Boryszew miał w I kw. 31,9 mln zł zysku netto j.d.; spółka oczekuje istotnej poprawy w motoryzacji | StrefaInwestorow.pl

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2022, 19:02

Boryszew miał w I kw. 31,9 mln zł zysku netto j.d.; spółka oczekuje istotnej poprawy w motoryzacji

Grupa Boryszew miała w I kw. 2022 roku 31,9 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 27 mln zł przed rokiem. Przychody grupy wzrosły w tym czasie o ponad 17 proc. do 1,7 mld zł, a EBITDA poprawiła się o 9 proc. i wyniosła 100 mln zł - podała spółka w raporcie. Zarząd spodziewa się w kolejnych kwartałach istotnej poprawy w segmencie motoryzacji.

Spółka podała, że pozytywne wyniki finansowe grupy są efektem bardzo dobrej sytuacji na rynku stali oraz metali kolorowych. Znacząco zwiększony popyt na rynku metali w Polsce pozwolił - jak podano - zminimalizować ujemny wpływ zablokowanej czasowo przez wojnę w Ukrainie produkcji w branży motoryzacyjnej.

"Walcówka ze stopu aluminium ma zastosowanie w produkcji przewodów, kabli oraz drutów. Szczególnie w segmencie przewodów napowietrznych i drutów obserwujemy stały, kilkuprocentowy wzrost popytu. Co ważne, nasz zakład NPA Skawina jest jedynym producentem tego typu wyrobów z aluminium w Polsce. Bardzo dobre wyniki osiągnęła Walcownia Metali Dziedzice oraz Baterpol. Znaczącej poprawie uległa również sytuacja na rynku stali, gdzie istotnie wzrosła liczba zamówień oraz marżowość. Alchemia oraz Huta Bankowa mają rekordowe wyniki" - poinformował w komunikacie prezes Wojciech Kowalczyk.

"Pogorszenie koniunktury w Chinach i kolejny lockdown w tym kraju spowodowały, że produkcja chińskich wyrobów stalowych spadła o 8 proc., a lukę w podaży trzeba było zapełnić" - dodał.

Wynik EBITDA Segmentu Metale wzrósł o ok. 90 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku i wyniósł 99 mln, natomiast przychody wzrosły o 26 proc. do 1,1 mld. Jak podano, za wzrost przychodów oraz wyższy niż rok temu wynik EBITDA odpowiadają wszystkie spółki Grupy z Segmentu Metale (z wyjątkiem Hutmen, który zakończył prowadzenia działalności operacyjnej).

Segment Metale stanowił w I kw. 2022 roku 67 proc. ogólnej sprzedaży grupy Boryszew. Za kolejne 22 proc. przychodów odpowiadał Segment Motoryzacja.

Przychody tego segmentu wyniosły w I kw. 375 mln zł wobec 449,6 mln zł rok wcześniej. EBITDA w tym czasie była ujemna i wyniosła -2 mln zł. W analogicznym okresie roku poprzedniego segment ten wypracował 32,8 mln zł EBITDA.

"W kolejnych kwartałach oczekujemy istotnej poprawy w Segmencie Motoryzacja. Popyt na nowe auta jest ogromny, tymczasem wg danych ACEA, rynek samochodów osobowych w Europie zmalał o 10,6 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Spadek spowodowany jest głównie wojną w Ukrainie, która zablokowała produkcję wiązek elektrycznych, co z kolei unieruchomiło produkcję aut w Niemczech, Czechach czy Polsce" – poinformował prezes Kowalczyk.

"Przygotowujemy się do wzmożonej produkcji samochodów, która powinna ruszyć już w najbliższych okresach, aktualnie w zakładach motoryzacyjnych pracujemy nad automatyzacją procesów i przygotowujemy się do produkcji komponentów do aut elektrycznych" - dodał.

(PAP Biznes), #BRS

sar/ mfm/

Zobacz także: Boryszew SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości