Skrót wiadomości, wtorek, 8 marca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 mar 2022, 06:02

Skrót wiadomości, wtorek, 8 marca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚĆ DNIA

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 75 pb do poziomu: referencyjną do 3,50 proc., lombardową do 4,0 proc., depozytową do 3,0 proc., redyskontową weksli do 3,55 proc., dyskontową weksli do 3,60 proc. Było to szóste z rzędu posiedzenie RPP z podwyżką stóp.

Decyzja i komunikat po marcowym posiedzeniu RPP jasno wskazują, że priorytetem dla Rady jest walka z wysoką inflacją, a dalsze konsekwentne podwyżki byłyby lepsze niż mogące budzić niepokój agresywne ruchy - oceniają ekonomiści. Dodatkową motywacją do kontynuacji podwyżek może być sytuacja na rynku walutowym.

AGRESJA ROSJI NA UKRAINĘ

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w dwunastej dobie od rozpoczęcia agresji wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia, jednakże wciąż kontynuują je na wszystkich kierunkach, zaś armia ukraińska prowadzi skuteczne działania obronne, zadając przeciwnikowi znaczne straty - informuje w analizie Ośrodek Studiów Wschodnich.

Siły Zbrojne FR zaktywizowały działania lotnictwa, które w pierwszym rzędzie niszczy obiekty infrastruktury cywilnej w oblężonych miastach. Na okupowanych terenach obwodów charkowskiego, sumskiego, czernihowskiego i kijowskiego wróg dopuszcza się aktów grabieży i przemocy wobec ludności, zaś w obwodach chersońskim i mikołajowskim prowadzi wobec mieszkańców działania psychologiczne w oparciu o dziesięć grup taktycznych walki psychologicznej. Ponadto Federalna Służba Bezpieczeństwa utworzyła grupy operacyjne mające na celu zdławienie ognisk oporu społecznego, co zapowiada represje wobec ludności cywilnej.

Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział we wtorek, że obecnie nie ma co liczyć na szybkie zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według wywiadu USA na Ukrainie do tej pory zginęło od 2 tys. do 4 tys. rosyjskich żołnierzy.

Minister infrastruktury Ukrainy Aleksander Kubrakow oszacował szkody w ukraińskiej infrastrukturze transportu krajowego, spowodowane inwazją Rosji, na ponad 10 miliardów dolarów - podała niemiecka agencja prasowa DPA .

Demokraci w Senacie USA przygotowują pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości ponad 12 mld dolarów z przeznaczeniem na pomoc humanitarną i wojskową - poinformowała agencja prasowa DPA, powołując się na lidera większości demokratycznej w Senacie Chucka Schumera.

Stany Zjednoczone wezmą na siebie część odpowiedzialności za opiekę nad uchodźcami, tak, by koszty nie spadły w całości na sąsiadów Ukrainy - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapewnił też, że USA dotrzymają swojego zobowiązania obrony państw wschodniej flanki NATO.

Bank Światowy ogłosił, że jego Rada Zarządzająca zatwierdziła pakiet pożyczek i grantów o wartości 723 mln dolarów dla Ukrainy, zapewniając tym samym wsparcie finansowe dla kraju, który walczy z rosyjską inwazją.

Należy zapobiec eskalacji „sytuacji na Ukrainie” i nie dopuścić, by wymknęła się ona spod kontroli – powiedział we wtorek przywódca ChRL Xi Jinping podczas wideokonferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Prezydent Rosji Władimir Putin wykluczył użycie poborowych i rezerwistów w działaniach wojennych na Ukrainie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

Polskie władze gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki - napisał w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

SANKCJE WOBEC ROSJI

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA. Jak podkreślił, choć ruch ten zwiększy ceny surowców, ma ponadpartyjne poparcie i uderzy w "arterię rosyjskiej gospodarki". Prezydent przyznał, że ze względu na zdecydowanie większą zależność od rosyjskich surowców, wielu europejskich sojuszników nie jest w stanie przyłączyć się do embarga, ale dodał, że razem pracują nad długoterminową strategią uniezależnienia się od importu Rosji.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wprowadzenie z końcem 2022 r. embarga na ropę naftową z Rosji - poinformował we wtorek brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng. Dostawy z Rosji pokrywają obecnie 8 proc. brytyjskiego popytu na ropę. Okres przejściowy przed wprowadzeniem embarga pozwoli rynkowi i biznesowi dostosować się do nowego otoczenia - zaznaczył Kwarteng w swoim oświadczeniu. Wyraził przekonanie, że biznes wykorzysta czas na przygotowania, tak by embargo nie dotknęło konsumentów.

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił, że Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską i gotowa jest zwiększyć dla niej wsparcie wojskowe, jeśli będzie to potrzebne - przekazało we wtorek jego biuro po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało PAP we wtorek źródło unijne. Nie zakłada on jednak objęcia sankcjami kolejnych rosyjskich banków. Rozmówca PAP przekazał, że według projektu trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie.

Z informacji PAP wynika, że KE proponuje również zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

Japonia nałoży kolejne sankcje na Rosję i Białoruś w związku z inwazją na Ukrainę, zamrażając aktywa należące do 32 oligarchów, urzędników państwowych i instytucji - poinformowało we wtorek japońskie ministerstwo finansów.

Australijska rafineria Viva Energy poinformowała we wtorek w oświadczeniu, że przestanie kupować rosyjską ropę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.

Circle K zawiesza działalność w Rosji - poinformował we wtorek właściciel sieci stacji Circle K, kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. Firma przekaże 1,5 mln dol. na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża i uruchomiła globalną akcję zebrania kolejnych funduszy na rzecz Ukrainy.

McDonald's poinformował we wtorek o czasowym zamknięciu swoich restauracji i zawieszeniu ogółu działalności w Rosji. Większość działalności zawiesiło również General Electric; spółka będzie świadczyć jedynie niezbędne usługi - przekazał Reuters.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Napływ uchodźców z Ukrainy w pierwszej kolejności powinien przełożyć się na rynek najmu - ocenił w komentarzu dla PAP Biznes Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas Bank Polska. Sprzedaż i ceny mieszkań mogą być pod presją m.in. przez wzrost niepewności w kraju oraz rosnące stopy procentowe. Deweloperzy muszą także zmierzyć się z podwyżkami cen materiałów i brakami pracowników na budowach.

Rosnące ceny surowców zwiększą koszty inwestycji budowlanych, a odpływ pracowników ukraińskich z budów może opóźnić projekty i zwiększyć presję na wynagrodzenia - ocenił w komentarzu dla PAP Biznes Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas Bank Polska. Jego zdaniem, utrzymujące się ryzyko geopolityczne w bezpośrednim sąsiedztwie Polski może ograniczyć lub wstrzymać nowe inwestycje.

Protektor, producent obuwia specjalistycznego, chce w tym roku zwiększyć sprzedaż i utrzymać rentowność. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę spółka notuje wzrost zamówień na obuwie paramilitarne - powiedział PAP Biznes prezes Tomasz Malicki. Z powodu ryzyka geopolitycznego grupa chce przyspieszyć duplikowanie elementów produkcji w zakładach w Nadniestrzu i w Polsce.

Grodno chce zakończyć rok obrotowy 2021/22 rekordowymi wynikami, a w kolejnych latach utrzymać dwucyfrowe tempo wzrostu i rentowność EBITDA powyżej 5 proc. - poinformował w rozmowie z PAP Biznes prezes Andrzej Jurczak. W 2022 r. Grodno chce mieć ponad 100 swoich oddziałów w Polsce.

Podniesienie minimalnego buforu przy badaniu zdolności kredytowej krótkoterminowo wpłynie na zmniejszenie sprzedaży kredytów hipotecznych bowiem w większej skali ograniczony zostanie dostęp do takiego finansowania dla mniej zamożnych klientów. W dłuższym terminie regulacja nadzorcy ograniczy jednak ryzyka związane z tym portfelem po wzroście stóp procentowych - ocenia analityk BM mBanku Michał Konarski.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem w 2022 r. ukształtuje się w przedziale 9,3-12,2 proc., w 2023 r. w przedziale 7,0-11,0 proc., a w 2024 r. w przedziale 2,8-5,7 proc. - wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji - poinformowała w komunikacie RPP. Dodała, że NBP może stosować interwencje FX, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu PLN. Krajowa koniunktura w kolejnych kwartałach ma pozostać korzystna.

Według DAE, dynamika PKB Polski z 50-proc. prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale 3,4-5,3 proc. w 2022 r., w przedziale 1,9-4,1 proc. w 2023 r. oraz 1,4-4,0 proc. w 2024 r.

Zatrudnienie w Polsce, mierzone liczbą osób zatrudnionych, w IV kwartale 2021 roku wzrosło o 0,3 proc. kdk i 1,7 proc. rdr - podał we wtorek Eurostat.

RPP poza podjęciem decyzji o podwyżkach stóp może zdecydować się na powrót do interwencji na rynku długu i zasygnalizować udostępnienie zarządowi NBP innych niestandardowych instrumentów - oceniają ekonomiści BGK.

Planowana na wtorek Komisja Finansów Publicznych w sprawie zaopiniowania Macieja Rudnickiego do RPP została odwołana - podano na stronie Sejmu.

W Niemczech produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 2,7 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,1 proc., po korekcie z -0,3 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,5 proc.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2021 r. wzrósł o 0,3 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że PKB kdk wzrósł o 0,3 proc.

GIEŁDA

Zwyżka kursów banków sprawiła, że WIG20 znajdował się 1,8 proc. na plusie na początku wtorkowej sesji, ale w miarę upływu czasu inwestorzy coraz chętniej sprzedawali akcje. Na zamknięciu WIG20 spadł o 1,4 proc. Notowania na niewielkim plusie zakończył indeks WIG-Banki mimo, że rósł nawet o 5 proc. Najniżej od 52 tygodni znalazł się na zamknięciu sesji indeks mWIG40.

WIG20 spadł za zamknięciu 1,4 proc. do 1.908,1 pkt., WIG zniżkował o 1,1 proc. do 57.908,75 pkt., mWIG40 stracił 1,0 proc. i zakończył notowania na 4.165,89 pkt, a sWIG80 wzrósł 0,02 proc. do 17.940,57 pkt.

SPÓŁKI

Śnieżka obecnie nie widzi podstaw do dokonania odpisów na rynkach ukraińskim i rosyjskim w związku z trwającą wojną - poinformował zarząd podczas wtorkowej konferencji. Obecnie analizowana jest sytuacja związana z możliwością wyjścia z rynku rosyjskiego, ale decyzje w tej sprawie nie zostały na razie podjęte.

Śnieżka w kolejnych latach chce zmniejszać CAPEX i zadłużenie, a celem jest powrót do wskaźnika dług netto/EBITDA na poziomie 1 - wynika z wypowiedzi zarządu podczas wtorkowej konferencji. Zarząd ocenił, że Śnieżka jest nadal zainteresowana akwizycjami.

Zarząd ING Banku Śląskiego zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy za 2021 rok w kwocie 5,3 zł na akcję - podał bank w komunikacie. Łącznie na dywidendę miałoby trafić 689,5 mln zł, co stanowi 30 proc. jednostkowego zysku netto banku za zeszły rok.

W środę rozpocznie się druga część postoju remontowego rafinerii w Gdańsku. Tym razem zatrzymanych zostanie 50 z 65 instalacji, a postój remontowy będzie trwał ponad dwa miesiące - poinformował Lotos w komunikacie. Jak dodano, prace nie wpłyną na zobowiązania handlowe grupy.

Komitety kredytowe Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Santander Bank Polska zgodziły się na udzielenie spółce Benefit Systems długoterminowego finansowania w wysokości do 205 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Wielton zarejestrował w okresie styczeń-luty 756 nowych przyczep i naczep, czyli o 57,2 proc. więcej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

ML System szacuje, że w 2021 roku skonsolidowane przychody wzrosły do ok. 188,8 mln zł z 127,3 mln zł rok wcześniej, a EBITDA wyniosła ok. 24,4 mln zł wobec 22,1 mln zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Wojasa wyniosły w lutym 2022 roku 17,64 mln zł i były niższe rdr o 13,3 proc. - podała spółka w komunikacie. Łącznie w okresie styczeń-luty 2022 roku grupa odnotowała 32,93 mln zł przychodów, co oznacza wzrost rdr o 8,1 proc.

WALUTY

Złoty pozostanie zależny od sytuacji na Ukrainie, a nie od działań banku centralnego - ocenił w rozmowie z PAP Biznes kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers, Łukasz Zembik. Jak wskazał, na rynku długu można oczekiwać dalszego wzrostu rentowności.

Kurs EUR/PLN znajdował się 0,90 proc. poniżej punktu odniesienia na poziomie 4,936, USD/PLN zniżkował o 1,18 proc. do 4,536.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0892 USD i 126,03 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA, GÓRNICTWO

Ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły na ICE Endex w Amsterdamie o 10 proc. do 64,30 euro za tonę. To najmocniejszy ich wzrost od 20 grudnia 2021 r.

TOWARY, PALIWA

Na giełdzie metali w Londynie i Nowym Jorku ceny miedzi rosną. Na rynkach nasilają się obawy, że wojna Rosja-Ukraina wywoła na rynkach szok podażowy. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej wobec 10.282,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny ropy na światowych giełdach towarowych zwyżkują o ponad 7 proc. po tym, jak USA ogłosiły we wtorek embargo na import ropy, gazu i węgla z Rosji. Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 128,53 USD za baryłkę, po wzroście o 7,6 proc., majowe futures na Brent idą w górę o 7,65 proc. do 132,69 USD/b.

Ceny ropy naftowej już wzrosły do najwyższych poziomów od 2008 roku z powodu eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie i nakładanych sankcji na Rosję, a zdaniem analityków Goldman Sachs, globalną gospodarkę może jeszcze czekać największy w historii szok podażowy, jeśli Rosja ograniczy dostawy tego surowca.

Ceny ropy naftowej mogą wzrosnąć do 200 USD za baryłkę, jeśli Stany Zjednoczone i Unia Europejską zakażą importu tego surowca z Rosji - uważają analitycy norweskiej firmy konsultingowej Rystad Energy.

Holenderskie kontrakty na gaz zniżkują o 0,2 proc. do 211 euro za megawatogodzinę. W czasie sesji ceny gazu przekroczyły 280 euro za megawatogodzinę. W zeszłym tygodniu ceny osiągnęły 99-proc. wzrost.

Srebro zwyżkuje o 6,1 proc. do 27,27 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 3,55 proc. do 2.021 USD za uncję. Platyna idzie w górę o 5 proc. do 1.174 USD za uncję.

We wtorek cena niklu na LME skoczyła na krótko aż o 111 proc. - do 101.365 USD za tonę - takiego poziomu cen nie widziano nigdy w 145-letniej historii giełdy metali LME w Londynie. Handel niklem w Londynie został wstrzymany w godzinach porannych we wtorek. W ciągu dwóch dniu ceny niklu wzrosły o ponad 250 proc.

Największy dzienny spadek od 2018 r. notuje we wtorek aluminium, którego poważnym producentem jest Rosja. Cena aluminium na LME spada o ok. 5,5 proc. do poziomu 3.525 USD za tonę. W poniedziałek ceny aluminium wzrosły do rekordowego poziomu ponad 4.000 USD za tonę.

Kontrakty terminowe na pszenicę osiągnęły najwyższy poziom w historii, przekraczając 13,6 USD za buszel, po czym spadły o 4 proc. do 12,4 USD za buszel.

Ekonomiści Goldman Sachs podnieśli prognozy dla kontraktów terminowych typu forward na kukurydzę, soję i pszenicę. Ich zdaniem, zakłócenia logistyczne w żegludze po Morzu Czarnym, rosnące koszty produkcji oraz zagrożenie dla zbliżających się zasiewów na Ukrainie mogą wywołać najostrzejszy wstrząs na światowych rynkach zbóż od 1973 r.

WYDARZENIA Z KRAJU

W poniedziałek do Polski przyjechało 141,5 tys. podróżnych z Ukrainy, a łącznie od początku walk 1,2 mln osób - podała Straż Graniczna.

NBP proponuje, aby na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych wykorzystać ok. 20 mld zł, jakie pozostało w Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 - napisał NBP w opinii do projektu ustawy o obronie Ojczyzny.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 13.152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 217 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji jest o 1,3 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 5.760.498 zakażeń koronawirusem i 112.768 zgonów z powodu COVID-19.

Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, przebywające w naszym kraju powyżej trzech miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z programem - przesądziło Ministerstwo Zdrowia.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek po rozpoczęciu wtorkowych obrad Sejmu wykluczyła z posiedzenia posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który odmówił nałożenia maseczki ochronnej. Poseł opuścił salę plenarną.

Budujemy czwartą nogę Konfederacji, partię wolnościową jak KORWiN, ale bez Janusza Korwin-Mikkego, odcinamy się od jego kontrowersyjnych, czasami prorosyjskich opinii i wypowiedzi - oświadczyli we wtorek posłowie Artur Dziambor, Dobromir Sośnierz i Jakub Kulesza, przewodniczący koła Konfederacja.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział we wtorek plan Marshalla, który ma pomóc odbudować Ukrainę. Podkreślił również, że wszyscy widzą potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i gazu, "nawet, jeśli dla niektórych jest to bardzo trudne".

Decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie; nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem.

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji. Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro potwierdził w poniedziałek, że jego kraj prowadzi negocjacje z administracją prezydenta USA Joe Bidena m.in. w sprawie energii. Według mediów mają one służyć eliminacji embarga na wenezuelskie produkty paliwowe w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami po inwazji na Ukrainę.

Włochy w ciągu 24-30 miesięcy powinny całkowicie uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji - oświadczył we wtorek minister do spraw transformacji ekologicznej Roberto Cingolani. W wywiadzie dla telewizji RAI wykluczył możliwość ponownego otwarcia elektrowni na węgiel.

Dziś Kanada odnawia swoje operacje na wschodniej flance NATO; wyślemy na Łotwę 150 dodatkowych żołnierzy - powiedział we wtorek premier Kanady Justin Trudeau na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w bazie wojskowej Adazi pod Rygą.

Władze Mołdawii zaapelowały we wtorek do państw członkowskich Unii Europejskiej o nadzwyczajną pomoc w związku z masowym napływem uchodźców z ogarniętej rosyjską inwazją Ukrainy.(PAP Biznes)

gor/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości