Wzrost kosztów materiałów i wynagrodzeń może negatywnie wpływać na marże w segmencie AKPiA (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 sty 2022, 10:00

Wzrost kosztów materiałów i wynagrodzeń może negatywnie wpływać na marże w segmencie AKPiA (opinia)

Dynamiczny wzrost kosztów materiałów, wraz z kosztami energii, a także wyższe oczekiwania płacowe mogą w krótkim czasie wpływać negatywnie na generowane marże w segmencie AKPiA (aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka) - oceniają analitycy Noble Securities.

Noble Securities podaje w raporcie, że sygnały dochodzące ze spółek z segmentu AKPiA wskazują na rosnącą presję kosztową wpływającą negatywnie na osiągane marże.

"Oprócz kłopotów z dostępnością i cenami komponentów do produkcji (rok 2021) dochodzą rosnące ceny energii elektrycznej oraz ponownie wyższe oczekiwania płacowe (rok 2022). Zważywszy, że koszty materiałów (wraz z kosztami energii) stanowią w firmach AKPiA ok. 50 proc. kosztów operacyjnych (ok. 40 proc. przychodów), a koszty wynagrodzeń kolejne 30-40 proc. (25-30 proc. przychodów), ich dynamiczny wzrost może w krótkim czasie wpływać negatywnie na generowane marże" - napisano.

"Im wyższą mają firmy rentowność (na poziomie EBITDA: Aplisens 23 proc., Apator 14 proc., Sonel 19 proc.), tym łatwiej będzie im absorbować wzrost kosztów produkcji" - dodano.

Analitycy zwracają uwagę, że kolejnym czynnikiem stwarzającym presję na marże jest udział eksportu.

"Zarządy firm wskazują, że łatwiej jest podnosić ceny w sprzedaży krajowej (większe zrozumienie dla podwyżek). Wysoki udział eksportu stwarza więc dodatkową presję na marżę wynikającą ze struktury sprzedaży. W trudnym otoczeniu i rosnącej presji kosztowej na znaczeniu zyskuje elastyczność sprzedaży i terminy realizacji kontraktów. Im dłuższy średni czas realizacji zamówienia, tym wyższe ryzyko dla zachowania oczekiwanego poziomu rentowności" - napisano w raporcie.

Noble Securities wskazuje, że Aplisens i Sonel realizują w większości krótkoterminowe zamówienia (horyzont kilkumiesięczny, w Sonelu jedynie kontrakty na dostawy liczników wiążą się z dłuższym okresem realizacji – ok. 20 proc. sprzedaży), natomiast inaczej jest w Apatorze, gdzie zarówno segment energii elektrycznej (ok. 40 proc. przychodów) jak i segment gazu (ok. 30 proc. przychodów) charakteryzuje się w większości długoterminowymi kontraktami (i na dodatek pozyskiwanymi w systemie przetargowym), a klientami są duże podmioty o dużej sile negocjacyjnej.

Analitycy zakładają w kolejnych latach wyraźny wzrost wartości zamówień liczników w porównaniu do poprzednich lat.

"Przyjmując modelowy (tj. wynikający z zobowiązań narzuconych znowelizowaną ustawą Prawo energetyczne) rozkład inwestycji w wymianę urządzeń, znaczącego wzrostu nakładów inwestycyjnych u operatorów systemów dystrybucyjnych (a więc też wzrostu wartości rynku liczników) należy oczekiwać od roku 2024 (przetargi w 2023 r.) – początkowo ok. 0,5 mld zł, potem ok. 1 mld zł rocznie" - napisano.

Noble przypomina, że na rynku dostawców liczników dla krajowej energetyki działają dwie spółki giełdowe: Apator oraz Sonel.

"Wyższy popyt na liczniki smart wynikający z zapowiadanych programów inwestycyjnych (stymulowanych nowymi przepisami w tym obszarze) przyniesie wzrost liczby przetargów na dostawy liczników, jak i wyższą wartość pojedynczych zamówień (ok. 50 mln zł, choć zapewne podzielone na kilka tzw. zadań). Wygrana nawet jednego takiego przetargu dawałaby skokowy wzrost przychodów przede wszystkim dla Sonela, ale i byłaby zauważalna w przychodach Apatora. Jednocześnie przypominamy o ryzykach związanych z realizacją zamówień pozyskiwanych w ramach przetargów (wysokie kary za opóźnienia, trudności renegocjacji warunków, presja na marże)" - dodano.

Raport został przygotowany w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Jego autorem jest Michał Sztabler. Pierwsze udostępnienie do dystrybucji miało miejsce 26 stycznia 2022 roku, o godzinie 09.00.

Depesza PAP Biznes stanowi wyciąg z raportu. W załączniku znajduje się plik PDF z raportem.

(PAP Biznes), #APT

doa/ osz/

Załączniki:

Zobacz także: Apator SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości