DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdowe futures w USA pod kreską, euro najsłabsze od 20 lat | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 lip 2022, 14:33

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdowe futures w USA pod kreską, euro najsłabsze od 20 lat

Kontrakty na indeksy giełdowe w USA zniżkują, podobnie jak notowania głównych giełd w Europie. Na rynku walutowym wyraźnie umacnia się dolar, co spycha notowania euro względem USD na najniższe od 20 lat poziomy, coraz bliżej parytetu.

Kontrakty na DJI, S&P500 i Nasdaq tracą po 0,7-1 proc.

Inwestorzy w USA wracają na rynek po przedłużonym weekendzie, mając za sobą 11 spadkowych tygodni z ostatnich 13.

W handlu przedsesyjnym 1 proc. tracą walory Tesli. Spółka podała, że w II kw. wprowadziła na rynek o 18 proc. mniej aut kdk.

W tle powraca saga relacji handlowych Chin i USA. Sekretarz Stanu Janet Yellen rozmawiała we wtorek z wicepremierem Liu He. Były to pierwsze rozmowy na tym szczeblu od października ub. roku. Według komunikatu strony chińskiej, zniesienie taryf i sankcji gospodarczych na ten kraj zostało podniesione w trakcie spotkania. Rozmowy poprzedziły przecieki medialne o możliwości poluzowania reżimu celnego przez USA na niektóre kategorie chińskich produktów.

O godz. 16.00 podane zostaną dane o zamówieniach amerykańskim przemyśle i finalny odczyt zamówień na dobra trwałe za maj.

Skrócony tydzień handlu na Wall Street upływa na oczekiwaniu na środową publikację minutes z ostatniego posiedzenia Fed, które mogą rzucić światło na ocenę perspektyw inflacyjnych przez bankierów, a tym samym na ich determinację do podnoszenia stóp procentowych.

Tradycyjnie istotny dla rynków w tym kontekście będzie również piątkowy odczyt danych z rynku pracy USA za czerwiec.

Na europejskich rynkach akcji również słabe nastroje - paneuropejski Stoxx600 traci 0,9 proc., pogłębiając wcześniejsze spadki. Najmocniej na czerwono świecą spółki z sektorów wrażliwych na perspektywy aktywności gospodarczej, m.in. producenci aut, czy koncerny surowcowe.

Uwaga inwestorów kierować się będzie w najbliższym czasie na wyniki spółek, których marże znajdują się pod presją rosnących stóp procentowych, wysokich cen materiałów i inflacji ogółem. Według Citigroup, analitycy giełdowi w Europie częściej obecnie rewidują prognozy wyników spółek w dół, aniżeli w górę.

Europejski rynek długu stabilizuje się po poniedziałkowej wyprzedaży. Dochodowość 10-letniegoi bunda spada o 7 pb. do 1,26 proc.

10-letnie Treasuries umacniają się o 1 pb. do 2,87 proc.

EURO NAJSŁABSZE WOBEC DOLARA OD 20 LAT

Wtorkowa sesja na rynku walutowym przebiega pod dyktando umacniającego się dolara. Względem koszyka USD zyskuje 1 proc. do 106,22 pkt. (najwyżej od końca 2002 r.)

Euro osłabia się we wtorek względem USD na poziomy nie widziane od 20 lat. EUR/USD zniżkował nawet nawet 1,4 proc. do 1,0281/USD.

Do parytetu euro i dolara brakuje spadku tej pary o kolejne 3 proc. Z modeli wyceny opcji Bloomberga wynika, że prawdopodobieństwo osiągniecia przez EUR/USD parytetu wzrosło we wtorek do 60 proc. z 46 proc. dzień wcześniej.

Europejskiej walucie nie pomaga redukcja rynkowych zakładów co do skali i tempa podwyżek stóp procentowych w eurolandzie. Rynki dyskontują rosnące ryzyko recesji, a także perspektywy problemów z dostawami energii w najbliższym sezonie grzewczym, co dodatkowo mogłoby stłumić aktywność w gospodarce. W takim układzie na horyzoncie rysuje się perspektywa rosnącego dysparytetu stóp procentowych eurolandu na korzyść USA, co nie sprzyja notowaniom wspólnej waluty.

Rynek wycenia obecnie ok. 140 pb. zacieśnienia polityki pieniężnej przez EBC do końca roku, o 50 pb. mniej niż jeszcze 3 tygodnie temu.

EBC zapowiedział pierwszą podwyżkę stóp w cyklu na lipiec o 25 pb., a przedstawiciele banku nie wykluczają kolejnych ruchów od września po 50 bp. Jednocześnie Fed podniósł stopy już o 150 pb., a implikowana z instrumentów z wycena kolejnej podwyżki w lipcu o 75 pb. sięga 80 proc.

USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do ok. 136, co oznacza, że jen jest najsłabszy od 24 lat.

GBP/USD spada o 1 proc. do 1,199.

Według cytowanych przez Bloomberga traderów spore ruchy na rynku FX potęguje niska płynność.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku tanieje o 0,3 proc. do 108,2, a Brent na ICE Futures Europe w Londynie traci 1,6 proc. do 111,7 USD/b.

RZĄD NIEMIEC PRZYJMUJE PAKIET POMOCOWY DLA FIRM ENERGETYCZNYCH

Niemiecki rząd przyjął we wtorek projekt ustawy pozwalającej na udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom energetycznym w związku z problemami wywołanymi ograniczeniem dostaw gazu z Rosji do Europy.

Pierwszym beneficjentem pakietu zostanie prawdopodobnie uzależniony od dostaw rosyjskiego surowca Uniper. Spółka potrzebuje dokapitalizowania w kwocie 9 mld euro, dwa razy więcej niż wynosi jej obecna kapitalizacja.

Na mocny nowych regulacji rząd w Berlinie będzie mógł m.in. obejmować w firmach udziały.

PERSPEKTYWY DLA ŚWIATOWEJ GOSPODARKI ZNACZĄCO SIĘ POGORSZYŁY - BANK ANGLII

Bank Anglii ocenił we wtorek w cyklicznym raporcie o stabilności finansowej, że perspektywy światowej gospodarki znacząco się pogorszyły. Zdaniem banku centralnego, zmienność cen energii oraz surowców mogą wzmocnić szoki gospodarcze w przyszłości.

BoE zapowiedział podwyższenie bufora antycyklicznego dla banków do 2 proc., czyli do poziomu sprzed pandemii, docelowo maksymalnie od lipca 2023 r.

Bank przyznał jednocześnie, że większość gospodarstw domowych i firm w UK poradzi sobie z nadchodzącymi trudnościami gospodarczymi, a pozycja kapitałowa banków jest solidna.

BoE odniósł się także do ostatnich spadków na rynku kryptowalut - kapitalizacja tych "instrumentów" finansowych spadła do 900 mld USD wobec 3 bln USD w szczycie pod koniec 2021 r. Zdaniem BoE, rynek powinien zostać obłożony znacznie bardziej surowymi regulacjami. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości