji Moody's.

Oferta Budimeksu za 215,5 mln zł netto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na wykonanie robót budowlano-montażowych w ramach rozbudowy kompleksu wojskowego w Siedlcach - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

We wtorek po południu osłabienie złotego przybrało na sile, a na długu nastąpił niewielki spadek rentowności, głównie na środkowym i długim końcu krzywej dochodowości. Zdaniem ekonomistów, duże znacznie dla inwestorów mają ryzyka geopolityczne i związane z nimi turbulencje na globalnych rynkach finansowych.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1268 USD i 128,49 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI, KREDYTY

Od kwietnia 2021 roku do tzw. wydziału frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło łącznie 17.892 sprawy, w tym wpływ rzeczywisty to 14.817 spraw, a resztę stanowiły sprawy przeniesione z innych wydziałów - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe sądu.

ENERGETYKA, GÓRNICTWO

Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło procedurę przyznawania koncesji dla morskiej energetyki wiatrowej na trzy obszary morskie - poinformował na Twitterze wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Umowa społeczna dot. węgla brunatnego zostanie zawarta, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Jak dodał, zawarcie umowy będzie podstawą do utworzenia NABE oraz aktualizacji programu dot. węgla brunatnego.

TOWARY, PALIWA

Ropa naftowa w USA drożeje po tym, jak w poniedziałek zaliczyła najmocniejszy spadek notowań w tym roku - o ponad 2 proc, Inwestorzy skupiają uwagę na nadal pozytywnych perspektywach popytu na ten surowiec - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie i Nowym Jorku tanieje przed zbliżającym się posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej wobec 9.728,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

Niedługo przedstawimy rozwiązania, które pozwolą objąć preferencją dla klasy średniej kolejnych podatników - zapewnił we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że rząd zaakceptował projekt dot. pracodawców i osób z niepełnosprawnościami.

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obecnego Prezesa Najwyższej Kontroli Mariana Banasia, zawiadomienie złożył wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Na bazie postulatów opozycji i pomysłów, które pojawiły się w rządzie przygotujemy jeszcze jeden projekt uzupełniający rozwiązania z tzw. ustawy Hoca; chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19. Szef rządu mówił przed spotkaniem, że wierzy, iż pozwoli ono podjąć najlepsze możliwe decyzje dotyczące zdrowia i życia Polek i Polaków. Po zakończeniu rozmów opozycja krytykowała rząd za brak przedstawienia konkretnych rozwiązań.

Wpływ Jarosława Gowina na rzeczywistość jest bardzo znikomy - ocenił we wtorek wicepremier Jacek Sasin, odnosząc się do zapowiedzi lidera Porozumienia i byłego wicepremiera o powrocie do polityki. Trudno sobie wyobrazić, by dzisiaj Porozumienie "miało odegrać jeszcze jakąś poważną rolę" - dodał Sasin. Gowin poinformował w mediach społecznościowych, że miał depresję, na to nałożyło się przepracowanie i brutalny atak PiS. "Pokonałem chorobę, wracam do polityki, czuję się silniejszy niż kiedykolwiek" - napisał były wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy.

Nie ma obecnie ani żadnych decyzji, ani nawet żadnych dyskusji, by wrócić do drastycznych rozwiązań, jakie znamy z przeszłości, czyli zamknięcia gospodarki - stwierdził we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Podkreślił, że w tej chwili "nie ma takiej opcji".

W środę mam spotkanie z przedstawicielami opozycji w sprawie powołania komisji śledczej ds. inwigilacji, mamy skonkretyzować dalsze kroki - powiedział we wtorek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dodał, że zagłosuje za powstaniem takiej komisji tylko wtedy, gdy stanie na jej czele.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Podczas poniedziałkowej wideokonferencji prezydenta USA z przywódcami państw europejskich, w tym Polski, liderzy dyskutowali na temat wspólnych wysiłków, by odstraszyć Rosję od wznowienia agresji oraz wzmocnić bezpieczeństwo NATO. Zapewnili też, że chcą dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

Przygotowywane przez Zachód ograniczenia na eksport wysokich technologii znacząco uderzą w strategiczne ambicje Putina i kluczowe sektory rosyjskiego przemysłu - powiedzieli we wtorek przedstawiciele administracji Joe Bidena. Dodali, że Zachód ma plan, by pokryć ewentualne braki dostaw gazu z Rosji do Europy.

Wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości zostanie ogłoszony 16 lutego br. - poinformował we wtorek na Twitterze Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok w sprawie monopolistycznych praktyk Gazpromu Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi 2 lutego br. Proces został wytoczony Komisji Europejskiej przez polski PGNiG w 2018 r.

Londyńska policja metropolitalna wszczęła śledztwo w sprawie "szeregu" domniemanych imprez, które miały miejsce na Downing Street oraz w innych budynkach rządowych w czasie ostatnich dwóch lat - poinformowała we wtorek komisarz Cressida Dick. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości